Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O pádech pyšných měst.

Jednou jsme se já, syn a pes na svých toulkách dostali do mrtvého města. Město, sevřené těžními věžemi. Historické. Chodili jsme po schůdcích k domům, po ulicích, po chodnících. Jenom ty domy tam nebyly. Byl podvečer a bylo sychravo. Po velmi výstavném náměstí nepřeběhla ani kočka. Pusto. Město tam zachovalo svou radnici. Ale večer už tam nebyla ani jedna úřednická noha. V půlce kopce kraloval pyšný krásný katolický kostel. Ale farníci byli odstěhováni o několik kilometrů dál. Do nového betonového města. Tam, kde se poddolovaná půda ještě nechvěla. Šli jsme jedinou zachovalou ulicí kolem bývalé špitálnické zahrady, do kopce, kterému se říká Cingrův. Na něm stojí další výstavní kostel, pro změnu evangelický. Chodník k němu od radnice se drolil. Kolem náletové plevelné stromy. Bodláčí. Nestal už tam jediný dům. Jen se občas někde daly vidět základy domů. A do toho kopce pomalu, pomaličku, jel čistící vůz. A tu prázdnou silnici od nikde do nikam kropil vodou a čistil.

 Vypadalo to tak trochu, jakoby nás sledoval. Jel zrovna tak pomalu nebo rychle, jak pomalu nebo rychle jsme šli my. Velmi znervózňující. Ano, někdo to auto asi řídil. Ale po nějaké době jsme měli pocit, že nás pronásleduje STROJ. Když jsme došli na vrchol kopce, ke kostelu, STROJ, který se celou dobu zákeřně šoural za námi, najednou zrychlil, a zmizel za oblinou kopce. Když nás míjel, měli jsme iracionální strach. Pak přišla úleva. Na vrcholku kopce jsme zkoumali autobusové jízdní řády. Zjistili jsme, že jsme se nějak převrátili v čase a prostoru.  Změnily se směry. Trasa, kterou jsme měli naplánovanou, by se měla o ty dva kilometry zkrátit, místo toho nabobtnala o daleko víc kilometrů. Kromě toho jsme šli opačným směrem, než slibovaly jízdní řády a ukazatele na náměstí. Vzdali jsme se. Šli jsme zpátky na to pusté náměstí. A pak se to stalo. Proti nám, zvolna, pomalu, pomaličku, jelo kropící auto. A kropilo a čistilo.

Žijeme uprostřed sci-fi. Na zemi se objevují prázdná vybydlená města. Některá se stala ruinami už dávno, tak jak šel čas a historie. A některá se vyprazdňují dnes. Celá prázdná území plná chátrajících domů. Elektřina dávno odpojená. Uvolněné reklamní poutače narážejí do zdí a zní to jako nářek. Zapečetěné obchody, ve kterých už dávno nic není. Rozbitá okna zírající do prázdnoty. S dětskými houpačkami hýbe pouze závan větru. Ulicemi se potulují bezprizorní psi a kočky. Bezdomovci. Cháska loupeživá.  Prohlížím si galerie některých měst. Detroit, Černobyl... Pyšná, bohatá, zpupná města. Dříve plná ruchu a prosperity. Kapitalistické, socialistické... prosperity. Prohlížím si obrázky těch míst, kde se žilo a radovalo. Smutnilo a umíralo.

Ale nemusí to být jen tyhle odstrašující příklady. Vymírají i města, která navenek ještě zdánlivě fungují. Nám na očích. Hniloba a umírání začínají v centrech měst, která byla kdysi živá, pulsující. Život se přesouvá na periférie, do hyper supermarketů, do nových komplexů, které mají symbolizovat úspěšný styl života. Ááááách, tak cool. Všechno vypadá jako kašírované, kulisy pimprlového divadla. Potěmkinova města. Pozlátka. A červi, kteří vylézají z bývalých pupků měst, se pomalu roztahují všemi směry.

Zase jsem navštívila to město, které jsem se třicet roků poctivě snažila mít ráda. To krásné město, zapsané na seznam Unesco jako chráněná památka. Přijela jsem z industriálního města, kde je většinu dní v roce smog, kde demografické složení lidí je řekněme to kulantně velmi zvláštní, z města, které je označované za špinavé. A není to pravda, protože moje současné město je mnohem čistější, udržovanější, než to město Krasavice. Měli by je čančat, už kvůli turismu. I město musí mít co do tlamy, a vydělávat by mělo tím, co je na něm nejlepší, svou krásou. Smutno mi z toho bylo. Špína. Zchátralost. V sobotu ráno kolem deváté hodiny byl problém najít nějakou jídelnu, kde by se dalo nasnídat. Večer ve středu města nikoho nepotkáte. VYBYDLENOST. Žijí tam lidé úhlední, čistotní, klidní, nudní, středostavovští. Nepořádku mnoho nenadělají. Nesype se na ně shůry prach, popel, neobalují se do smogové mlhy. Ale i ta trocha nepořádku se vrší a nikdo ji neuklízí. Tady, doma, pane jo, po takové páteční noci to vypadá jak po páteční noci v ulicích Odense. Země pokrytá vším možným. A hned v pondělí ráno naběhnou holky a kluci, ale hlavně holky, v oranžovém. A opravdu uklízejí. Tady se zametají i chodníky. A že je tu co uklízet. A co zametat. A tytéž dámy naběhnou i v úterý, a ve středu... Popeláři vyvezou odpad, ale mimoto snad kolem těch popelnic i uklízí. A snažit by se nemuseli, bydlím na Větrné hůrce, stranou centra, kam se nehrnou zrovna davy turistů.

Holky, kterým je od dvaceti do šedesáti, si o pauzách labužnicky dávají v cukrárně kávu a zákusek nebo chlebíček. Jsou ve svých vestách důstojné.

Kdysi jsem měla na zdi iGooglu v jednou z chlívečků počasí v různých městech. Samozřejmě mě zajímalo, jak je u nás doma, a mnohdy jsem se divila. To třeba když jsem zjistila, že u nás doma prší, a ono svítilo sluníčko. Zajímalo mě, jestli na všechny mé blízké svítí sluníčko. Nebo na ně prší. Z nějakého důvodu jsem tam měla i Dillí. Počasí tam je stabilní. Kouřmo.

Ano, tohle moje město je zkoušené. Ale dnes bylo nebe nad ním jako vymetené, krásně modré. A na jasném nebi svítily hvězdy. Kouřmo jsme tu ještě neměli. Ještě žijeme. My ještě žijeme.

 

Izajáš. 6,11-13

„Tu jsem řekl: „Dlouho ještě, Panovníku?“ On odpověděl: „Dokud nezpustnou města a nebudou bez obyvatel a domy bez lidí a role se nepromění v spoušť.“ Hospodin odvede ty lidi daleko a v zemi bude mnoho míst opuštěno. Zůstane-li v ní jen desetina, i ta bude zajata a přijde vniveč jako posvátný strom, jako dub, po jehož skácení zbude jen pahýl. Tento pahýl bude símě svaté.“

Autor: Božena Mokrošová | úterý 11.3.2014 17:44 | karma článku: 10,71 | přečteno: 335x
  • Další články autora

Božena Mokrošová

Sedím v popelu jako Job

V životě jsem napsala tolik slov, že cítím nechuť přidávat k nim jakákoliv další. Trvá to už pár roků. Ale koneckonců, cítívám nechuť ke spoustě jiných věcí, které jsem dříve měla ráda.

25.9.2016 v 13:01 | Karma: 15,08 | Přečteno: 273x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Také taková je naše láska

Holčička měla svátek. Dostala ode mě pastelky a skicák. Celé dopoledne na té malebné zahradě u dřevěného stolu kreslila. Malovala princezny. A taky kočku. Kočka stála na zadních nohách, taková Felis catus erectus,,,

6.9.2016 v 9:07 | Karma: 15,31 | Přečteno: 488x | Diskuse | Osobní

Božena Mokrošová

Listy zadumané

Statek v té malebné vesničce uprostřed Čech pomalu osiřel. Zemřel ten, kdo tomu dával duši, utekla žena s dětmi, kočky se rozutekly, stará fenka umřela steskem. Truhlíky s afrikány vyschly. Houpačka zrezivěla. Nikdo neseká trávu na zahradě a na zborceném sušáku na prádlo visí zapomenutá ponožka. Propláchlá mnoha dešti.

22.11.2014 v 12:29 | Karma: 11,21 | Přečteno: 291x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Povídání o divnostech života

O jakém čase píšu? O tom čase, kdy zuří válka na Ukrajině. Kdy se dva světoví potentátí mlátí kyblíčkama na písek po hlavách. Kdy na sebe žalují a ukazují žalobným prstíčkem. To já ne, to on shodil to letadlo. To já ne, to on rozdává další kyblíčky na mlácení jiných hlav. To my ne, to oni mají víc tanků, víc vojáků, víc ropy. Píchají si do hrudi: "To my jsme morálnější. To my jsme mírotvorci." V lůně Afriky tiká časovaná bomba, ebola. Další věc, která hrozí lidem. Po světě běhají pedofilové a vraždí malé děti. A my si stále hrajeme své vážné a nevážné hry.

13.9.2014 v 1:50 | Karma: 12,87 | Přečteno: 260x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

List z černého zápisníku

Jsou prázdniny a moje milovaná neteř je vážně nemocná. A lituje svou třináctiletou dcerku. Protože jí matčina nemoc zkazila prázdniny. Maminka se dcerce nemůže věnovat, jak je zvyklá. A já jsem si vzpomněla na naše prázdniny. Já si je užívala, a se mnou všechny děti z okolí. Rodiče v práci a děti s klíčem na krku. Neznám nic úžasnějšího. Sociálka buď neexistovala, nebo řešila něco jiného. Nějak se pořád hemžilo na dvorku plno dětí, bez dohledu..

31.7.2014 v 18:55 | Karma: 11,96 | Přečteno: 334x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Žraloci u pobřeží Brazílie měli pozitivní test na kokain. Vědce to znepokojuje

23. července 2024  14:28

Mohou drogy vypuštěné do moře ovlivnit podvodní živočichy? Vědci z Brazílie se domnívají, že ano. V...

V Brně odchovali vzácné ptáky z barevných vajec, servírují jim i trus rodičů

23. července 2024  14:06

Po dlouhých osmatřiceti letech se podařilo v Česku odchovat mláďata tinamy koroptví, což je...

Hrubka na dopravní značce baví obyvatele Milířů, zhotovitel se omluvil

23. července 2024,  aktualizováno  13:55

Slyšet, mlýn, blýskat se, Milýře… Podobně poupravená verze vyjmenovaných slov pravděpodobně zněla v...

V Jičíně po výbuchu hoří bytový dům. Zemřel jeden člověk, další dva jsou zranění

23. července 2024  13:55

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahuje u požáru bytového domu v Jičíně....

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Blog je sebeobnažování. Bojím se toho.

Seznam rubrik