Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dokonalá jistě ne, ale snad aspoň dobrá… (matka)

„Jistě se vám někdy stane, že si budete myslet, že nejste dobrá matka, ale nebojte se, jste.“  Před lety jsem při studiu všemožných knih o dětech, o jejich vývoji a výchově narazila na tuto větu, která mi utkvěla v hlavě a často se mi vrací. V těhotenství jsem ještě v blažené nevědomosti nechápala, proč bych měla o sobě takto pochybovat. Coby matka dvou malých dětí nevím, jak pochybovat přestat.

Kolikrát už jsem nad sebou lámala hůl a trnula, co vše dělám špatně. Milionkrát jsem se zařekla, že nebudu na děti křičet (bohužel si stále více připadám jako pochodující siréna). Vždycky, když dostane dcera lepanec po zadku, tak mám výčitky (ačkoliv to bylo absolutně zasloužené potrestání předcházené mnoha varováními). A trápí mě i neustálé pochybnosti, zda mají děti dostatečně pestrý jídelníček, jestli si s nimi dost hraju a jestli mají podněty potřebné pro svůj věk. Dále se zamýšlím, jestli trávíme dost času na čerstvém vzduchu, jestli jim správně čistíme zuby, zda umí to, co mají umět… Prostě se vlastně stále zaobírám myšlenkami týkajícími se nějakým způsobem dětí. Skládám prádlo a přemýšlím, že zítra musím upéct rybu, další den že by měly být luštěniny, popozítří nějaký ten vývar, k tomu dostatek mléčných výrobků a ovoce se zeleninou. Hlava mi jde kolem. Vymýšlím, jaké atrakce zařídit dětem na zahradu, aby měly pořádné vyžití. Řeším vhodný a nejvhodnější druh pracího prášku a … prostě pořád něco. Hlava jako pátrací balón.

Máme na rozdíl od našich maminek a babiček mnoho přístrojů-pomocníků, hotové příkrmy a především jednorázové pleny, tak proč v té péči o děti vězíme až po krk a nezvládáme to levou zadní? Dumám nad tím a na mysli mi vytane diagnóza, kterou pronesla nedávno má babička (dceřina prababička), která měla tu pochybnou čest strávit s námi pár dnů a pozorovat mě v akci. Říkala: „Mně se zdá, že ty se tím dítětem přehnaně zabýváš, furt kolem ní lítáš, věnuješ jí příliš velkou pozornost a ona ji pak vyžaduje neustále. Chlapečka si pomalu nevšimneš.“ Pozor, ani jednou nepadlo slovo „rozmazlená“. Protože to dcera opravdu není. Ale je zvyklá, že se jí pořád někdo věnuje. A to je ten kámen úrazu.

Naše předchůdkyně měly kolem dětí tolik práce, že se jim prostě ještě k tomu všemu nemohly stále starat o zábavu. Milé děti se musely umět zabavit samy. Sedly si v kuchyni do koutku a hrály si se svojí oblíbenou hračkou nebo se snažily pomáhat. Ale my máme pocit (nebo alespoň já), že na dětičky musíme pořád nějak působit. Nabízíme jim odmalička všemožný program a kupy hraček, ale jim je to stále málo. Dceři jsme servírovali nové a další podněty či didaktické hračky a ukazovali jí, jak si má hrát, až to doteď sama neumí.  Nakonec se nejlépe zabaví, pokud vidí svoje rodiče pracovat a může nějak pomáhat. U nás to nejlépe funguje při práci na zahradě. Já sázím keře a dcera sype do jámy hnojivo neboli papání pro kytičky, zalévá, plevel nakládá do svého vozíčku a vozí na kompost. Hraje si a zároveň skutečně pomáhá.

Ten zakopaný pes je asi v tom, že se snažíme děti stále řídit a zabavit, místo abychom je nechali prostě být. Být nechán na pokoji je osud našeho desetiměsíčního chlapečka, který už samozřejmě neměl tolik pozornosti jako jeho téměř tříletá sestra. A jak si vyhraje. Stačí mu jedna obyčejná kostička.

A jak tedy poznám, zda jsem, nebo nejsem dobrá matka? Napadá mě, že fígl je možná v tom, že kdybych byla špatná matka, tak bych tyhle otázky vůbec neřešila.

 

 

Autor: Klára Budilová | středa 14.9.2011 14:47 | karma článku: 18,61 | přečteno: 1288x
  • Další články autora

Klára Budilová

Novoroční zázrak – někdo ze mě nechce vymlátit co nejvíc peněz

Brněnské nakladatelství, od kterého jsem si před pár dny objednala přes internet knihu, mi vyrazilo dech. Zvyklá na nejrůznější fígly internetových (i jiných) prodejců, jak ze zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz, čekám od všech obchodníků spíše to horší. V tomto případě mě zaskočila hned dvě překvapení. A obě byla pozitivní! Což je vlastně překvapení třetí.

18.1.2012 v 17:30 | Karma: 21,70 | Přečteno: 1336x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Elektronické knihy – nic pro čtenáře sběratele

Moc ráda čtu. Je to vášeň. Seznam knih, které ještě nutně potřebuji přečíst (ať už pro radost nebo kvůli dalšímu sebevzdělávání), stále roste. Na první pohled jsem ideálním kandidátem na koupi čtečky knih. A mně se skutečně moc líbí, jsou praktické, knihy stažené do nich jsou dokonce levnější, okamžitě po ruce, skladné a lehké. Jenže...

9.1.2012 v 10:46 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Média

Klára Budilová

Toužící po lásce a volící nevhodné partnery - hrdinka Tajné knihy

Většina lidí píšících deníky si bedlivě střeží jejich obsah. Zaznamenávají v nich nejen nejintimnější zážitky, ale i myšlenky a pocity, za které se někdy stydí i sami před sebou. Musí si je definovat, pojmenovat, vypořádat se s nimi. Proto je většinou nežádoucí, aby si je pročítal kdokoli další. Tu a tam někdo vydá svůj deník (autentický, zcenzurovaný či fiktivní) coby svědectví o prožitém - intimita je přebita nutkáním zveřejnit příběh. V případě Tajné knihy Ireny Obermannové má čtenář možnost přečíst si zároveň s příběhem i zápisky o niterném životě hrdinky. Stěžejní je vylíčení milostného vztahu, ale mě zaujaly spíše duševní prožitky pisatelky deníku (ať už je to postava fiktivní, nebo totožná s autorkou).

15.12.2011 v 8:52 | Karma: 11,26 | Přečteno: 731x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Óda na mateřskou (strunu) aneb Zásobníček hřejivých okamžiků I

Často si v duchu umiňuju, že právě tenhle okamžik, úsměv, tohle kouknutí či srandovní slovíčko si musím zapamatovat (někdy bych naopak některé věci radši neviděla, neslyšela). Pokouším se zaznamenat si pár chvil jednoho běžného dne s malými dětmi. Prý na to budu jednou hrozně ráda vzpomínat. Ale já si to užívám už teď (hrozně).

7.12.2011 v 17:59 | Karma: 9,82 | Přečteno: 605x | Diskuse | Osobní

Klára Budilová

V (ne)dobrovolném zajetí hraček

Začalo šílenství kolem shánění vánočních dárků. Ježíšek našim dvěma mazlíčkům nadělí další porci hraček. A ještě předtím oslavíme jejich (1. a 3.) narozeniny. Za své krátké životy již stihli být obdarováni velkým množstvím hraček. Tímto tempem se jimi za pár let budeme brodit. Je to dvojsečné – na jedné straně kulíme oči, co všechno pro děti existuje, chceme jim dopřát krásné hračky i radost z nich, na druhé straně je nechceme rozmazlit a zavalit nepotřebnými věcmi. Jak to ukočírovat?

15.11.2011 v 10:24 | Karma: 10,98 | Přečteno: 798x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17

Silná bouřka dnes večer zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých...

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

V Nigérii spadla budova školy. Z trosek dostávali desítky mrtvých dětí

12. července 2024  21:51

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

Čeká Ukrajinu katastrofa? Rusko varuje, že přehrady u Kyjeva vyletí do povětří

12. července 2024  21:39

Rusko varovalo, že mohou vyletět do povětří další přehrady na Dněpru. V případě Kyjevské by velkou...

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...