Americký Green Deal končí. Co s tím evropským?
Donald Trump v den svého nástupu do úřadu oznámil konec amerického Green New Dealu a odstoupení Spojených států od Pařížské dohody. Američané budou znovu naplno využívat ropu a plyn (“Budeme vrtat, baby, vrtat… Budeme opět bohatým národem a je to tekuté zlato pod našima nohama, které nám v tom pomůže,“ řekl Trump v inauguračním projevu), zaměří se na obnovu průmyslu včetně automobilového, přestanou uměle prosazovat elektromobily a výstavbu větrníků.
Americký zelený sen se rozplývá. Ptejme se, jak to bude s jeho eurounijním protějškem, tedy se Zeleným údělem pro Evropu (European Green Deal). Můžeme očekávat jeho brzký pád, nebo podstatné zmírnění? Uvědomí si EU, že se svým podílem již jen cca 6 % na celosvětovém vypouštění skleníkových plynů, sotva něco zmůže, byť by bylo její úsilí sebevětší. Obávám se, že zatím tomu nic nenasvědčuje.
Unijní žena č. 1 Zeleného údělu, místopředsedkyně Komise Teresa Riberaová, právě v den Trumpovy inaugurace na jedné konferenci ujišťovala posluchače o našem silném závazku a odhodlání ve vztahu k udržitelnosti a zelené ekonomice. Dekarbonizaci označila jako zdroj dlouhodobé prosperity a odolnosti. Nyní prý nastal čas, „aby Evropa zazářila a ukázala cestu k čistému, spravedlivému a konkurenceschopnému přechodu“.
Podobně komisař pro klima Wopke Hoekstra v posledních měsících rázně odmítá představy o oslabování Green Dealu v jakémkoli směru. Naposledy v rozhovoru pro Bloomberg z minulého týdne jasně řekl, že EU musí pokračovat v plnohodnotné, všestranné klimatické akci.
Záměry Bruselu pro nejbližší týdny a měsíce jsou známé. Komise hodlá nastínit nový plán Clean Industrial Deal, jímž chce uvést klimatickou politiku do souladu s konkurenceschopností – v praxi půjde podle všeho hlavně o sehnání dalších peněz na dluh, které by se nalily do dotací. Dále se chystá návrh průběžného cíle snižování emisí skleníkových plynů k roku 2040, který by byl začleněn do evropského klimatického zákona – mluví se o závratně vysoké laťce 90 % oproti roku 1990 (!).
Unijní orgány si tedy dál vedou svou. Je zřejmé, že v krátkodobém horizontu dojde spíše k zabetonování pozic a k přeměně Unie v radikální izolovanou klimatickou baštu, která se bude držet Green Dealu jako Severní Korea svojí ideologie „čučche“. A to přes veškerý hospodářský úpadek a rozvrat veřejných financí, které tato politika přinese.
Jak trefně poznamenal Ivo Strejček o celkovém směřování Unie po Trumpově nástupu: „Je téměř jisté, že Brusel i nadále pojede beze změny a zarputile svým ‚močálem černým kolem bílých skal‘. Změna totiž nepřijde z Bruselu, ta přijde pouze skrze nespokojené a rozzlobené voliče v jednotlivých členských státech. Podobně jako v USA.“
Přesně tak. A právě i Zelený úděl jako jeden z pilířů nynější unijní politiky může být zablokován jenom rozhodným odporem občanů a podniků v jednotlivých členských státech. Jak zdůrazňuji v knize Green Deal – Zelený úděl, tento odpor musí být rozhodný, hlasitý, všestranný a rychlý. Ačkoli má totiž Green Deal – se všemi přepjatými ambicemi a nereálnými předpoklady – zakódováno hluboko uvnitř nasměrování ke krachu, čekat na jeho samovolný sesuv si nemůžeme dovolit. Musíme jej zastavit co nejdříve a minimalizovat tak škody.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (120)

Komise představila akční plán pro umělou inteligenci. Zavedení celních protiopatření proti USA se zatím odkládá.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (119)

Komise navrhla zmírnění pravidel pro automobilky, pokud jde o plnění emisních cílů. Evropský parlament přijal svou výroční zprávu o lidských právech a demokracii ve světě.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (118)

Unie pokračuje v diskusích o posílení obrany. Komise chce povzbudit střadatele, aby více investovali. Podle Costy jsou konkurenceschopnost a udržitelnost plně slučitelné, když se to dělá správně.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (117)

Evropský parlament je zděšen z Trumpovy politiky vůči Ukrajině. Komise navrhla nová pravidla pro návraty cizinců. Podle Costy je Green Deal generačním imperativem.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (116)

Týden byl ve znamení diskusí o posílení obrany EU. Komise předložila akční plán pro budoucnost automobilového průmyslu.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Syn náměstkyně šéfa CIA padl na Ukrajině, bojoval v ruských řadách
Na Ukrajině v řadách ruské armády padl Američan Michael Gloss, který byl synem náměstkyně ředitele...
Eurovision Song Contest 2025
Eurovision Song Contest, také Velká cena Eurovize nebo Eurovize, je každoroční hudební soutěž, ve...
Místo ukřižování Ježíš připíjí vínem. Velmi zraňující dílo, kritizuje biskupství
Velký dřevěný kříž dominuje viniční trati Lizniperky u Velkých Pavlovic na Břeclavsku. Na něm se,...
Čína zvažuje pozastavení některých cel. Chce pomoci strádajícímu průmyslu
V Číně se začíná hovořit o pozastavení cel na některé zboží z USA. Čínský průmysl totiž pod vlivem...

PROJEKTANT ABSOLVENT - DOPRAVNÍ (40-50.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat:
40 000 - 50 000 Kč
- Počet článků 386
- Celková karma 17,53
- Průměrná čtenost 1110x