O společenské prospěšnosti fotbalových fanoušků
Vězte tedy, že oba týmy se nedělním zápasem zapojily do projektu RED, který má přímou návaznost na letošní fotbalové mistrovství světa v Jižní Africe a který má pomoci v boji proti AIDS a dalším smrtelným nemocem na africkém kontinentu. Podrobnější informace naleznete třeba na serveru Baníku zde: http://fcb.cz/marketing/aktuality/banik-proti-sparte-v-cervenych-tkanickach.html.
Jeden z příspěvků k mému minulému blogu se podivoval, co je tak obdivuhodného na to, že jde někdo fotbal. Máte pravdu, asi nic. Jistěže agens je v tomto případě fotbalový klub, ale smysl jeho činění přepokládá dopad na adrenalinem napumpované fanoušky, či tupé stádo, jak chcete, každopádně čím více, tím lépe. A tak se těch 17 tisíc jedinců pravděpodobně přímo na stadionu o této aktivitě dovědělo a pravděpodobně alespoň někteří z nich i aktivně přispěli či přispějí svými pár korunami, zatímco mnohem více tisíc čtenářů bulvárních zpráv si myslí něco o řvoucím davu opilých bezmozků. Naštěstí jde v prvé řadě o to, aby tyto peníze někomu pomohly zachránit či zkvalitnit život, a co si o tom myslí poloanonymní diskutéři na blogerském serveru, není až tak důležité.
Nemám až tak obsáhlý přehled o charitativních aktivitách fotbalových týmů, ale pokud jde o ty s globálním dosahem, nemohla mi uniknout reklama na dresu FC Barcelony. Totiž reklama – namísto značky nějakého automobilu či elektroniky se na bezkonkurenčně nejdražší ploše jednoho z nejlepších a nejsledovanějších týmů světa skvěje logo UNICEF. (Pokud vás to zajímá, přečtěte si o tom zde http://www.unicef.cz/index.php?pg=2&id=167&zp=17).
Žádné statistiky k tomu asi neexistují, ale troufám si tvrdit, že zatímco každý fotbalový fanoušek zná FC Barcelonu, ne každý ví něco o tomto mezinárodním dětském fondu. A pokud snad ví, třeba jej – stejně jako mě – při opakovaném pohledu na kouzla Messiho a ostatních s tímto logem na hrudi napadne, že by snad mohl obětovat pár piv a cigaret a přispět něco málo těm, kteří nemají to štěstí a nemohou se zrovna válet s dálkovým ovladačem u fotbalu v televizi.
Baník Ostrava se Barceloně zatím nejvíce podobá zkratkou FCB ve statistických tabulkách, fotbalově si ještě asi počkáme, ale jak je vidět, i po stránce dobročinného přispění se něco děje. Ve srovnání s výše uvedeným vyzní asi směšně, že tým Baník Ostrava adoptoval vydru v ostravské zoo. O adoptovaném zvířeti měli rozhodnout fanoušci v anketě. Přiznám se, že v souladu s násilnickými stereotypy jsem čekal, že se novou ikonou stane sup, a napadla mě možná družba se srbskými radikály kolem týmu Borac Banja Luka, kteří si říkají lešinari, tedy supi. Mrchožrout však v anketě zcela propadl a o první místo se pobili lemur právě s vydrou, které k vítězství nepochybně přispěly i gólové úspěchy jmenovce v útoku. Pro pobavení dodávám, že do následující ankety rozhodující o jménu čerstvého týmového přírůstku, navrhli příznivci chundelatého primáta jméno Lemur, i když v aktuálně probíhajícím hlasování to vypadá, že to bude pro region reprezentativní, avšak jinak bezpříznakový Chachárek.
Fotbalista Baníku Ostrava Mário Lička se stal tváří internetového portálu Uč se jazyky!!! (www.ucsejazyky.cz) zaměřeného na propagaci jazykového vzdělání na Ostravsku. Podotýkám, že se nejedná o žádnou povrchní účast lokální fotbalové hvězdy, ale o člověka, který si ze svých zahraničních angažmá přinesl znalosti několika cizích jazyků a dokáže vysvětlit, k čemu jsou takové znalosti dobré. I tak se nad tím můžete ušklíbnout, ale severovýchod Moravy není místem, které by nabízelo mnoho snadných šancí na skvělou budoucnost, a pokud se někteří z výrostků rozhodnou podobat se svému idolu i v tomto ohledu, pak se jejich rodiče sotva budou zlobit, že je to každý víkend táhne na fotbal.
V byznyz žargónu se podobným aktivitám říká „společenská odpovědnost firem“, a zejména na západě se jedná o dobrý zvyk všech stabilních kapitalistických společností. A fotbalová mužstva jsou kapitalistické společnosti – poskytující zábavu, vytvářející pracovní místa, generující zisk a platící daně. Možná si zkuste na tuto skutečnost vzpomenout, až vás někde zdrží dav fotbalových fanoušků valící se ulicí. I když ani tato situace vás nemusí zaskočit.
Pokud chci posekat zahradu, podívám se na předpověď počasí na příští dny, aby mi nezmoklo seno. Když jedu po D1 do Práglu, pustím si dopravní zpravodajství, abych nezůstal trčet v nějaké zácpě. A když se v blízkosti koná nějaká větší společenská či sportovní událost, jistě se tomu také mohu logisticky přizpůsobit. Pakliže tedy vím, kdy a kde se co děje. Pro naše dnešní liberální sebevědomí je však zřejmě příznačné, že předpokládáme samozřejmou dostupnost veřejné dopravní infrastruktury pro své potřeby, aniž bychom se sami obtěžovali věnovat pozornost dění ve svém bezprostředním okolí.
Nic z toho, co jsem zde uvedl, nikomu samozřejmě nebrání považovat fotbalové fanoušky za „bandu ožralých dobytků“ jako jeden z komentátorů mého předchozího blogu, ale pak to asi něco svědčí i o vás a o prostředí, ve kterém se pohybujete. Já dám s dovolením přednost té kultivovanější stránce dění kolem fotbalu.
Martin Brňovják
MS v Kataru 2022 – demagogie není na místě
Nechápu rozhořčení, které způsobilo přiřknutí fotbalového mistrovství světa 2022 v Kataru, např. v článku pana Štěrby na Britských listech, ale i mnoha jiných mudrlantů. Tato země, ač malá a fotbalově dosud nepříliš významná, má na tuto akci dostatek prostředků, fotbal je v oblasti ve velké oblibě a v neposlední řadě se jedná o atraktivní turistickou destinaci jistě i pro fotbalové fanoušky. Konec argumentace.
Martin Brňovják
Fotovoltaické panely, mimozemšťané a jaderné ohrožení
Pamatuji si, jak v době vehementní snahy přeměnit každou křižovatku na kruhový objezd publikoval kdosi úvahu o tom, že se jedná o dovedně skrytý systém signalizace pro mimozemšťany. Hloupým pozemšťanům se řekne, že to je pro jejich bezpečnost (proti tomu přece nemůže nikdo nic namítat!) a pohodlí (proti tomu přece nemůže nikdo nic namítat!) a zákeřní vesmírní usurpátoři již mohou v klidu dolaďovat topografii nasazení svých sil.
Martin Brňovják
Eurosojuz a nová slohotvornost
Britské listy často neopomenou upozornit na jedinečnost a rychlost, s jakou přinášejí své postřehy. Například v článku „Eurosojuz“ z 8.9.2010 (zde) jest k přečtení úvaha o tom, že Evropská unie je vlastně Evropský svaz.*
Martin Brňovják
Nedrážděte Izrael bosou lodí
Kdysi jsem navštívil jedny známé, jejichž soused naproti přes silnici měl na zahradě několik pozoruhodných exponátů bojové techniky z druhé světové války. Paní domácí si stěžovala, že pokaždé, když odjíždějí na nějaké vojensko-historické setkání, jim tím bazmekem zlikvidují kus plotu kolem zahrádky a že veškeré stížnosti jsou neúčinné. S trochu cynickým humorem jsem schválil její rezignovaný postoj, copak se snad můžete o něco hádat se sousedem, který má na zahradě tank?
Martin Brňovják
Tak nám zabili Hitlerovu dálnici
V Brně - Žabovřeskách je oblíbená tato anekdota: - JE TO VELKÉ, ŠPINAVÉ, SMRDÍ TO A LEŽÍ TO ZA KOMÍNEM, CO JE TO?
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství
Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...
5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát
Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...
Hudební festival na dobříšském zámku přinese vystoupení Urbanové či Tiché
Zámek Dobříš na Příbramsku ožije od 6. do 9. srpna hudebním festivalem. Letos se koná pošesté a...
Obyvatelé Zlína budou moci čerpat desetiprocentní slevu při využívání služeb
Obyvatelé Zlína budou moci čerpat desetiprocentní slevu při využívání městských služeb. Takzvaná...
Starobní důchod v Plzeňském kraji činil loni 21.038 Kč, meziročně o dvě pct více
Výše plného starobního důchodu v Plzeňském kraji dosáhla ke konci loňského roku 21.038 Kč,...
MS v hokeji 2026 ONLINE: Česko – Itálie. Národní tým se překvapivě opět trápí
Česká reprezentace pokračuje na mistrovství světa ve švýcarském Fribourgu dalším důležitým duelem....

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...
- Počet článků 18
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1138x
martin.brnovjak.com
Seznam rubrik
Co právě poslouchám
- PRIMORDIAL „All Empires Fall“
- KREATOR „At the Pulse of Capitulation“
- DARK TRANQUILLITY „We Are the Void“
- DREAM THEATER „Black Clouds & Silver Linings“
- HEAVEN & HELL „The Devil You Know“



















