Marnost

Je žhavý letní den, brzké odpoledne, prodíráme se zácpou. Ve 14:07 jsme přijali výzvu „kolaps na náměstí před samoobsluhou, bezvědomí, dýchá“ . Sluníčko řeže do očí. I když jedeme jen pár kilometrů, je vedro, obzvlášť v autě, v dlouhých kalhotách a dlouhých rukávech, k nevydržení. Mít otevřená okénka znamená být ohlušen sirénou, kterou máme na střeše. Lidé, otupělí vedrem a vystresovaní popojížděním v kolonách reagují zpomaleně, nebo naopak naprosto nepředvídatelně.

Míříme spolu s kolegy lékařem a řidičem, jako posádka rychlé lékařské pomoci, před prodejnu potravin na náměstí v menším městě. Od sedmi od rána, kdy začala denní směna, jsme se nezastavili, tohle je šestá výzva, ke které jedeme. Většina měla příčinu právě v dnešním vedru.

Jak se blížíme k místu zásahu, pokouším se natáhnout si ochranné vinylové rukavice. Na zpocené ruce to jde dost špatně. Asi po šesti minutách jízdy vjíždíme na náměstí.

Před samoobsluhou na náměstí je hlouček lidí, obvyklá kulisa naší práce. Jsem zvědav, jestli pánovi někdo poskytuje první pomoc. Většina lidí se obvykle zmůže jen na koukání, občas se najde někdo, kdo prohodí kde jsme tak dlouho (nevím čím to je, ale připadá mi, že jsou to stejné typy lidí jako ti, kteří nám neuhýbají z cesty, blokují odstavné pruhy, nebo s námi na silnici závodí), v posledních letech si nás rádi natáčejí na mobil.

Ohlašujeme operačnímu středisku příjezd na místo události, vystupujeme z auta, lidé se rozestupují. Na chodníku leží starší muž, velice bledý, nehýbe se. Nikdo z okolostojících se k němu nesklání, nikdo nebyl s to překročit pomyslný stín, vykročit z davu a aspoň se pokusit mu pomoci. První pohled stačí, nemusíme si nic říkat, situace je velmi vážná.

Lékař přiskakuje k muži, kleká si za jeho hlavu a zaklání ji, pokouší se ho oslovit. Nic. Muž nereaguje, nedýchá. Někdo z davu prohazuje: „Když jsme vás volali, ještě dýchal…“ Lékař se ptá, jestli někdo viděl co se stalo, jak muž spadl. Nekonkrétní a vyhýbavé odpovědi moc nevnímám. Beru z auta resuscitační kufr, EKG monitor s defibrilátorem, řidič elektrickou odsávačku, kardiopumpu - pomůcku, která pomáhá zefektivnit nepřímou srdeční masáž. Otevírám kufr, řidič začíná rytmicky stlačovat hrudník, lékař vyndává muži z úst zubní protézu a v pauzách v masáži ho prodýchává dýchacím vakem s maskou.

Já mu na hrudník nalepuji elektrody EKG monitoru, který zapínám a připravuji pomůcky na intubaci – zavedení rourky do dýchacích cest, kterou je umělé dýchání pomocí dýchacího vaku, nebo dýchacího přístroje nejefektivnější. Moc nemluvíme, resuscitace je mnohokrát secvičovaný sled výkonů, všichni tři víme, co máme dělat.

Na EKG monitoru jede jen mírně zvlněná linka, srdce nevyvíjí žádnou aktivitu. Defibrilace – elektrický výboj aplikovaný přes hrudní stěnu do srdečního svalu, který přeruší patologickou aktivitu srdce – proto nemá v tomto případě smysl. Lékař briskně intubuje, poslechem na hrudníku kontroluje správnou polohu rourky, já ji fixuji obinadlem. Urychleně připravuji infuzi a proplachuji infuzní set, lékař napichuje žílu na straně krku, stačilo jen pootočit hlavu na stranu. Připojuji infuzi. V pořádku teče, jsme v žíle.

Rychle zafixovat speciální náplastí, aby se kanyla ze žíly nevtáhla, natáhnout ardenalin, podat do žíly a spláchnout infuzním roztokem. Vše probíhá rychle a bez komplikací, na rozdíl od televize nikdo nevykřikuje povely, všichni víme co máme dělat a jaký krok bude následovat. Kontroluji čas: od našeho příjezdu na místo uplynuly dvě minuty, stopky na EKG monitoru se rozběhly hned, jak jsem ho zapnul.

Střídám řidiče ve stlačování hrudníku. Až monotónní fyzická práce mi umožňuje se trochu porozhlédnout okolo. Zjišťuji, že z těch, kteří stáli kolem nezbyl nikdo, jen na zábradlí opodál sedí pár puberťáků, lízají zmrzlinu a pozorují nás. Už jsem také schopen identifikovat to, co mě od příjezdu rušilo – smrad výkalů. Myslel jsem si, že se pacient pokálel, což se může stát, skutečnost je však daleko horší – muž zkolaboval asi půl metru od obrovského psího hovna.

Řidič se z auta vrací s dýchacím přístrojem a kyslíkovou lahví, lékař nastavuje parametry na dýchacím přístroji – frekvence 12 dechů za minutu, dechový objem necelých 600ml, čistý kyslík. Spolu s lékařem muže přepojují na přístrojové dýchání a střídají mne ve stlačování hrudníku. Z rukavic mi teče po předloktích pot kdykoli jen trochu zvednu ruce, brýle sjíždějí po zpoceném nose. Z ampule natahuji do stříkačky další adrenalin a nitrožilně ho podávám, zhruba tři minuty po první dávce. Co dvě minuty kontrolujeme EKG křivku, v pravidelných intervalech podáváme do žíly adrenalin, všichni se střídáme po dvou minutách ve stlačování hrudníku.

Vedro a fyzická námaha vyčerpávají a ať dopadne tenhle výjezd jakkoli, čekají nás ještě úmorné čtyři hodiny služby. Smrad psího exkrementu je příšerný. Hlavně ať do něj nikdo nešlápneme.

Po čtyřiceti minutách ukončuje lékař resuscitaci. Pomalu balíme přístroje, kufr, nástroje, spousty odpadu do pytlíku, kontaminované vybavení do jiného, jehly do infekčního kontejneru. Pacientovi vytahujeme dýchací rourku z úst, kanylu ze žíly, z hrudníku odlepujeme elektrody.

Jsme vyčerpaní – fyzicky vyčerpaní, promočení potem, otupělí. Mám žízeň. Necítím smutek, nebo zoufalství že jsme nebyli úspěšní. Že muž zemřel. Lidé umírají, my se to snažíme oddálit. Vždy se o to pokouším naplno. Někdy se to povede, někdy ne. Možná mám podobné pocity jako sportovec, který naskočil chvíli před koncem prohraného zápasu a i když se sebevíc snaží, s výsledkem už nedokáže nic neudělat. Našemu pacientovi zápas prohráli ti, kteří ho nezačali oživovat před naším příjezdem.

S každou minutou, kdy člověka se zástavou oběhu nikdo neresuscituje, klesají jeho šance na plnohodnotné přežití o deset procent. Pokud je boj už od začátku špatně rozehraný, nepomůže ani sanitka s vybavením dohromady za miliony, ani vzdělání a praxe posádky.

Voláme na místo policii, lékař vypisuje výjezdovou dokumentaci, list o prohlídce mrtvého, dokumenty pro pohřební službu. S řidičem mužovo tělo zakrýváme k tomu určenou plachtou. Ještě ji chci zahrnout a celou botou šlapám do kypré hromady psího výkalu. Vzteky se mi ženou slzy do očí. Poslední kapka. Rezignuji, nemůžu. Přes botu si natahuji latexovou ochrannou rukavici, abych neušpinil sanitku, stahuji okénka, abych vydržel smrad. Do vysílačky žádáme dispečink, pokud to samozřejmě půjde, o chvíli na doplnění sanitky o spořebovaný materiál a léky a umytí vybavení. Na stanovišti budu kromě odsávačky, laryngoskopu a dalších věcí mýt půl hodiny i svou botu.

Autor: Jan Bradna | pátek 14.8.2009 9:10 | karma článku: 44,27 | přečteno: 9994x

Další články autora

Jan Bradna

Žena po napadení, pozor klouže to!

Krátké a nekonkrétní sdělení ve vysílačce spolu s výjezdem obou vozů, lékařského i záchranářského. Buď na tom žena není dobře, nebo nemá dispečink k dispozici bližší, relevantní informace.

2.3.2016 v 5:20 | Karma: 33,69 | Přečteno: 4003x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Rande se smrtí

Být záchranářem na „malém“ doktorském autě v setkávacím systému rendez-vous záchranné služby má svá specifika.

15.6.2015 v 6:32 | Karma: 37,72 | Přečteno: 5529x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Kryštof - pomoc z nebe

Mám spolu se šesti kolegy noční službu na dispečinku. Od centralizace operačního řízení před několika lety máme na starosti provoz záchranné služby v celém kraji.

12.5.2015 v 6:30 | Karma: 39,04 | Přečteno: 4157x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Dopravní nehoda, podrobnosti nemáme

Stojím před oddělením Emergency u otevřené sanitky, dýchám svěží vlhký vzduch vonící právě skončenou bouřkou a nechce se mi začít uklízet spoušť, kterou jsme v autě zanechali.

27.4.2015 v 6:09 | Karma: 35,45 | Přečteno: 3810x | Diskuse | Ostatní

Jan Bradna

Jeden malý pohyb

8:23 selektivní tón vysílačky hlasitě přerušuje klid dnešní služby, kterou sloužím jako záchranář v posádce RZP. Zároveň píská i kolegům lékařské posádky RV. Text na lístku s výjezdem, který zároveň vyjíždí z tiskárny je jasný „pád z výše ++“, muž, 66 let.

13.4.2015 v 5:03 | Karma: 32,58 | Přečteno: 4310x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Mlynařík zavedl v Plzni trolejbusy, po nástupu komunistů skočil z okna

22. června 2025  7:14

Plzeň se v roce 1941 stala teprve druhým městem s trolejbusovým provozem na českém území. Zasloužil...

Zaútočili jsme na jaderné provozy v Íránu, oznámil Trump. Teherán hrozí odvetou

22. června 2025  2:17,  aktualizováno  7:13

Sledujeme online Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, oznámil na sociální síti Truth Social...

Barokní plány olomouckého arcibiskupství jsou po sedmi letech v UNESCO

22. června 2025  6:49

Mezi kulturními a historickými památkami Moravy, které patří do světového dědictví UNESCO, je od...

Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv

22. června 2025

Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i...

Dachmantechnik s.r.o.
Obchodní zástupce

Dachmantechnik s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 150 000 Kč

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 10370x
Je mi sedmatřicet, vzděláním jsem všeobecná sestra a zdravotnický záchranář. Později jsem vystudoval zdravotnický management. Pracuji patnáctým rokem v intenzivní péči a urgentní medicíně, nejdřív jako sestra na JIP na Homolce, pak u záchranky, v Newcastlu ve Walk-in Centre jako Nurse Practitioner, po návratu domů zase u záchranky a ve vlastní firmě Life Support.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.