Omyly Alberta Einsteina (1)
Vraťme se nejprve do druhé poloviny 19. století. V roce 1881 se totiž začaly dít ve fyzikálních laboratořích strašlivé věci, které podlamovaly samou podstatu Newtonova učení, ve kterém platí tzv. klasický princip skládání rychlosti. Na vině bylo světlo, které se vymykalo do té doby vžitým představám o Vesmíru. Michelsonův pokus prokázal, že světlo žádný privilegovaný směr nemá a že se pohybuje stejnou rychlostí bez ohledu na to, zda je zdroj světla v pohybu a nebo ne. Později byl pokus mnohokrát opakován vždy se stejným výsledkem.
Vynález cesiových hodin – na který jsme si museli „počkat“ ještě mnoho desítek let od prvního pokusu Alberta Michelsona se šířením světla - nám umožnil experimenty jiného typu. Díky nim můžeme prokázat v praxi relativistický efekt, který nazýváme dilatace času, tedy že v různých soustavách běží čas různou rychlostí. Princip atomových hodin pochází z roku 1946 [princip Willarda Franka Libbyho], první atomové hodiny byly sestrojeny o 3 roky později [postaveny Louisem Essenem]. Vynálezem atomových hodin se princip času, tedy měření opakovaných cyklických dějů, nezměnil, jenom se o řády zpřesnila přesnost měření. V důsledku nově dosažené přesnosti mohla být pak v praxi dilatace času ověřena.
První experiment s cesiovými hodinami spočívá v tom, že jedny hodiny necháme proletět letadlem po směru otáčení Země, tedy na východ, druhé proti směru otáčení Země, tedy na západ a třetí necháme na místě. Po návratu zjistíme, že nejpomaleji šly hodiny, letící na východ (po směru otáčení Země), druhé v pořadí skončily hodiny, které zůstaly na místě a nejrychleji šly hodiny, letící proti směru otáčení Země, tedy na západ. [Hafeleův – Keatingův experiment z roku 1971, po 25 letech opakovaný se stejným výsledkem]
Na druhý experiment nám stačí dvoje atomové hodiny a nepotřebujeme ani letadla. Jedny hodiny položíme na zem, druhé postavíme do libovolné výšky nad ně. Po čase zjistíme, že hodiny, které jsou výše, jdou rychleji než ty, které leží na zemi. [v praxi experimentálně prověřeno v různých výškách a vzdálenostech hodin od sebe]
Nyní máme již všechna potřebná fakta pohromadě. Na vině je gravitace. Gravitace zpomaluje veškeré děje a protože měření času není nic jiného než zaznamenávání počtu uskutečněných cyklických dějů, je zřejmé, že se zvyšující se gravitací dochází ke zpomalování času – děje se zpomalují. Zároveň platí, že z libovolného bodu pozorujeme vždy stejnou rychlost světla.
Vysvětlení je jenom jediné. Světlo se zvyšující se gravitací zpomaluje ve stejném poměru jako se zpomalují veškeré děje.
Ze stanoviště A, kde je gravitace g, pozorujeme rychlost světla c a hodiny vykonají x cyklických dějů.
Ze stanoviště B, kde je gravitace g1, pozorujeme rychlost světla c1 a hodiny vykonají x1 cyklických dějů.
Jako základní platí vztah x/x1 = c/c1. Konstantní je vztah rychlosti dějů k rychlosti světla, ne rychlost světla. Samozřejmě pro pozorovatele, který si neuvědomuje, že se jeho vlastní vnitřní děje rovněž zpomalily, stejně jako rychlost světla, se zdá rychlost světla konstantní. Skutečnost je však jiná – gravitace ovlivňuje rychlost světla ve stejném poměru jako ostatní děje, rychlost světla tedy není konstantní, ale naopak se neustále mění.
Je vhodné položit si otázku, jak mohl Einstein ke svému omylu dospět. Zemřel v roce 1955 a první atomové hodiny byly sestrojeny v roce 1949, celé to dění kolem přesnosti měření času mu tedy uniknout nemohlo. Vysvětlení nalezneme v neotřesitelné víře Alberta Einsteina v existenci objektivního pozorovatele, nezávislého na vesmírných dějích. Tento filosofický spor však vyznívá v neprospěch Einsteina.
Abychom viděli na vlastní oči (a získali tak další důkaz), jak světlo v důsledku změněné gravitace mění svoji rychlost, potřebovali bychom se dostat do jiné soustavy, než svazky fotonů, které pozorujeme, s dostatečně změněnou gravitací, aby bylo možné efekt zpomalení světla v důsledku gravitace pozorovat i přes naše omezené rozlišovací schopnosti. Taková možnost skutečně existuje a že nebyla interpretována již samotným Albertem Einsteinem, za to může jeho druhý omyl, tedy „ …nespoutaný obdiv ke stavbě světa potud, pokud ji naše věda umí odhalit.“ [citace A.E. z dopisu, který napsal 24. března 1954]
O tom ale příště.
Tomáš Briaský
Rasový a segregační obchodní řetězec LIDL

Všichni mají minimálně v povědomí rasisitické zákony z USA, JAR atd platné ještě v 2.pol.20.století. Zdálo by se, že tyto odporné principy jsou již minulostí. Bohužel, naopak se nyní hrůzně rozšiřují i do naší republiky.
Tomáš Briaský
Hřib, Stalin a homeopatie

Až budeme hledat viníky naprosto tragické situace s Covidem v ČR, na nejhlubším dně nalezneme machiavelistický boj o moc, kde ztráty tisíců lidských životů jsou nezbytnými "demokratickými" externalitami.
Tomáš Briaský
Hommage á Roman Prymula

Žijeme ve strašlivé době. Hodnota lidského života v boji o moc není nic jiného než externalita, s jejíž ztrátou je nutné počítat při instalaci jediné, „správné demokracie“.
Tomáš Briaský
Likvidace české státnosti prostřednictvím likvidace českých drah.

Je to jenom střípek do té celé pestré mozaiky překreslení dnešních států EU na jediný superstrát pod vedením Německa (možná osy Berlín Paříž). Boj o vlastní svébytnost, vlastní jazyk a stát, trvající po celá staletí, pokračuje.
Tomáš Briaský
Vražedná a zničující diagnóza oteplování planety

Diagnóza, tedy příčina oteplování naší planety, je stanovena chybně. Problém není v atmosféře, ale na povrchu Země. Revoluční přístup k dekarbonizaci planety bude mít devastující následky.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF
Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...
Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává
Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...
Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus
Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...
Smrt, nebo očištění? Odsouzený ruský generál jde na frontu v trestní jednotce
Premium Z červených lampasů do maskáčů trestní jednotky se musel převléknout ruský generál Ivan Popov,...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...