Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hlavně žádný kanál pro děti!

Stále se vedou všemožné kampaně na podporu dětského čtenářství, na podporu aktivního trávení volného času dětí apod. Má pak smysl, aby Česká televize zaváděla „nízkorozpočtový dětsko-vzdělávací kanál ČT3“? Není sporu, že zodpovědnost za trávení volného času nesou rodiče dětí. Ti rozhodují, zda jejich dítko před televizí vysedí důlek, nebo zda se podívá pouze na předem zvolený pořad. Ale pokud si většina z nás nemyslí, že by děti měly dostat ještě další záminku, proč rychle odbýt domácí úkoly a spěchat k obrazovce, tak je asi myšlenka zavedení dětského kanálu energií napřenou špatným směrem (o vyhozených penězích nemluvě).

Jeden z kandidátů na generálního ředitele České televize přichází ve své koncepci mimo jiné s myšlenkou vytvořit speciální „nízkorozpočtový dětsko-vzdělávací kanál ČT3“, který by své programové schéma naplňoval prostřednictvím archivu a nákupem zahraničních pořadů. Předpokládané náklady na provoz tohoto kanálu činí 120 milionů korun ročně (+ náklady na spuštění mezi 35 a 45 miliony), ale podle názorů některých odborníků jsou podhodnocené. Nechci tady rozebírat konkrétní koncepce a hodnotit kandidáty (proto ani neuvádím jméno autora - kdo sleduje zpravodajství, ten stejně ví), ale zamyslet se nad nápadem zavést kanál pro děti.

Proti specializovaným kanálům se obecně jistě nedá nic namítat, jen si myslím, že zrovna ten dětský patří do komerčního sektoru. Cílem České televize by nemělo být připoutat co nejvíce dětí k televizní obrazovce. Protože vždycky jde o sledovanost. Pokud ne, tak pak tento kanál nemá smysl, pokud ano, tak pak je to na úkor dětského publika. A pokud by na tomto programu byla zařazována reklama nepochybně nabízející produkty pro děti, pak by na to dopláceli i rodiče. Nezaplácával by se čas nekvalitními programy, výškrabky z archivů a nekonečnými seriály? Odpovězte si sami. Kdo má zájem na tom, aby děti proseděly celý den před televizí? Různých dětských kanálů jsou mraky, ale jsou placené. Kdo chce, zajistí si je. Ale je v našem zájmu, aby podobný program cílící na děti provozovala veřejnoprávní televize?

V případě ČT bych upřednostňovala kvalitu před kvantitou. Česká televize je institucí, která má usilovat o udržování co nejvyšší kulturní úrovně programu (o což se dost pochybně snaží například zařazováním různých „zábavných večerů“). Obávám se, že po zavedení dětského kanálu by došlo pouze k dalšímu rozmělnění kvality stejně jako po vzniku kanálu sportovního, kde některé vrcholy sportovního dění nakonec ani nejsou k vidění (nebo až po vzedmutí emocí neuspokojených diváků). Jako důvod jsou zpravidla uváděny vysoké náklady na nákup těchto přenosů.

Očekávala jsem, že trend bude spíš opačný, tedy ke specializaci České televize na zpravodajství a kvalitní publicistiku. Zpravodajství v České televizi, přestože je často kritizované, stále převyšuje úroveň komerčních televizí (mám na mysli obzvláště televizi Nova), kde se honí za skandálností a z tragických událostí dělají události ještě tragičtější, čímž vytvářejí neuvěřitelný kýč. Jazyková kultura (především) a profesionalita většiny redaktorů na ČT je také výrazně vyšší, přestože je stále co zlepšovat. To, že sledovanost je poměrně slabá, vypovídá spíše o publiku, které tyto relace sleduje. Pokud budu srovnávat počet čtenářů Lidových novin a Blesku, tak taky srovnávám jiné sporty, přestože se v obou případech jedná o deníky.

Koncepce jednotlivých kandidátů na generálního ředitele ČT:

http://www.ceskatelevize.cz/rada-ct/dokumenty/

Autor: Klára Budilová | pátek 9.9.2011 10:41 | karma článku: 16,59 | přečteno: 1454x
  • Další články autora

Klára Budilová

Novoroční zázrak – někdo ze mě nechce vymlátit co nejvíc peněz

Brněnské nakladatelství, od kterého jsem si před pár dny objednala přes internet knihu, mi vyrazilo dech. Zvyklá na nejrůznější fígly internetových (i jiných) prodejců, jak ze zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz, čekám od všech obchodníků spíše to horší. V tomto případě mě zaskočila hned dvě překvapení. A obě byla pozitivní! Což je vlastně překvapení třetí.

18.1.2012 v 17:30 | Karma: 21,70 | Přečteno: 1336x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Elektronické knihy – nic pro čtenáře sběratele

Moc ráda čtu. Je to vášeň. Seznam knih, které ještě nutně potřebuji přečíst (ať už pro radost nebo kvůli dalšímu sebevzdělávání), stále roste. Na první pohled jsem ideálním kandidátem na koupi čtečky knih. A mně se skutečně moc líbí, jsou praktické, knihy stažené do nich jsou dokonce levnější, okamžitě po ruce, skladné a lehké. Jenže...

9.1.2012 v 10:46 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Média

Klára Budilová

Toužící po lásce a volící nevhodné partnery - hrdinka Tajné knihy

Většina lidí píšících deníky si bedlivě střeží jejich obsah. Zaznamenávají v nich nejen nejintimnější zážitky, ale i myšlenky a pocity, za které se někdy stydí i sami před sebou. Musí si je definovat, pojmenovat, vypořádat se s nimi. Proto je většinou nežádoucí, aby si je pročítal kdokoli další. Tu a tam někdo vydá svůj deník (autentický, zcenzurovaný či fiktivní) coby svědectví o prožitém - intimita je přebita nutkáním zveřejnit příběh. V případě Tajné knihy Ireny Obermannové má čtenář možnost přečíst si zároveň s příběhem i zápisky o niterném životě hrdinky. Stěžejní je vylíčení milostného vztahu, ale mě zaujaly spíše duševní prožitky pisatelky deníku (ať už je to postava fiktivní, nebo totožná s autorkou).

15.12.2011 v 8:52 | Karma: 11,26 | Přečteno: 731x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Óda na mateřskou (strunu) aneb Zásobníček hřejivých okamžiků I

Často si v duchu umiňuju, že právě tenhle okamžik, úsměv, tohle kouknutí či srandovní slovíčko si musím zapamatovat (někdy bych naopak některé věci radši neviděla, neslyšela). Pokouším se zaznamenat si pár chvil jednoho běžného dne s malými dětmi. Prý na to budu jednou hrozně ráda vzpomínat. Ale já si to užívám už teď (hrozně).

7.12.2011 v 17:59 | Karma: 9,82 | Přečteno: 605x | Diskuse | Osobní

Klára Budilová

V (ne)dobrovolném zajetí hraček

Začalo šílenství kolem shánění vánočních dárků. Ježíšek našim dvěma mazlíčkům nadělí další porci hraček. A ještě předtím oslavíme jejich (1. a 3.) narozeniny. Za své krátké životy již stihli být obdarováni velkým množstvím hraček. Tímto tempem se jimi za pár let budeme brodit. Je to dvojsečné – na jedné straně kulíme oči, co všechno pro děti existuje, chceme jim dopřát krásné hračky i radost z nich, na druhé straně je nechceme rozmazlit a zavalit nepotřebnými věcmi. Jak to ukočírovat?

15.11.2011 v 10:24 | Karma: 10,98 | Přečteno: 798x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Amerika vyhlíží Trumpův projev. Do hry může vstoupit i budoucí první dáma

18. července 2024  19:07,  aktualizováno  19.7 4:01

V pátek brzy ráno SELČ zakončí Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd Republikánské...

„Hoďte mu batoh s penězi.“ Co odhalily policejní odposlechy v kauze Dozimetr

19. července 2024

Premium Má to být jeden z nejvýbušnějších soudů posledních let. Stanout před ním má zlínský podnikatel...

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

19. července 2024

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na...

Cože? Vy nemáte triko se střeleným Trumpem? Svět má novou módu

19. července 2024

Premium Thomas Crooks chtěl zastřelit Donalda Trumpa, ale zvedl módní vlnu tohoto léta. Donald Trump byl se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!