Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dozvuky Konference o budoucnosti Evropy

Konference o budoucnosti Evropy skončila před více než půl rokem, její „duch“ nás ale hned tak neopustí.

Konferenci o budoucnosti Evropy (CoFE) jsem se zde naposledy věnoval na jaře 2022 v článcích Konference o budoucnosti Evropy skončila, Evropský parlament chce změnu smluv a Když je víno kyselé, vyleje se. Od té doby uplynulo více než půl roku a je tedy na čase podívat se, co se stalo v mezidobí.

Připomeňme, že CoFE se konala od května 2021 do května 2022 a byla něčím mezi konventem, občanskými dialogy a veřejnou konzultací. Často se o ní mluvilo jako o „demokratickém experimentu“. Výstupem Konference je rozsáhlá závěrečná zpráva, která obsahuje více než tři stovky politických doporučení. Navržená opatření se nesou ve vyhraněně centralistickém a levicovém duchu a realizace řady z nich by si vyžádala změnu zakládacích smluv (kterou, jak jsme viděli, Evropský parlament hned v červnu 2022 navrhl).

Snahy o změnu smluv nebo o využití tzv. pasarel za účelem odstraňování zbytků jednomyslného rozhodování zatím nenalezly mezi členskými státy širokou podporu a nezdá se, že by v této věci mohla být výhledově nalezena shoda. Jinak se ovšem unijní instituce předhánějí v úsilí dokazovat, že výstupům Konference věnují velkou pozornost. 

Evropská rada takto hned v červnu 2022 zdůraznila, že „Konference byla jedinečnou příležitostí k dialogu s evropskými občany“ a že unijní orgány mají „každý v rámci svých příslušných pravomocí a v souladu se Smlouvami zajistit přijetí účinných opatření, jež budou na předloženou zprávu navazovat“.

Rada provedla v červnu 2022 a poté v listopadu 2022 předběžné posouzení doporučení CoFE a jejich proveditelnosti. Shodla se, že většinu návrhů CoFE lze provést v mezích stávajících smluv a že prioritou bude provádění právě takových návrhů.

Z aktivit Komise můžeme vyzdvihnout jednak její sdělení z června 2022, ve kterém hodnotí výsledky CoFE. Také projev předsedkyně Ursuly von der Leyenové o stavu Unie v září 2022 a pracovní program Komise pro rok 2023 se na výstupy Konference hojně odvolávají.

V prosinci 2022 pak Evropský parlament, Rada a Komise ve společném prohlášení k legislativním prioritám EU na období 2023–2024 uvedly: „Vítáme výsledky Konference o budoucnosti Evropy, která byla inspirativní a úspěšnou zkušeností v oblasti poradní demokracie. Jednotlivé orgány budou v rámci svých individuálních pravomocí i nadále zajišťovat rychlá a účinná opatření navazující na doporučení konference, aby se naplnila očekávání občanů. Mnoho návrhů z konference bylo zohledněno v pracovním programu Komise na rok 2023 a společně se zavazujeme, že jim budeme věnovat velkou pozornost.

2. prosince 2022 unijní instituce zorganizovaly v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku setkání s bývalými účastníky Konference, aby referovaly o naplňování jejich doporučení.

Pokud jde o konkrétní opatření, odkaz na CoFE se už objevil v několika méně významných aktech EU, jako je rozhodnutí EP a Rady (EU) 2021/2316 o Evropském roce mládeže nebo doporučení Rady o cestách ke školnímu úspěchu. Takové zmínky najdeme též v řadě nových legislativních návrhů Komise (z těch nejsledovanějších můžeme jmenovat kontroverzní návrh Evropského aktu o svobodě médií nebo návrh přepracované směrnice o čištění městských odpadních vod).

V reakci na údajný úspěch panelů evropských občanů, které tvořily jednu z platforem Konference (blíže k nim v článku Unijní demokracie naruby), se Komise rozhodla tento model zopakovat při projednávání některých legislativních návrhů. Smyslem má být „začlenit participativní a deliberativní postupy do procesu tvorby politik Evropské komise v některých zásadních politických oblastech". V prosinci 2022 se sešel první takový panel k problematice plýtvání s potravinami. 

Jak je zřejmé, „duch“ Konference unijní politiku hned tak neopustí. Nijak příznivá zpráva to není, protože CoFE byla projektem od základu problematickým. Unijní demokracii nijak neprospěla a neprospívá, naopak pro ni představuje riziko, neboť jakožto paralelní rozhodovací mechanismus v rukou „vyvolených, ale nevolených“ vytváří konkurenční model proti standardní zastupitelské demokracii. Je třeba obávat se toho, že závěry Konference budou využívány unijními institucemi k odůvodňování různých opatřením ve směru „více Unie – více doleva“. Co je snazšího než říci, že občané to přece chtějí?

Autor: Tomáš Břicháček | čtvrtek 19.1.2023 13:45 | karma článku: 17,58 | přečteno: 345x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Dvacet let v EU

Evropská integrace kdysi zažívala svoje dobré časy a pro zúčastněné státy byla přínosem. My jsme se bohužel s touto dobou zcela minuli. Připojili jsme se ve chvíli, kdy už šlo všechno jenom z kopce.

30.4.2024 v 8:30 | Karma: 21,35 | Přečteno: 381x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (91)

Komise udělovala ceny „Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti“. Evropský parlament jel tento týden na plné otáčky. Macron po sedmi letech na Sorbonně opět řečnil o EU.

26.4.2024 v 15:23 | Karma: 8,15 | Přečteno: 84x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (díl 90)

Evropští lídři se zamýšleli nad tím, jak udělat EU konkurenceschopnější. Zároveň ovšem chtějí nadále plně prosazovat Zelený úděl a Evropský pilíř sociálních práv, které vedou přesně opačným směrem.

19.4.2024 v 15:30 | Karma: 11,60 | Přečteno: 234x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (89)

Nová směrnice o energetické náročnosti budov definitivně přijata. Do finále se blíží i migrační pakt. Evropský parlament by chtěl zakotvit právo na interrupci do Listiny základních práv EU.

12.4.2024 v 15:30 | Karma: 11,72 | Přečteno: 260x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (88)

Jaderná energie přestává být v EU v nemilosti. Akt o kritických surovinách byl definitivně přijat. Soudní dvůr EU projde významnou reformou. Charles Michel říká, že pokud chceme mír, musíme se připravit na válku.

22.3.2024 v 15:30 | Karma: 13,16 | Přečteno: 197x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 341
  • Celková karma 14,80
  • Průměrná čtenost 1230x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/