Tento týden v EU (47)

Podle Leyenové nás možná čeká největší průmyslová transformace všech dob. Pokračuje diskuse o projektu digitálního eura. Inflace v EU a eurozóně klesla. EP vyzval k vytvoření tribunálu, který by stíhal zločin agrese vůči Ukrajině.

Pondělí 16. ledna 2023

Euroskupina (tj. platforma ministrů financí eurozóny k otázkám společné měny) přijala závěry k projektu digitálního eura. Jde o uvažovaný elektronický platební prostředek, který by vydávala Evropská centrální banka vedle klasického eura. (Blíže k tomuto projektu, který je teprve na začátku, zde.)

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová slíbila na plenárním zasedání EP ve Štrasburku, že budou podniknuty kroky k obnovení integrity, nezávislosti a zodpovědnosti této instituce. Jde o reakci na korupční skandál Katargate. Opatření by měla zahrnovat posílení boje proti korupci a zahraničnímu vměšování.

Úterý 17. ledna

Komise vydala zprávu o pokroku Nového evropského Bauhausu (NEB), která hodnotí první dva roky fungování tohoto projektu. Připomeňme, že NEB má zapojit architekty, designery i umělce do služeb Zeleného údělu a má vnést do klimatické politiky EU kulturní a tvůrčí rozměr (více k němu v dílu 2 tohoto seriálu). Ve zprávě se uvádí, že NEB se stal významným katalyzátorem Zeleného údělu, a je zde avizováno navýšení jeho financování.

Ursula von der Leyenová uvedla na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v souvislosti s klimatickou politikou vyspělých zemí, že „příští desetiletí budou svědky největší průmyslové transformace naší doby, možná všech dob.“ Zmínila se také o chystaném Průmyslovém plánu Zeleného údělu (Green Deal Industrial Plan).

Středa 18. ledna

Eurostat uveřejnil údaje o inflaci za prosinec. Meziroční míra inflace činila v rámci EU 10,4 % a v rámci eurozóny 9,2 %. Oproti listopadu jde v obou případech o významný pokles.

Předseda Evropské rady Charles Michel na plenárním zasedání Evropského parlamentu prohlásil, že EU bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba, a že bude pokračovat ve vojenských dodávkách díky navýšení Evropského mírového nástroje.

Čtvrtek 19. ledna

Byla zahájena činnost tzv. „Koalice ministrů obchodu pro klima“. Účastní se jí Komise, členské státy EU a 26 partnerských zemí. Má jít o první globální fórum na ministerské úrovni věnované otázkám obchodu a klimatu a udržitelného rozvoje. 

Evropský parlament vyzval k ustavení zvláštního mezinárodního tribunálu, který by stíhal zločin agrese vůči Ukrajině páchaný politickým a vojenským vedením Ruské federace a jejích spojenců. EU a její členské státy by měly v této věci spolupracovat s Ukrajinou a mezinárodním společenstvím.

Charles Michel navštívil Kyjev a setkal se s nejvyššími představiteli Ukrajiny. V tamním parlamentu pak prohlásil, že „jsme všichni Ukrajinci“ a že „nemůže existovat svobodná Evropa bez svobodné Ukrajiny“.

Dozvuky Konference o budoucnosti Evropy

Jako bonus bych zařadil odkaz na článek Dozvuky Konference o budoucnosti Evropy. Více než půl roku od završení této akce je namístě zaměřit pozornost na to, co se zatím v návaznosti na ni odehrálo. Poznamenám zde, že „duch“ Konference unijní politiku hned tak neopustí. Závěry Konference budou využívány unijními institucemi k odůvodňování různých opatřením ve směru „více Unie – více doleva“. Co je snazšího než říci, že občané to přece chtějí?

Autor: Tomáš Břicháček | pátek 20.1.2023 15:30 | karma článku: 13,39 | přečteno: 256x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Dvacet let v EU

30.4.2024 v 8:30 | Karma: 20,79

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (91)

26.4.2024 v 15:23 | Karma: 8,12

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (díl 90)

19.4.2024 v 15:30 | Karma: 11,60

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (89)

12.4.2024 v 15:30 | Karma: 11,72

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (88)

22.3.2024 v 15:30 | Karma: 13,16