Když je víno kyselé, vyleje se
V poslední době opakovaně narážíme na dozvuky Konference o budoucnosti Evropy (CoFE), respektive na úvahy o využití závěrečných doporučení vzešlých z této akce. Že jde o téma ožehavé, jsem se snažil ukázat např. v nedávných článcích Konference o budoucnosti Evropy skončila a Evropský parlament chce změnu smluv.
Tento týden jsme se dozvěděli, že CoFE je zahrnuta do priorit českého předsednictví, a to v rámci posledního pátého okruhu Odolnost demokratických institucí. Uvádí se zde: „Konference o budoucnosti Evropy vytvořila unikátní prostor pro občany a zejména mladé lidi debatovat o budoucnosti Evropy a přinášet podněty pro budoucí politiky Unie. České předsednictví se bude soustředit na využití těchto podnětů a vytvoření prostoru pro pokračování debaty.“
Vůli české vlády věnovat se naplňování doporučení Konference už před tím naznačil kulatý stůl Národního konventu o EU věnovaný tématu „Závěry a implementace výstupů Konference o budoucnosti Evropy“, který se konal 3. června. Akce se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor parlamentu, hospodářské, akademické a sociální sféry, společně s odborovými svazy a zástupci unijních institucí. Diskutovalo se zde o otázkách: 1. Jak docílit toho, aby byla závěrům Konference přikládána vetší pozornost občanů a médií? 2. Jak zajistit úspěšnou implementaci výstupů [CoFE]? 3. Je vhodné využívat některé aspekty Konference i po jejím ukončení? A jakou roli v tomto může Česká republika hrát?
V textu, který se objevil na stránkách Národního konventu bezprostředně před akcí, stálo: „Základem úspěšné implementace výstupů Konference je nalezení politické shody napříč členskými státy i evropskými institucemi ohledně konečných výsledků celé této iniciativy, přičemž klíčovou částí bude implementace doporučení občanů a výkonné rady Konference. Z občanských výstupů totiž jasně vyplývá, že minimálně jistá část občanů si přeje být zahrnuta do rozhodovacích procesů, přičemž případné nevyvození závěrů z výstupů by mohlo vést k ohrožení reputace celé EU.“
Ve vládním týdenním monitoringu událostí v EU (č. 476) se dočteme, že kulatý stůl zahájil Štěpán Černý, náměstek pro řízení sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR, který zdůraznil, že pokud by se ČR na proces implementace závěrů z CoFE nesoustředila, tak snaha lidí, kteří těmto aktivitám věnovali svůj čas, by přišla vniveč, což je nepřijatelné a nežádoucí.
Přístup, podle kterého jsou doporučení Konference považována za něco málem posvátného, protože se na nich podíleli občané, mladí lidé a nevím kdo další, že tito lidé měli s přípravou toho všeho hodně práce, a že jejich podněty je třeba za každou cenu využít, protože by se jinak mohl někdo urazit, protože by něčí úsilí přišlo vniveč apod., považuji za hloupý a nebezpečný.
Práce na něčem, věnování času něčemu – to není hodnota sama o sobě. Musíme se ptát, k čemu toto úsilí směřuje, jaký je jeho výsledek. Třeba s přípravou znárodnění a politických procesů v 50. letech měl asi někdo také hodně práce. A právě tak lupič před přepadením banky nebo agresor před invazí do cizího státu věnuje jistě spoustu drahocenného času vypracování plánu.
Ne, netetelme se nad úsilím angažovaných občanů a nenasazujme si růžové brýle při zkoumání jejich výstupu. Jednak víme, jak to s tou účastí veřejnosti, totiž ve skutečnosti vyvolených ale nevolených, bylo – k tomu více v článku Unijní demokracie naruby. Jednak víme jakou nevalnou patlaninu, kterou Petr Kaniok výstižně označil za dort pejska a kočičky, Konference dala dohromady.
Opravdu se chceme vrhnout do implementace centralisticko-levicovo-zeleného eintopfu, který zahrnuje třeba další bujení pravomocí Unie, odstraňování zbytků jednomyslného rozhodování, opětovné zahájení diskuse o euroústavě, uplatnění Listiny základních práv EU i v čistě vnitrostátním kontextu, vytvoření unijní charty životního prostředí, protokol o sociálním pokroku, podporu vegetariánství, harmonizaci daní, další rozpínání antidiskriminační legislativy, pohlavní kvóty na vyšších pozicích, přerozdělování migrantů mezi členské státy, zdanění nezdravých potravin apod.
Pokud jde o to, jak naložit s doporučeními konference, vidím jedinou vhodnou cestu. Tu nám ukazuje filmový Michelangelo Buonarroti ve skvostném klasickém snímku Ve službách papeže (1965). Umělec se dlouho trápí s výzdobou Sixtinské kaple a stále je nespokojen. Potom je jednou přítomen scéně, kdy hostinský vyleje sud s kyselým vínem. Svitne mu, že jeho původní pojetí bylo špatné a prohlásí „Když je víno kyselé, vyleje se!“. Následně pojme své dílo od základu jinak.
Výstupy Konference o budoucnosti Evropy jsou také takovým kyselým vínem, které dává smysl jedině vylít, protože k ničemu jinému dobré není. Přiznejme si to a začněme s diskusí o budoucnosti evropské integrace znovu a lépe.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (97)
Draghi předložil zprávu o konkurenceschopnosti. Komise možná navrhne přiškrcení plateb z unijních fondů pro Slovensko. Budeme mít vedle emisních povolenek ještě přírodní kredity?
Tomáš Břicháček
EU a marná honba za konkurenceschopností
EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji nepřivolá zaříkáváním.
Tomáš Břicháček
Hladový tygr
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 4. Tentokrát o mladém Demirelovi v Praze.
Tomáš Břicháček
Bayraktarova logistika
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 3. Něco málo o životním přístupu Demirelova šéfa Rüzgara Bayraktara.
Tomáš Břicháček
Azřiny slzy
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 2. Jak si Azra Demirelová zvykala v Praze.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Podezřelé mosty. Policie podezírá manažery a pražské úředníky z korupce
Premium Opravu Barrandovského mostu a stavbu nového Dvoreckého mostu v Praze, dohromady za více než dvě...
Moskva nečeká, až se Biden rozhoupe. Letectvo uklidila mimo dosah raket
Premium Zatímco západní politici se stále dohadují, zda Ukrajině povolí útoky svými zbraněmi na území...
Volby budou těžké, ovlivní je poslední dny. Babiš o povodních i budoucnosti
Bývalý premiér a předseda největší opoziční strany Andrej Babiš doufá, že lidé v krajských a...
Škody z povodní skokově rostou. Největší nápor pojišťovny teprve čekají
Když do Česka během víkendu dorazily nevídaně silné srážky, telefony ve všech tuzemských...
Pronájem byt 5+1, 145m2, Nový Bor
B. Egermanna, Nový Bor, okres Česká Lípa
15 000 Kč/měsíc
- Počet článků 353
- Celková karma 12,23
- Průměrná čtenost 1183x