Bártovo chování je mezi úspěšnými podnikateli běžné
I já, přestože na to nevypadám, jsem kdysi vlastnil dobře vydělávající eseróčko. Bylo to v době, kdy se ještě knihy četly a internet byl jenom v kavárnách a vědeckých ústavech. Měl jsem pár zaměstnanců, či jak říkal pan Baťa spolupracovníků, které jsem měl rád a chtěl jsem, aby byli spokojeni a štastni. Spokojený zaměstnanec je výkonným zaměstnancem. V té době nebylo pro mne problémem reagovat na jakoukoliv zmínku o finančních problémech svých podřízených obálkou plnou ticícovek. Nebyly to statisíce, nevlastnil jsem ABL, ale pár Masaryků a Em Destinnových se v obálce tulilo k sobě téměř vždycky.
Dokonce mi spolupracovnice jednou přivedla exekutora, kterého čapla za křídlo, když ji začal polepovat kuchyňskou linku. Exekutor ani nebyl překvapen či zaražen, když s nim jela přes půl města. Reagoval na podanou obálku s poznámkou, že povinná má štěstí na šéfa a že těch měkkosrdcatých zaměstnavatelů již zažil několik.
Myslím, že většina podnikatelů rozdává takto v obálkách své - již řádně zdaněné - peníze svým nejbližším spolupracovníkům. Prostě rozdávat obálky patří k podnikatelskému bontonu od nepaměti. Jsou to vaše peníze a vy je dáte komu chcete. Podnikatel, který to nedělá, ať se nad sebou zamyslí. Buď je neúspěšný nebo je chorobným skrblíkem.
Zaměstnanci se někdy ostýchají si obálku vzít, tak je nutné k ní dodat větu: Až budete mít, tak mi ty prachy vrátíte. Ale teď si je vemte a neděkujte. Žádná smlouva. Vždyť vlastně ani nechceme, aby ty peníze někdo vracel.
Přesně takto se choval i Vít Bárta ke svým méně úspěšným kolegům ve straně. Bohužel zapomněl, že to nejsou jeho detektivové či černí šerifové, ale naši zákonodárci. To je jeho největší vina, či spíše chyba. Zaměstnanec by pěkně poděkoval a užil si peněz. Zákonodárce by to s radostí udělal stejně, jenže zadání bylo jiné. Udej svého dobrodince a my se pak o tebe postaráme.
A tak došlo na směšné udání. Nevím jak Bárta korumpoval své spolustraníky. Jakou protislužbu mu za to mohli poskytnout? Bojím se že žádnou.
A když už Bárta "korumpoval", tak korumpoval za své. Ostatní šéfové stran korumpují své spolustraníky daleko otevřeněji. Dosazují je na místa, na která nemají, ale zato za ně berou takové peníze, které by se do Bártových obálek ani nevešly.
Sám předseda vlády a ODS podle této logiky korumpuje například svoji asistentku podobnými částkami. Ty peníze však nedává ze svého, ale z našich daní. Jak korumpují ministři své náměstky, ani nemusím uvádět.
Z uvedeného lze dovodit: Pokud dáváte ze svého, korumpujete. Pokud dáváte z cizího, oceňujete, že dřou jako ty koně.
Takže páni podnikatelé, už žádné obálky, co kdyby vaše sekretářka odnesla tu obálku na prokuraturu, precedens na vaše odsouzení už tady je.
Milo Burdátš
Největší okradení akcionářů v historii
V letech 1945 až 1948 naše země zažila velkou vlnu etatizace neboli znárodnění. Pomineme-li dosazení státní správy do podniků Němců a Maďarů, byli zestátněny stovky velkých akciových společností, jejichž akcionářům nikdy nebyly vyplaceny náhrady, jak bylo slíbeno. Náhrady byly poskytnuty pouze cizozemským držitelů akcií a někdy po hodně dlouhé době. V podstatě stát okradl tisíce a možná desetitisíce akcionářů o jejich podíly ve firmách. Z ideologického hlediska stále považujeme tuto etapu za největší, státem posvěcený lup. Jenže možná je až na druhém místě řebříčku. Největší okradení akcionářů proběhlo jindy.
Milo Burdátš
Tajemství prvního presidentského portrétu
Kdy vznikl první oficiální portrét prvního presidenta naší země Tomáše Garrigue Masaryka se obecně neví. Koho to taky zajímá. Kdyby se náhodou nějaký zájemce našel, ať čte dále. Takže pátrejme: po zvolení prvního presidenta, začala sháňka po starších fotografiích profesora Masaryka, jelikož sám T.G.M byl v té době ještě v zahraničí a nešlo ho solidně vyfotografovat nebo, jak bylo zvykem, namalovat. Kdejaké tiskárny ty nekvalitní a neautorizované fotografie tiskly a prodávali nadšeným davům. To však nebyly oficiální portréty. Ty vznikly později.
Milo Burdátš
Horor v Lucerně
Dne 23.11.1930 se ve francouzském periodiku Intransigeant objevila část vzpomínek slavné tanečnice Josephine Bakerové. Byly to zrovna vzpomínky na její první vystoupení v pražské Lucerně. Že to bylo vyprávění dramatické až hororově zbarvené. No posuďte sami.
Milo Burdátš
Nelžeme si, prosím. Charlota Masaryková mluvila krásnou češtinou
Jako antikváře mne v poslední době značně rozčilují sebevědomá tvrzení, že manželka prvního presidenta T. G. Masaryka neuměla česky. Touto nepravdou reagují skalní agitátoři pana Karla Schwarzenberga na námitku, či spíše konstatování, že paní Therése Schwarzenberg neumí česky. I včera večer v duelu presidentských kandidátů krásná herečka Jitka Čvančarová tuto lež vyslovila v přímém přenosu a moderátorka ji bez uzardění opakovala.
Milo Burdátš
Zajímá mne pouze pozadí Václava Klause
Tak máme za sebou poslední novoroční projev Václava Klause. Jako po minulé roky, i dnes mne jeho pohled na život v naší malé zemičce nezajímal. Přesto si televizor zapnu. Zajímá mne však pouze Klausovo pozadí.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Vila velitele Osvětimi poslouží k boji proti extremismu, projekt navrhne Libeskind
Někdejší vilu velitele nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi koupila...
Zemřel Viktorín Šulc, autor detektivek i kriminalistické literatury faktu
Ve věku 73 let zemřel v pátek spisovatel a scenárista Viktorín Šulc. Psal především detektivní...
Kvůli poruše nejezdily vlaky mezi Prahou a Kolínem. Na jihu Čech provoz stojí
Provoz na železniční trati mezi Prahou a Kolínem v sobotu dopoledne u Kostomlat nad Labem na...
Konopí na léčbu chronické bolesti nově předepíšou i praktičtí lékaři
Léčebné konopí budou moci na chronickou bolest nově předepsat i praktičtí lékaři. Pacienti také...
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3159x