Český Green Deal (?)
V poslední době se v našem veřejném prostoru zabydlel nový pojem „český Green Deal“. Novináři a různí komentátoři tak nazvali trojici strategických dokumentů (a v nich nastíněná opatření), které měla projednat vláda v polovině července. Jak víme, nakonec k tomu nedošlo a věc se odkládá na neurčito. Z médií, sociálních sítí a politických debat ale „český Green Deal“ nemizí.
Tato dlouhá ozvěna je snadno pochopitelná. Stačí připomenout děsivé zprávy, které se v této souvislosti objevily. Například na iDNES.cz jsme se mohli dočíst: „Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon solárních. Elektrárny a teplárny přestanou zcela spalovat uhlí, které bude v dalších letech zdražovat až o třetinu. To je reálný dopad ‚českého‘ Green Dealu. Trojbalíček dokumentů, které ve středu bude schvalovat vláda a které během dalších šesti let změní život v zemi v podstatě všem. A zdraží ceny téměř všeho.“ Podobně vyznívaly různé příspěvky ekonoma Lukáše Kovandy a řady dalších komentátorů.
Vůbec nechci zpochybňovat, že taková budoucnost nám hrozí a že nás také čeká, pokud se jí nevzepřeme. Sám o tom dlouhodobě píšu, naposledy nejpodrobněji v knize Green Deal – Zelený úděl. Přesto, nebo právě proto musím polemizovat s označením „český Green Deal“ a hlavně s představou, že právě on bude hybatelem nastíněného černého vývoje.
Dávat ke Green Dealu, který je celounijním plánem, nějaké národní přízvisko podle mě má smysl jen ve dvou případech: Především je to možné ve vztahu k některému státu mimo EU, který rozvíjí podobný program, chceme-li jej k unijnímu Green Dealu s nadsázkou přirovnat (např. švýcarský „Green Deal“, britský „Green Deal“, kanadský „Green Deal“). Zadruhé je to snad do určité míry představitelné i ve vztahu k členskému státu, ale jen takovému, který nad rámec unijních požadavků rozvijí ve významné míře vlastní, ambicióznější klimatickou akci (např. Švédsko, Dánsko, Finsko, Nizozemsko, Německo nebo Francie).
Jaká je ale situace u nás? Zelený úděl jde v mnoha ohledech mnohem dál, než kam naše vlády kdy chtěly zajít. Pro Česko jde o agendu vnucenou, trpně přijímanou, kterou naši zástupci v Bruselu za Babiše i Fialy odkývali jen proto, že neměli sílu vzdorovat. Nikdo se k ní nechce hlásit, natož aby ji ještě přitvrzoval; nejoblíbenějšími přístupy jsou snaha o bagatelizaci nebo svalování viny na někoho jiného.
Označovat tři aktualizované strategické dokumenty – Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu, Státní energetickou koncepci a Politiku ochrany klimatu – jako „český Green Deal“ je hodně zavádějící. (Nechme stranou, že jde jen o programové dokumenty a že konkrétní opatření by teprve musela navázat.) Vždyť se tím vytváří dojem, že jde o nějakou naši samostatnou agendu. Ve skutečnosti jsme tu zcela ve vleku unijního Green Dealu a leda řešíme jeho provedení a jak se s ním popasovat. Jde tu o implementaci unijních předpisů, ne o nějakou přehlídku originálních nápadů českých úředníků. Například ony tolik diskutované emisní povolenky pro budovy a silniční dopravu (ETS 2) nebo požadavky na energetické a emisní požadavky ve stavebnictví samozřejmě vyplývají z příslušných směrnic, které jsme povinni transponovat.
To neříkám na obhajobu vlády nebo pisatelů dotčené trojice dokumentů. Nakolik jsem mohl prostudovat aspoň dřívější verze textů které jsou již dostupné na internetu, jde o několikasetstránkový nepřehledný, chaotický slepenec ideologického balastu, teoretických pouček, statistik, modelů, vizí, cílů, plánovaných opatření apod. Nazývat ale něco podobného jako „český Green Deal“ je přitažené za vlasy a především to zamlžuje podstatu problému, kterým nejsou tyto spisky, ale sám unijní Green Deal. Kritika a odpor musí směřovat v první řadě proti němu.
Tomáš Břicháček
Potřebujeme nyní podrobný recept na zrušení Green Dealu?
Kuchařka s konkrétními kroky pro zrušení Green Dealu nám aktuálně v ničem nepomůže. Nejprve je nutné dosáhnout změny politického klimatu a rozložení sil. Legislativně-technické otázky nechme na později.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (100)
EU definitivně zavede vysoká cla na dovoz čínských elektromobilů. Komise zažaluje Maďarsko kvůli zákonu na ochranu národní suverenity a nás plísní za údajnou diskriminaci romských dětí.
Tomáš Břicháček
Greendealové aktuality – září 2024
První díl nového seriálu článků, věnovaných aktualitám na poli Green Dealu neboli Zeleného údělu. Přehled událostí za září 2024.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (99)
Charles Michel varuje před „jedem dezinformací“. Itálie by chtěla uspíšit diskusi o revizi zákazu spalovacích motorů. S pomocí EU po povodních to bude trochu jinak, než se zdálo.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (98)
Von der Leyenová představila složení nové Komise. Podle Draghiho si EU může vybrat mezi větší integrací a úpadkem. Slavil se mezinárodní úklidový den.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Největší česko-polská konzultace. Fiala a Tusk jednali o migraci, povodních i Turówě
Česko a Polsko jsou skuteční spojenci, kteří mají podobné postoje na celou řadu otázek, řekl...
Dospělí si mohou legálně koupit lehké drogy kratom či HHC, schválil Senát
Naposledy ještě ve svém předvolebním složení se sešel Senát. Schválil změnu zákona o návykových...
Hurikán má teď přednost. Schůzku v Ramsteinu kvůli absenci Bidena ruší
Kvůli zrušení návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena v Německu se neuskuteční ani schůzka...
Zapomeňme na historii, je potřeba nová dávka proti covidu, řekl Prymula
Počty nakažených koronavirem v Česku stoupají. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman...
Prodej, stavební pozemek, 883 m2, Náklo
Náklo, okres Olomouc
2 100 000 Kč
- Počet článků 359
- Celková karma 13,56
- Průměrná čtenost 1168x