Tento týden v EU (39)
Minulou neděli Komise pokročila ve svém tažení proti Maďarsku podle kontroverzního nařízení o obecném režimu podmíněnosti na ochranu rozpočtu Unie. To za údajné porušování zásad právního státu umožňuje trestat členské státy zastavením či přiškrcením plateb z unijních fondů (více k tomuto tématu v článku Právní stát a kulišárna s unijními fondy). První kroky Komise podnikla koncem dubna (viz díl 28 tohoto seriálu). Po proběhlé komunikaci s maďarskou vládou, která ji neuspokojila, nyní Komise předkládá návrh na částečné pozastavení plateb z kohezních fondů, a to ve výši 7,5 miliardy eur, což je přibližně jedna třetina předpokládaného objemu čerpaných peněz. Komisařka Jourová k tomu uvedla: „Myslím, že to může být dostatečný motiv k tomu, aby se děly věci.“ O návrhu bude nyní rozhodovat Rada.
Pondělí 19. září
Komise přišla s návrhem na vytvoření tzv. nástroje pro mimořádné situace na jednotném trhu (SMEI). Jeho cílem má být zajistit fungování vnitřního trhu a dostupnost klíčového zboží a služeb i v době krizí typu pandemie covid-19. Jde mimo jiné o to, umožnit v takových situacích vyšší míru intervence veřejné moci do podnikatelské sféry. V mimořádné situaci by Komise mohla požadovat po producentech, aby přijímali přednostní zakázky na potřebné zboží, přičemž ti by museli buď vyhovět, nebo předložit závažné důvody pro odmítnutí. Můžeme zde hovořit o zavedení určitých prvků direktivního hospodářství. Podnikatelské organizace již dříve vyjádřily v souvislosti s připravovaným mechanismem své obavy.
Úterý 20. září
Rada EU ve složení pro obecné záležitosti měla na programu mimo jiné téma možného nahrazení jednomyslnosti v některých otázkách společné zahraniční či bezpečnostní politiky hlasováním kvalifikovanou většinou, např. v oblasti přijímání mezinárodních sankcí. Tato věc přišla na přetřes v souvislosti se závěry Konference o budoucnosti Evropy. Jednání potvrdilo, že řada členských států se k této myšlence staví zdrženlivě. K využití překlenovacího ustanovení (pasarely) nebo ke změně smluv by přitom bylo třeba dosáhnout souhlasu všech členských států. (Tlakům na další okrajování zbytků jednomyslnosti jsem se věnoval v nedávném článku Jednomyslnost není přežitek.)
V Radě EU byl na straně Unie završen ratifikační proces k rámcové dohodě mezi EU (a jejími členskými státy) a Austrálií z roku 2017. Dohoda má prohloubit vzájemnou spolupráci v řadě oblastí. Již dříve ji ratifikovaly všechny členské státy. (Větším oříškem ovšem bude dohoda o volném obchodu EU-Austrálie, o které se jedná od roku 2018.)
Rada EU také schválila další úvěr pro Ukrajinu, a to ve výši pět miliard eur. K dohodě o něm došlo na neformálním zasedání ministrů financí v Praze 9. září.
Soudní dvůr EU vydal rozsudky ve dvou řízeních (spojené věci C-339/20 a C-397/20 a spojené věci C-793/19 a C-794/19), která se týkala limitů přípustnosti vnitrostátních požadavků na uchovávání některých údajů o uživatelích elektronických komunikací u provozovatelů těchto komunikací, odůvodňovaných předcházením trestné činnosti a ochranou bezpečnosti.
Středa 21. září
Komise oznámila, že EU přispěje dodatečnými 715 miliony eur do Globálního fondu, který se zaměřuje na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii. V období 2023–2025 by tak příspěvek EU a jejích členských států měl přesáhnout 4,3 miliardy eur.
Čtvrtek 22. září
Komise vydala zprávu s názvem Stormy times s podtitulem Nature and humans : cultural courage for change, kterou připravila skupina expertů. Zpráva přináší 11 doporučení k tomu, jak by kultura měla přispívat k plnění Zeleného údělu a cílů udržitelného rozvoje. Kultura ve všech formách, vyjádřeních a významech prý musí ležet v srdci jakékoli transformační cesty lidského vývoje. (Na Twitteru jsem poznamenal: „Stormy Weather“ mám moc rád. Ale tenhle „stormy“ výtvor o roli angažované kultury pro Zelený úděl a pro udržitelnost je trochu jiná písnička.)
Pátek 23. září
Byly vyhlášeny výsledky prvního ročníku soutěže EU v oblasti ekologické produkce (EU organic awards). Cena má být udělována různým aktérům v hodnotovém řetězci bioprodukce, kteří vytvořili inovativní, udržitelný a inspirativní projekt, jehož výsledkem je reálná přidaná hodnota pro ekologickou produkci a spotřebu. Mezi jednotlivé disciplíny patřily třeba: nejlepší ekozemědělkyně, nejlepší ekozemědělec, nejlepší ekoregion, nejlepší ekoměsto nebo nejlepší biorestaurace.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (97)
Draghi předložil zprávu o konkurenceschopnosti. Komise možná navrhne přiškrcení plateb z unijních fondů pro Slovensko. Budeme mít vedle emisních povolenek ještě přírodní kredity?
Tomáš Břicháček
EU a marná honba za konkurenceschopností
EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji nepřivolá zaříkáváním.
Tomáš Břicháček
Hladový tygr
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 4. Tentokrát o mladém Demirelovi v Praze.
Tomáš Břicháček
Bayraktarova logistika
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 3. Něco málo o životním přístupu Demirelova šéfa Rüzgara Bayraktara.
Tomáš Břicháček
Azřiny slzy
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 2. Jak si Azra Demirelová zvykala v Praze.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Slova našeho kandidáta o povodních byla stupidní, uznala Konečná
Kandidát Stačilo! Jan Skalický, který ve videu na Facebooku napadl vládu, že doporučeními na...
Povodně mají pátou oběť, pohřešuje se osm lidí, oznámil Rakušan
Povodně v Česku už mají pět obětí, informoval s odvoláním na policejního prezidenta v předvolební...
Hádka o povodních. Stát selhal, tvrdil Šmarda. Pekarová: Říkáte nesmysly
Stát při povodních selhal v dvoutisícových Troubkách na Přerovsku, myslí si předseda SOCDEM Michal...
Nejsem chirurg, ale vím vše. Britové vyšetřují praktiky tureckých klinik
Britské úřady vyšetřují tamní pobočky tureckých klinik plastické chirurgie. Reportéři listu The...
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...
- Počet článků 353
- Celková karma 12,23
- Průměrná čtenost 1183x