Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sprosťačení

Jak to dopadne, když se před malými dětmi mluví sprostě? Vyzkoušela jsem to a teď mám doma malou sprosťandu.

Nepoužívat sprostá slova v okamžiku, který si o to sám říká, mi přijde jako těžce promarněná příležitost. Nemluvě o tom, že se mi opravdu uleví. Leckdy to ze mě vylítne úplně samo a bok, kterým jsem narazila do rohu stolu, mě už jen trochu brní. Cíleně jsem přisprostlá, pokud pozoruju, že někdo, kdo mě nezná, získal pocit, že hovoří s  upjatou učitelkou. Působím na lidi jako vzorňačka, takže si vychutnávám, když do hovoru vložím nějaké šťavnaté vyjádření. S uspokojením zaznamenám lehké překvapení a postupné uvolnění se mého diskutujícího protějšku, za chvilku okořeněné taky nějakým záškodnickým výrazem. Jen pro upřesnění dodávám, že to nepraktikuju na staré lidi a osoby, které podobnému spiklenectví zjevně nejsou nakloněny. Například moje maminka se ve společnosti sprosťáků rozhodně necítí komfortně a je to na ní vidět. Snažím se ji tedy ušetřit.

Před svou téměř tříletou dcerou jsem se do nedávna v ničem necenzurovala, nezdála se mít v tomto směru sklon k nápodobě. Když jsem si zase jednou před ní zanadávala a zaslechla mě má maminka, seznámila jsem ji se svým přesvědčením, že podobná slůvka jistě uslyší již ve školce a že má jít do kolektivu vyzbrojená základními výrazy. Protiargument, že to není u malých dětí hezké, jsem nepovažovala za hodný odpovědi. V jejím pojetí to není hezké u nikoho a jistě s ní mnoho lidí souhlasí. A tak jsem holčičku vyučovala základním moudrům. Pán, který si zkracuje cestu náklaďákem i s přívěsem po naší prašné cestě mezi rodinnými domky - je debil. Každý vozící dítě na motorce nebo čtyřkolce do zblbnutí tam a zpátky - je blbec (je zvlástní, že si na podobné aktivity potrpí jen "hrdí otcové").

Nejdříve se to ujalo při jízdě v autě. Malá začala komentovat všechny motorkáře: „Blbecové jedou." Jak roztomilé. Jakmile zaslechla opět přijíždět našeho oblíbeného řidiče náklaďáku, který již z dálky hřmí na nerovné cestě za plotem, volá: „Maminko, debil jede."

Jenže se to začalo vymykat. Blbec a debil se zjevují i v jiných situacích. Nedávno jsem přijížděla domů a dcera radostně volala: „Debil jede!“ Na návštěvě u babičky dědečka dcerce něco vypadlo z ruky a hned si ulevila: „Do p-de-le!“ Vychutnala si to a asi čekala ocenění. Před rodiči jsem se málem propadla. Táta jen poznamenal, že to evidentně umí použít ve správném kontextu. Babičce se jen protočily oči. Jindy holčičce upadl balonek pod polici a nešel vytáhnout. Plazila se za ním, hekala  a pronesla něco, co znělo jako „kuva“. A mně definitivně došlo, že to vskutku není roztomilé.

S manželem jsme to probrali a on to shrnul vyjádřením, že to jsme teda po... A tak máme doma zákaz užívání sprostých slov. Někdy trpím vnitřním přetlakem a zneužívám výraz sakra. Nebo něco, co zas tak hrozně nezní z úst slečny s tvářičkou neviňátka. Tiše čekám, až zapomene na moji sprostou výchovu (zatím nezapomněla). A těším se, až se jednou naučí nějaká neslušná slovíčka od jiných dětí. Já pak jenom protočím oči a povzdychnu si, že to má asi ze školky a že je hrozné, jak jsou dneska malé děti nezpůsobné.

Autor: Klára Budilová | neděle 28.8.2011 22:20 | karma článku: 12,04 | přečteno: 988x
  • Další články autora

Klára Budilová

Novoroční zázrak – někdo ze mě nechce vymlátit co nejvíc peněz

Brněnské nakladatelství, od kterého jsem si před pár dny objednala přes internet knihu, mi vyrazilo dech. Zvyklá na nejrůznější fígly internetových (i jiných) prodejců, jak ze zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz, čekám od všech obchodníků spíše to horší. V tomto případě mě zaskočila hned dvě překvapení. A obě byla pozitivní! Což je vlastně překvapení třetí.

18.1.2012 v 17:30 | Karma: 21,70 | Přečteno: 1336x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Elektronické knihy – nic pro čtenáře sběratele

Moc ráda čtu. Je to vášeň. Seznam knih, které ještě nutně potřebuji přečíst (ať už pro radost nebo kvůli dalšímu sebevzdělávání), stále roste. Na první pohled jsem ideálním kandidátem na koupi čtečky knih. A mně se skutečně moc líbí, jsou praktické, knihy stažené do nich jsou dokonce levnější, okamžitě po ruce, skladné a lehké. Jenže...

9.1.2012 v 10:46 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Média

Klára Budilová

Toužící po lásce a volící nevhodné partnery - hrdinka Tajné knihy

Většina lidí píšících deníky si bedlivě střeží jejich obsah. Zaznamenávají v nich nejen nejintimnější zážitky, ale i myšlenky a pocity, za které se někdy stydí i sami před sebou. Musí si je definovat, pojmenovat, vypořádat se s nimi. Proto je většinou nežádoucí, aby si je pročítal kdokoli další. Tu a tam někdo vydá svůj deník (autentický, zcenzurovaný či fiktivní) coby svědectví o prožitém - intimita je přebita nutkáním zveřejnit příběh. V případě Tajné knihy Ireny Obermannové má čtenář možnost přečíst si zároveň s příběhem i zápisky o niterném životě hrdinky. Stěžejní je vylíčení milostného vztahu, ale mě zaujaly spíše duševní prožitky pisatelky deníku (ať už je to postava fiktivní, nebo totožná s autorkou).

15.12.2011 v 8:52 | Karma: 11,26 | Přečteno: 731x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Óda na mateřskou (strunu) aneb Zásobníček hřejivých okamžiků I

Často si v duchu umiňuju, že právě tenhle okamžik, úsměv, tohle kouknutí či srandovní slovíčko si musím zapamatovat (někdy bych naopak některé věci radši neviděla, neslyšela). Pokouším se zaznamenat si pár chvil jednoho běžného dne s malými dětmi. Prý na to budu jednou hrozně ráda vzpomínat. Ale já si to užívám už teď (hrozně).

7.12.2011 v 17:59 | Karma: 9,82 | Přečteno: 605x | Diskuse | Osobní

Klára Budilová

V (ne)dobrovolném zajetí hraček

Začalo šílenství kolem shánění vánočních dárků. Ježíšek našim dvěma mazlíčkům nadělí další porci hraček. A ještě předtím oslavíme jejich (1. a 3.) narozeniny. Za své krátké životy již stihli být obdarováni velkým množstvím hraček. Tímto tempem se jimi za pár let budeme brodit. Je to dvojsečné – na jedné straně kulíme oči, co všechno pro děti existuje, chceme jim dopřát krásné hračky i radost z nich, na druhé straně je nechceme rozmazlit a zavalit nepotřebnými věcmi. Jak to ukočírovat?

15.11.2011 v 10:24 | Karma: 10,98 | Přečteno: 798x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Biden vzdal volby, vybral Harrisovou. Ta chce sjednotit národ a porazit Trumpa

21. července 2024  19:59,  aktualizováno  22:34

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Západ Bidenovi děkuje za práci. Zajímá nás výsledek voleb, vzkázal Kreml

21. července 2024  21:18,  aktualizováno  22:28

Aktualizujeme Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

V Bulharsku zemřel český turista. Našli jej mrtvého na pláži

21. července 2024  22:25

U bulharského letoviska Primorsko v neděli zemřel Čech. Muž byl v Bulharsku na dovolené. Redakci...

Na koho Biden ukázal? Progresivní Harrisová podporuje Izrael i Ukrajinu

21. července 2024  21:45

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...