Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tento týden v EU (79)

Brusel chce harmonizovaná pravidla (už i) pro chov psů a koček. Všechny nové budovy mají být od roku 2030 bezemisní. Chystá se další tažení proti nenávisti. Prezidentka ECB se zamýšlela nad posílením globálního vládnutí.

Pondělí 4. prosince

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová pronesla na pařížské Académie des sciences morales et politiques projev o globálním vládnutí (global governance), které je podle ní potřeba posílit.

Rada o tři roky prodloužila platnost globálního režimu sankcí EU v oblasti lidských práv vůči osobám a subjektům odpovědným za závažné porušování a zneužívání lidských práv kdekoli na světě (do 8. prosince 2026). Aktuálně se sankce vztahují na 67 fyzických a právnických osob a 20 subjektů.

Úterý 5. prosince

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně návrhu nařízení o ekodesignu. Jde o další návrh související se Zeleným údělem. Ekodesignem se rozumí začlenění environmentálních aspektů do návrhu výrobku s cílem zlepšit vliv výrobku na životní prostředí během celého životního cyklu. Nařízení nahradí směrnici z roku 2009, která se týká vybraných kategorií výrobků spojených se spotřebou energie. Oproti ní se bude vztahovat na mnohem širší spektrum výrobků a zahrne více požadavků – ty nebudou omezeny jako doposud na energetickou účinnost a účinné využívání zdrojů, ale zahrnou také trvanlivost, opravitelnost, uhlíkovou a environmentální stopu a další aspekty spojené s environmentální udržitelností. Dohodu ještě musejí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.  

Středa 6. prosince

Komise a vysoký představitel vydali sdělení s názvem Stop nenávisti: Evropa je ve svém postoji jednotná, kterým chce zahájit novou kampaň (poněkud paradoxně zároveň) proti protižidovským a protiislámským náladám, a proti nenávisti a diskriminaci vůbec. Má to být „apel na všechny Evropany, aby se postavili proti nenávisti a zasazovali se o toleranci a respekt“. Zamýšlená opatření se podle Komise mají týkat celé řady oblastí „včetně bezpečnostní, digitální, vzdělávací, kulturní a sportovní sféry“.

Čtvrtek 7. prosince

Komise předložila dva legislativní návrhy, týkající se dobrých životních podmínek zvířat. První směřuje ke zpřísnění stávajících pravidel pro přepravu zvířat, aby o zvířata bylo během cesty lépe postaráno. Druhým návrhem chce Brusel vstoupit na pole unijní legislativou doposud neorané, totiž zavést harmonizovaná pravidla pro chov psů a koček. Nemá se to týkat přímo jednotlivých chovatelů, ale různých chovných zařízení, obchodů se zvířaty a útulků. Jde mimo jiné o minimální podmínky péče o tato zvířata v uvedených zařízeních, povinné mikročipování nebo o poskytování informací kupujícím o odpovědném chovu.

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody ohledně návrhu novely směrnice o energetické náročnosti budov. Ta rovněž spadá pod Zelený úděl, respektive balíček Fit for 55. Hlavním cílem změn je zajistit, aby do roku 2030 byly všechny nové budovy budovami s nulovými emisemi a aby do roku 2050 byly stávající budovy přestavěny na budovy s nulovými emisemi.

Mezi institucemi rovněž došlo k předběžné dohoděo reformě statutu Soudního dvora EU, která má znamenat mimo jiné přenesení rozhodování o některých otázkách na Tribunál (dříve Soud prvního stupně).

V Pekingu se konal 24. summit EU-ČLR, který se zabýval vzájemnými vztahy i mezinárodními otázkami. Představitelé EU apelovali na své čínské protějšky k většímu angažmá ve prospěch klimatu, Ukrajiny, lidských práv a zdůrazňovali nutnost vyrovnanějších obchodních a hospodářských vztahů mezi Čínou a EU.

Pátek 8. prosince

Rada přijalazávěryo posílení úlohy a dopadu výzkumu a inovací v procesu tvorby politik v Unii. V závěrech se praví, že všechny oblasti vědy, včetně společenských a humanitních věd, by měly díky vytváření důkazně podložených poznatků hrát významnější úlohu v procesu tvorby politik– za účelem identifikace politických výzev, analýzy současného stavu techniky a navrhování řešení. Vzpomněl jsem si přitom na vynikající text Pavla Rysky s názvem Kult vědy a davovost intelektuálů (ve sborníku Sebedestrukce Západu 2.0)který pojednává o „nadužívání, zneužívání a vzývání vědy“ na dnešním Západě a o nebezpečích, která z toho plynou. 

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 8.12.2023 15:30 | karma článku: 18,71 | přečteno: 367x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Hvězdy nad Ortahisarem

Další pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 1. O mládí Arhana Demirela.

12.7.2024 v 14:35 | Karma: 3,86 | Přečteno: 75x | Diskuse | Poezie a próza

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (96)

Evropská rada schválila novou strategickou agendu a shodla se na nominacích na vysoké unijní posty. Rada schválila další protiruské sankce.

29.6.2024 v 8:30 | Karma: 12,71 | Přečteno: 135x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (95)

Rada schválila sporné nařízení o obnově přírody. Rozhodl hlas rakouské ministryně, která se vzepřela vlastní vládě. Komise uveřejnila jarní balíček evropského semestru a předložila návrh rozpočtu na rok 2025.

21.6.2024 v 15:35 | Karma: 13,43 | Přečteno: 200x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (94)

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi. Brusel vyráží do boje proti čínským elektromobilům. Soudní dvůr pokutuje Maďarsko za tvrdý přístup k ilegálním migrantům.

14.6.2024 v 15:30 | Karma: 15,47 | Přečteno: 248x | Diskuse | Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (93)

Konají se volby do Evropského parlamentu. EU slavila Mezinárodní den jízdního kola. Nová příručka GREENA toolkit má pomoci skloubit Zelený úděl s genderem.

7.6.2024 v 15:30 | Karma: 10,23 | Přečteno: 120x | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

  • Počet článků 348
  • Celková karma 13,38
  • Průměrná čtenost 1196x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/