Se Zeleným údělem jako kůl v plotě
V neděli skončila v egyptském Šarm aš-Šajchu další z každoročních konferencí OSN o změně klimatu, pořádaných od roku 1995. Jejím hlavním výsledkem je dohoda o tom, že bude vytvořen fond pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu nejchudším zemím. Jinak ale mnoho nepřinesla a pro zastánce alarmistické linie byla zklamáním. To platí i pro EU a její členské státy, jejichž reprezentace jela na konferenci s velmi ambiciózními plány.
Rada EU přijala před konferencí závěry, ve kterých vymezila obecný vyjednávací postoj EU. Apelovala zde v první řadě na zostření závazků (tzv. vnitrostátně stanovených příspěvků) jednotlivých smluvních stran, zvláště těch ekonomicky nejsilnějších, ohledně snižování emisí skleníkových plynů a tlačila na odbourávání fosilních paliv.
Sama Unie se mohla pochlubit pokrokem v prosazování Zeleného údělu, respektive balíčku Fit for 55, pomocí kterého chce do roku 2030 dosáhnout čistého snížení emisí o nejméně 55 % v porovnání s rokem 1990. Tento záměr byl už také OSN nahlášen před dvěma lety jako nový vnitrostátně stanovený příspěvek EU, čímž byl nahrazen předešlý, podstatně nižší závazek směřující ke snížení o 40 %. Aby toho nebylo málo, Frans Timmermans pak v Šarm aš-Šajchu oznámil záměr Unie před příští konferencí navýšit svůj závazek o další dva procentní body, tedy na nejméně 57 % (!).
K novým závazkům ohledně snižování emisí a odbourávání fosilních paliv ale Unie nakonec zbytek světa nestrhla. Během složitých vyjednávání musela dokonce z mnoha stran čelit tlakům na uvolnění dříve dojednaných pravidel.
Nespokojenost unijních představitelů odhaluje jednak závěrečný projev Franse Timmermanse na konferenci. Muž číslo 1 Zeleného údělu si stěžoval, že výstup není dostatečný, že se v něm nezračí dostatek nového úsilí hlavních původců emisí, že neřeší zející propast mezi klimatickou vědou a klimatickou politikou. Evropská unie se podle něj snažila překlenout tuto propast a celý svět dostat na dráhu k udržení oteplení do 1,5° C. Příliš mnoho států ale není připraveno v boji s klimatickou krizí učinit větší pokroky. Snahy o minimalizaci škod selhaly. Od minulé konference v Glasgow jsme prý ztratili mnoho z rychlosti.
Podobně předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová ve svém prohlášení po skončení konference uvedla: „COP27 znamená malý krok směrem ke klimatické spravedlnosti, ale planeta potřebuje mnohem víc. Vyléčili jsme některé příznaky, ale nevyléčili jsme pacienta z horečky. … COP27 udržela při životě cíl 1,5° C. Bohužel však nepřinesla závazek hlavních světových původců emisí postupně omezovat fosilní paliva ani nové závazky týkající se mitigace (pozn. = snižování emisí skleníkových plynů a posilování jejich propadů). EU se však bude držet kurzu, zejména prostřednictvím Evropského zeleného údělua REPowerEU, protože je nezbytné udržet ambice Pařížské dohody na dosah.“
Konference v Šarm aš-Šajchu ukázala, že EU (s hrstkou nejvěrnějších souputníků, jako je Norsko nebo Kanada) stojí se svými přepjatými klimatickými ambicemi ve světě v podstatě osamocená. Ostatní ji mohou plácat po ramenou a nešetřit souhlasnými slovy a vágními sliby, svoje vlastní hospodářství ale neobětují. Radikální Green Deal jako příklad netáhne. Jestli něco potáhne, pak leda Unii ve světové konkurenci dolů.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (97)
Draghi předložil zprávu o konkurenceschopnosti. Komise možná navrhne přiškrcení plateb z unijních fondů pro Slovensko. Budeme mít vedle emisních povolenek ještě přírodní kredity?
Tomáš Břicháček
EU a marná honba za konkurenceschopností
EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji nepřivolá zaříkáváním.
Tomáš Břicháček
Hladový tygr
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 4. Tentokrát o mladém Demirelovi v Praze.
Tomáš Břicháček
Bayraktarova logistika
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 3. Něco málo o životním přístupu Demirelova šéfa Rüzgara Bayraktara.
Tomáš Břicháček
Azřiny slzy
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 2. Jak si Azra Demirelová zvykala v Praze.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Podezřelé mosty. Policie podezírá manažery a pražské úředníky z korupce
Premium Opravu Barrandovského mostu a stavbu nového Dvoreckého mostu v Praze, dohromady za více než dvě...
Moskva nečeká, až se Biden rozhoupe. Letectvo uklidila mimo dosah raket
Premium Zatímco západní politici se stále dohadují, zda Ukrajině povolí útoky svými zbraněmi na území...
Volby budou těžké, ovlivní je poslední dny. Babiš o povodních i své budoucnosti
Bývalý premiér a předseda největší opoziční strany Andrej Babiš doufá, že lidé v krajských a...
Škody z povodní skokově rostou. Největší nápor pojišťovny teprve čekají
Když do Česka během víkendu dorazily nevídaně silné srážky, telefony ve všech tuzemských...
Prodej, Pozemek určený bydlení, 2726 m2 - Fulnek - Pohořílky
Fulnek - Pohořílky, okres Nový Jičín
2 440 000 Kč
- Počet článků 353
- Celková karma 12,23
- Průměrná čtenost 1183x