Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pustila jsem si ranní mlhu do bytu

Otevřela jsem okno a pustila si ranní mlhu do bytu. Zalila jsem kytky a začala uklízet nepořádek vzniklý mým včerejším uklízením. Čistím si byt. Lidé, kteří nejsou sběratelé, by asi sotva uvěřili, co si taková babča schovává. Hromady divadelních lístků, programů koncertů, vstupenek do kina. Staré programy. Staré plánovací kalendáře. Staré dopisy. Některým z nich je více než padesát let. Třeba dopis od Hajaji, kde se mi pan Brodský jako Hajaja podepsal a napsal mi, že jsem určitě hodná jiskřička.

Jestli nevíte, kdo to byl Hajaja a proč jsem měla být jiskřička, netrapte se tím.  Trhám staré fotky lidí, ke kterým jsem ztratila cestu. Lidí, kteří mi dluží, peníze, knihy, a já cítím pokaždé zlobu, když jejich fotografie zahlédnu. Proč mám mít v bytě trvalé zdroje negativních nálad? Odnáším oblečení, které nenosím. Občas to oblečení přitáhnu domů zpátky. Co když do toho zhubnu? nebo dorostu?

Mám takovou mlžnou náladu. Mám ji ráda. Nabádá mě k tomu zůstat celý den v noční košili, pustit si televizi nezvykle už ráno, nebo vytáhnout nedočtené knihy, uvařit si kotle čaje a existovat si. Čistit vše kolem sebe. Uvolňovat prostor pro nové myšlenky a věci. A taky, usnadnit mým dětem likvidaci banánovek plné domnělých pokladů. Až jednou odejdu, ať jim to pálení vzpomínek netrvá tak dlouho. O smrti jako o odcházení eufemisticky mluví moje maminka. Čím více se stává smrt v našem životě reálnější, tím větší máme tendenci ji trochu načechrat, namalovat do pěkna.

Nesmím zapomenout, co jsem si kladla na srdce, když jsem blog, po více než roce váhání, začala psát. Nejdřív jsem musela prolomit svou nechuť zase začít psát. Na světě je příliš moc slov. Proč přidávat další? Jako další krok jsem si vytvořila svůj osobní kodex blogera.

Nesmí mě to zotročit. Nesmím číhat na reakce, a nesmím je brát vážně. Není důležité, co říkají ti, co se mnou nesouhlasí. Nesmím zapomenout, že je normální, že nesouhlasí. Je to jejich vidění světa, a mají na to právo.  Nejsem tu proto, abych někoho přesvědčovala o svém názoru. Já ten názor chci jen říct. 

Chci se naučit psát a reflektovat svou zkušenost, to co já vidím. To, co já vnímám. Jak to chápu. Slovo má zvláštní dar.  Jakoby teprve to, co se napíše, ožilo. Do čím větší barvité slovní barevnosti zabalíš svůj život, tím se stane život barvitějším. No tak jo, budu na tu hromadu slov přihazovat další slova. Nesmírně uklidňující pocit ve mně vyvolalo zjištění, že veškeré tohle konání má tak jepičí život.

Dnes ráno, při venčení psa, jsem pozorovala babičku s její malou diktátorskou vnučkou. Babička s holčičkou při chůzi dupaly a počítaly nahlas: "Jedna, dva, tři, čtyři...." a tak dále až do deseti. Pak následovalo: "Doleva, doprava, dopředu, dozadu. Jedna, dva..." Babička snaživě dupala, a holčička ji sekýrovala: "Ty to pleteš. Ty jenom dupej, ty těžké kroky budu dělat sama." A babička pokorně dupala a holčička dělala ty těžké kroky doleva, doprava...

A tak ať nás k povinnému dupání přiměje jenom láska k tomu, kdo ta pravidla určuje. A ať je to jen hra.

Brouzdám si v tomhle mikrosvětě blogerů. Nejcitlivější témata posledních dnů, Jan Palach, paní Čáslavská, bývalý ministr Drábek a jeho zřejmě nepovedená úprava zákona o pěstounství. K čemu mě to čtení vede? Nacházím své chyby v chybách jiných. Svou malost v malosti jiných. 

Stýská se mi po mém nejmenším vnoučkovi. Tak mlžně zastřeně se mi stýská. Jakoby nic nemělo ostré hrany.

Kniha moudrosti  2:4  I naše jméno bude časem zapomenuto a nikdo nevzpomene na naše činy. Náš život se rozplyne jak stopa po obláčku, rozptýlí se jako mlha zahnaná paprsky slunce, sražená jeho teplem.

Autor: Božena Mokrošová | sobota 18.1.2014 15:24 | karma článku: 13,19 | přečteno: 358x
  • Další články autora

Božena Mokrošová

Sedím v popelu jako Job

V životě jsem napsala tolik slov, že cítím nechuť přidávat k nim jakákoliv další. Trvá to už pár roků. Ale koneckonců, cítívám nechuť ke spoustě jiných věcí, které jsem dříve měla ráda.

25.9.2016 v 13:01 | Karma: 15,08 | Přečteno: 273x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Také taková je naše láska

Holčička měla svátek. Dostala ode mě pastelky a skicák. Celé dopoledne na té malebné zahradě u dřevěného stolu kreslila. Malovala princezny. A taky kočku. Kočka stála na zadních nohách, taková Felis catus erectus,,,

6.9.2016 v 9:07 | Karma: 15,31 | Přečteno: 488x | Diskuse | Osobní

Božena Mokrošová

Listy zadumané

Statek v té malebné vesničce uprostřed Čech pomalu osiřel. Zemřel ten, kdo tomu dával duši, utekla žena s dětmi, kočky se rozutekly, stará fenka umřela steskem. Truhlíky s afrikány vyschly. Houpačka zrezivěla. Nikdo neseká trávu na zahradě a na zborceném sušáku na prádlo visí zapomenutá ponožka. Propláchlá mnoha dešti.

22.11.2014 v 12:29 | Karma: 11,21 | Přečteno: 291x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Povídání o divnostech života

O jakém čase píšu? O tom čase, kdy zuří válka na Ukrajině. Kdy se dva světoví potentátí mlátí kyblíčkama na písek po hlavách. Kdy na sebe žalují a ukazují žalobným prstíčkem. To já ne, to on shodil to letadlo. To já ne, to on rozdává další kyblíčky na mlácení jiných hlav. To my ne, to oni mají víc tanků, víc vojáků, víc ropy. Píchají si do hrudi: "To my jsme morálnější. To my jsme mírotvorci." V lůně Afriky tiká časovaná bomba, ebola. Další věc, která hrozí lidem. Po světě běhají pedofilové a vraždí malé děti. A my si stále hrajeme své vážné a nevážné hry.

13.9.2014 v 1:50 | Karma: 12,87 | Přečteno: 260x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

List z černého zápisníku

Jsou prázdniny a moje milovaná neteř je vážně nemocná. A lituje svou třináctiletou dcerku. Protože jí matčina nemoc zkazila prázdniny. Maminka se dcerce nemůže věnovat, jak je zvyklá. A já jsem si vzpomněla na naše prázdniny. Já si je užívala, a se mnou všechny děti z okolí. Rodiče v práci a děti s klíčem na krku. Neznám nic úžasnějšího. Sociálka buď neexistovala, nebo řešila něco jiného. Nějak se pořád hemžilo na dvorku plno dětí, bez dohledu..

31.7.2014 v 18:55 | Karma: 11,96 | Přečteno: 334x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Blog je sebeobnažování. Bojím se toho.

Seznam rubrik