Mlácení prázdné subsidiarity
Junckerovo zadání
Ve svém loňském poselství o stavu Unie předneseném 13. září 2017 předseda Komise Jean-Claude Juncker rozumoval o tom, že Unie by se měla více zaměřit na skutečně podstatné věci. Regulace by prý měla být úměrná důležitosti daných oblastí. EU by neměla produkovat záplavu nových iniciativ nebo usilovat o stále větší pravomoci. Měla by vrátit pravomoci členským státům v oblastech, kde to má smysl. Juncker avizoval, že pro tento účel ustaví pracovní skupinu pro subsidiaritu a proporcionalitu pod vedením prvního místopředsedy Komise Franse Timmermanse. Ta by měla „velmi kriticky“ přezkoumat všechny oblasti činnosti EU, aby bylo zajištěno, že Unie bude jednat pouze v případech, kdy přináší přidanou hodnotu. Za rok by měla podat zprávu.
Pracovní skupina byla oficiálně ustanovena 14. listopadu 2017. Jejím úkolem mělo být připravit do 15. července 2018 písemnou zprávu předsedovi Komise s doporučeními, „jak by Evropská unie měla lépe zohledňovat principy subsidiarity a proporcionality, jak pokud o přidělení pravomocí, tak o jejich výkon“.
Konkrétně se měla skupina zaměřit na tři okruhy problematiky:
- jak lépe uplatňovat zásady subsidiarity a proporcionality v práci institucí Unie, zvláště pokud jde o přípravu a provádění unijní legislativy a unijních politik;
- identifikace oblastí správy věcí veřejných, ve kterých by časem politické rozhodování a/nebo provádění rozhodnutí mohlo být přeneseno zcela nebo zčásti na členské státy nebo definitivně navráceno do rukou členských států;
- identifikace způsobů, jak by mohly být do tvorby a realizace politik EU lépe zapojeny regionální a místní orgány.Členové byli jmenování 18. ledna 2018. Vedle předsedy Timmermanse to byli tři zástupci vnitrostátních parlamentů a tři členové Výboru regionů, což je unijní poradní orgán. Původně zde měli zasednout ještě tři zástupci Evropského parlamentu, který ale k nominaci nepřistoupil. Pracovní skupina měla tedy celkem sedm členů.
Výsledek
Pracovní skupina se scházela od ledna do července. 10. července představila svoji závěrečnou zprávu.
Pokud Vás zajímá, kde skupina navrhla útlum činnosti Unie či navrácení pravomocí členským státům, tak si přečtete její vyjádření doslova a v originále:
„There is EU value added in all existing areas of activity and the Task Force did not, therefore, identify any Treaty competences or policy areas that should be re-delegated definitively, in whole or in part, to the Member States.“
Přeloženo do češtiny: „Ve všech existujících oblastech činnosti EU je přidaná hodnota a pracovní skupina proto neidentifikovala žádné pravomoci ve Smlouvě nebo oblasti politiky, které by měly být zcela nebo částečně znovu přeneseny na členské státy.“
Tolik tedy základní verdikt. Jinak zpráva obsahuje spoustu mudrování o tom, jak zlepšit uplatňování subsidiarity v praxi a jak zapojit do rozhodování regionální a místní orgány. Tisková zpráva v tomto smyslu cituje prohlášení pracovní skupiny: „Prosazujeme nový způsob práce, který poskytuje silnější hlas místním, regionálním a vnitrostátním orgánům při tvorbě politiky EU s cílem zlepšit kvalitu a účinnost právních předpisů. To znamená plné respektování úlohy jednotlivých orgánů EU, vnitrostátních, regionálních a místních orgánů i vnitrostátních parlamentů. Jako nový přístup navrhujeme „aktivní subsidiaritu“, která zajistí přidanou hodnotou právních předpisů EU i přínos občanům a v členských státech povede k většímu ztotožnění se s rozhodnutími Unie. Svou zprávu jsme předložili předsedovi Junckerovi, který nás ujistil, že bude spolupracovat s ostatními orgány, aby naše doporučení nezůstala jen na papíře“.
A co že je to ta aktivní subsidiarita? To by mě taky zajímalo. Nic moc v textu nad rámec toho, že se všichni musí víc snažit a všichni musí subsidiaritu brát opravdu vážně, jsem se nedozvěděl. Slova, slova, slova, fráze, apely, ale obsah mi nějak uniká.
Subsidiarita zůstává mrtvým konceptem
Stalo se už pravidlem, že kdykoli se jedná o dalším posilování Unie nebo když je třeba uklidnit obavy lidí z přemíry centralizace nebo jen ukázat Unii v lepším světle, zvedají unijní orgány prapor subsidiarity. Tento přístup se uplatnil v době jednání o Maastrichtu, Amsterodamské smlouvě, euroústavě i Lisabonské smlouvě a naposledy při přípravě tzv. Renegotiation deal s Velkou Británií, kterým chtěl David Cameron uspokojit Brity před referendem. Nepřekvapí tedy, že téma subsidiarity ožilo i v rámci nynější diskuse o budoucnosti EU.
Jak je zřejmé, bylo opět uchopeno („použito“) tak, aby integraci nezpůsobilo nejmenší potíže a vše mohlo nerušeně pokračovat v dosavadním směru a tempu.
Subsidiaritě se věnuji ve svých textech často. Opakovaně přitom upozorňuji na to, že tento koncept v podobě, v jaké je nyní vymezen a aplikován, nemá žádný hmatatelný normativní obsah a žádný praktický význam. Definice principu je postavena na velice vágních, neurčitých kritériích. Za situace, kdy tato kritéria nebyla doplněna přesnějšími právními vodítky ani uchopena a rozvinuta judikaturou, si je může každý vyložit po svém. Subsidiarita proto zůstává toliko abstraktním politickým apelem, který je velmi ohebný. Uvážení evropského normotvůrce co do uskutečnění té které činnosti v oblasti nevýlučných pravomocí EU není tímto konceptem omezeno. Ani tentokrát se na tom nic nezmění.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (108)
Brusel chce přitvrdit vůči kuřákům. Pokročila jednání o dohodě EU-Mercosur. Jourová dostala ocenění Women of Europe.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (107)
Evropský parlament schválil novou Komisi a rozpočet EU na rok 2025. Komise uveřejnila první část podzimního balíčku v rámci evropského semestru.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (106)
EU vede boj za klima na konferenci v Baku. ČR podle Soudního dvora porušuje unijní právo, když vyhrazuje členství v politických stranách svým občanům.
Tomáš Břicháček
Ceny za svobodu projevu
Letos se poprvé udělovaly ceny za svobodu projevu. Jde o velmi potřebný projekt, protože málokteré ze základních občanských práv je dnes pod tak silným tlakem.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (105)
V Evropském parlamentu proběhla poslední slyšení s designovanými komisaři. Komise uložila společnosti Meta gigantickou pokutu. Byla uveřejněna podzimní hospodářská prognóza.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Největší počet kandidátů v historii se utká o post předsedy Akademie věd ČR
O místo předsedy Akademie věd ČR (AV ČR) se utká největší počet kandidátů v historii. Mezi pěti...
Mladík uháněl Brnem rychlostí 176 km/h, test ukázal návykové látky
Málo vídanou cifru ukázal radar policistů, kteří minulý týden hlídkovali v Brně. Mladík v šedém BMW...
To je zákon jako z krkonošských pohádek, kritizuje lesní inženýr novelu
Myslivci, zemědělci i majitelé pozemků se ostře postavili proti chystané novele mysliveckého...
Brno zruší platbu za vjezd do slepé ulice, porušení zákona kritizuje ombudsman
Brno porušuje zákon, když od místních vybírá poplatek za povolení k vjezdu do jedné ze slepých ulic...
Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní
Chcete ušetřit peníze i čas a vybavit celou rodinu na hory? Řešením je návštěva Lyžebraní, kde na jednom místě najdete vše pro lyžování, běžkování...
- Počet článků 369
- Celková karma 16,83
- Průměrná čtenost 1144x