Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Soudní dvůr EU posvětil migrační kvóty, odpor proti nim skončit nesmí

Soudní dvůr EU 6. září zamítl v plném rozsahu žaloby Maďarska a Slovenska proti migračním kvótám. Měly by teď vzdorné státy svěsit ocas a podřídit se rozhodnutí, které je proti jejich životním zájmům?

Soudní dvůr EU 6. září zamítl v plném rozsahu žaloby Maďarska a Slovenska, kterými se tyto dva státy domáhaly určení neplatnosti rozhodnutí z 22. září 2015 o dočasném mechanismu pro přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl podle povinných kvót. Dotčený akt byl v Radě EU přijat kvalifikovanou většinou přes zásadní nesouhlas čtyř členských států. Celý rozsudek je k dispozici zde, tisková zpráva zde.

Rozsudek není nijak překvapivý. Vzato z perspektivy práva EU je situace jednoznačná. Pravomoc pro přijetí mechanismu zde byla a procesní náležitosti byly dodrženy. Na politické argumenty typu, že rozhodnutí nepřiměřeně zasahuje do svrchovanosti členských států nebo že je v rozporu s principem proporcionality, Soudní dvůr přirozeně neslyšel a nikdo by to od něj nemohl čekat. Ostatní žalobní důvody týkající se různých procesních otázek byly v podstatě spíše účelové.

Nepochybujme o tom, že pokud Komise nynější řízení o nesplnění povinnosti proti České republice, Maďarsku a Polsku kvůli nedodržování migračních kvót dotáhne až k podání žaloby, Soudní dvůr konstatuje, že tyto státy porušily právo EU a následně v dalším řízení může dojít k uložení peněžních sankcí.

Boj proti kvótám nekončí

Posvěcení kvót ze strany unijních soudců nesmí znamenat konec odporu proti nucenému přerozdělování migrantů pod taktovkou Bruselu. S tímto pomýleným a nebezpečným projektem je třeba bojovat s o to větším nasazením - a to jak s naplněním již přijatých dvou dočasných rozhodnutí, tak při vyjednávání návrhu trvalého mechanismu.

Myšlenka, že jednotlivým státům budou bez jejich souhlasu přidělováni unijními orgány migranti, aniž by mohly rozhodovat o počtu těchto osob, o tom, z jakého civilizačního prostředí přicházejí, aniž by mohly zohlednit potřeby svého pracovního trhu, systémů sociálního zabezpečení, veřejné bezpečnosti, udržení homogenity společnosti a další bytostné zájmy, je v hrubém rozporu se státní svrchovaností, právem národů na sebeurčení, spontánním řádem věcí i zdravým rozumem. Jde o extrémní příklad sociálního inženýrství, centralistického dirigismu a vzrůstající arogance a rozpínavosti unijních orgánů. 

Pokud jde o naplnění dočasného schématu z 22. září 2015, jehož platnost Soudní dvůr potvrdil, státy, které kvótám vzdorují, by měly na tento problém pohlížet nejen optikou unijního práva, ale také vlastního ústavního práva. V knize Unie blízká i vzdálená (2014) obšírněji rozebírám téma záchranných brzd, které formulovaly některé ústavní soudy členských států vůči právu EU a postupu unijních institucí. Tyto soudy si v různé podobě vyhradily právo posledního slova pro výklad rozsahu pravomocí EU a unijních aktů pro případ, že by se Unie vymkla jistým mezím. Nyní je na čase tyto (vesměs) teoretické koncepty uvést do chodu.

Neposlušnost členského státu tváří v tvář excesu unijních orgánů

Český ústavní soud takto hned v počátku odmítl uznat doktrínu Soudního dvora EU o absolutní přednosti unijního práva. Inspirován přístupem německého Spolkového ústavního soudu konstatoval, že delegace části pravomocí vnitrostátních orgánů na orgány EU může trvat potud, pokud jsou tyto pravomoci vykonávány orgány EU způsobem slučitelným se zachováním základů státní suverenity ČR a způsobem, jenž neohrožuje samotnou podstatu materiálního právního státu. Sobě vyhradil roli vrcholného ochránce české ústavnosti, a to i proti eventuálním excesům unijních orgánů a evropského práva. Pokud by evropské orgány vykládaly nebo rozvíjely právo EU takovým způsobem, který by ohrožoval základy materiálně chápané ústavnosti a podstatné náležitosti demokratického právního státu, které jsou v souladu s Ústavou ČR chápány jako nedotknutelné (čl. 9 odst. 2 Ústavy), potom by takové právní akty nemohly být v ČR závazné. Ústavní soud dále prohlásil, že hodlá přezkoumávat jako ultima ratio i to, zda se právní akty orgánů EU drží v mezích pravomocí, které jim byly poskytnuty. Svou záchrannou brzdu Ústavní soud již jednou poněkud překvapivě uplatnil v praxi ve věci Holubec (Pl. ÚS 5/12) ve věci dorovnávání slovenských důchodů v únoru 2012, kdy se vzepřel Soudnímu dvoru EU a odmítl respektovat jeho výklad dané specifické materie s tím, že unijní soud vybočil z pravomocí, které ČR na Unii přenesla.

V případě, že by byla ČR odsouzena, bylo by na místě, aby Ústavní soud uplatnil svou brzdu  a aby ČR odepřela plnění této povinnosti vyplývající z práva EU z důvodu její neslučitelnosti se zachováním základů své státní suverenity. Mohli bychom hovořit o neposlušnosti členského státu tváří v tvář excesu unijních orgánů. Obdobný přístup – podle tamních ústavněprávních doktrín – by bylo lze doporučit Maďarsku a Polsku.

Čím rozhodnější bude nyní odpor členských států, které s přerozdělováním migrantů nesouhlasí, s naplněním prvních dvou přerozdělovacích schémat ze září 2015, a čím výraznějším fiaskem tento první pokus o zavedeních migračních kvót skončí, tím větší je šance, že unijní orgány a ostatní členské státy se již v budoucnu nebudou snažit prosazovat obdobná řešení silou.

Autor: Tomáš Břicháček | čtvrtek 7.9.2017 20:00 | karma článku: 42,46 | přečteno: 2814x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (87)

Unijní orgány se chtějí více zaměřit na klimatická rizika. Komise doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Bosnou. Evropský parlament chystá žalobu na Komisi kvůli uvolnění části blokovaných peněz z fondů Maďarsku.

15.3.2024 v 15:30 | Karma: 11,96 | Přečteno: 205x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (86)

Brusel představil první strategii EU pro obranný průmysl. Ursula von der Leyenová získala nominaci EPP pro další funkční období. Komise zahájila průzkum mínění zemědělců o administrativních překážkách. Unie slavila MDŽ.

8.3.2024 v 15:30 | Karma: 14,33 | Přečteno: 221x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Korespondenční volba v kontextu aktuálních ohrožení demokracie

Demokracie dnes čelí mnoha výzvám. Tu je z ní ukusováno, tu je umlčována, tu si ji někdo přivlastňuje, tu ji někdo chce vylepšovat. Zavedení korespondenční volby by představovalo dodatečný destabilizační prvek.

2.3.2024 v 8:00 | Karma: 27,22 | Přečteno: 602x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (85)

Počet žádostí o azyl v EU byl v roce 2023 nejvyšší od migrační krize. Podle von der Leyenové EU musí v příštích letech výrazně posílit kapacitu svého obranného průmyslu. Dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 byl revidován.

1.3.2024 v 15:30 | Karma: 10,36 | Přečteno: 201x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (84)

Von der Leyenová se bude znovu ucházet o post předsedkyně Komise. Rada rozhodla o spuštění vojenské námořní operace EU v Rudém moři. Nová směrnice má udělat ze spotřebitelů aktéry zelené transformace.

23.2.2024 v 15:30 | Karma: 15,88 | Přečteno: 261x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 341
  • Celková karma 14,76
  • Průměrná čtenost 1230x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/