Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Městská policie nepomáhá a nechrání, to my ne, to státní policie

Městská policie nepomáhá a nechrání, to dělá státní policie. Tak pravil městský strážník, když mě zadržel při přestupku.

Tím přestupkem bylo venčení psa bez vodítka.  Devět hodin dopoledne, na okraji sídliště, široko daleko nikdo, jen tihle dva nebezpeční psi, vysocí asi tak 35 cm v kohoutku, já a má vážně nemocná sousedka s rouškou na ústech.  A policajt číhající mezi auty. Šly jsme ze soukromé louky plné krtinců, plevele, oddělené od "městské aglomerace" parčíkem a sadem. Kolem kostelíku. Kolem číhajícího strážníka. Schovával se mezi auty, mrška jedna. Kolem něj už jsme šli spořádaně, dva psi na vodítku a dvě ženy. Nebylo nám to nic platné. Bdělý strážník nás zadržel.

Možná si dialog dovedete představit. Ledový ksicht strážníka, neuvěřitelně hloupá argumentace typu: To říká každý, to by mohl říkat každý, kousnutí malého psa bolí víc než kousnutí psa velkého, už vás někdy kousnul pes, mně ano, ti psi potom kadí na trávníku, to se jenom vymlouváte, můžete si stěžovat, jestli chcete, můžeme si to vysvětlit na služebně... Dokonce si na nás zavolal posilu. Strážníka v autě. Ten přivezl čtečku čipů. Napadlo mě, jestli to skutečně není tak, že jeden chytrý strážník ovládá čtečku čipů, druhý chytrý umí vypisovat pokutové bloky. A někde se třeba skrýval ten třetí, který ty dva nebezpečné inteligenty hlídal. Někdy během této zdlouhavé procedury jsem se zeptala, jestli se takto naplňuje jejich vize o pomáhání a chránění. Ten chytrý, co umí vypisovat bloky,  se rozhořčeně ohradil, že městská policie tohle na starosti nemá. Že to je úkol policie státní.

A pak ten druhý chytrý začal dlooooouze a pomaluuuuuuu vy-pi-so-vat propisovací bločky.  K mému úžasu, čitelná byla pouze první strana. Další dvě, které měly být propsané, byly panensky čisté. Nepropsané. Nakonec jsem ty liliově bílé bločky podepsala. Potvrdila jsem si, že v boji s kopiemi to na plné čáře prohrává jak městská tak státní policie. Bez ohledu na to, která nás hlídá a chrání a která pouze buzeruje.

Ještě jsme chvilku žonglovali se slovíčky ohledně nepropsaných bločků. Rozhořčená dvojice dvou chytrých strážníků vehementně tvrdila, že podvody s pokutami nejsou možné. Já vím. Média prostě jsou ulhaná, a když o těch podvodech píší, je to jen proto, aby vytvořila blbou náladu ve společnosti.

Jsem uvědomělá. Mívám plné kapsy igelitových pytlíků. Chápu, proč vyhláška vznikla. Aby chránila. Ale z tohoto jednání mám pocit, že je to pouhá buzerace.  A že si policie honí bodíky na těch nejslabších.

Takže: Zajímal by mě poměr pokut za malé psy a za psy bojové. Co já mám vypozorováno, tak městská stráž slídí v době venčení a chytá jen ty malé chlupaté podvraťáky. A majitelem není žádný nabušený svalovec, ale povětšinou pajdavé babky. Taky by mě zajímalo, kde je naše čacká policie, když omladina v parku během jednoho večera vyláme všechny fošny z deseti laviček a rozláme je na kousičky. Kde jsou, když opilci stěhují popelnice. Když se titéž opilci vracejí z hospod. Zdali chodí preventivně kolem ubytovny pro sociálně slabší spoluobčany.  Proč nezasáhnou při nočních večírcích právě v tom parčíku, kde jsme byly zadrženy. Během svého nočního venčení psa jsem městskou policii viděla projíždět dvakrát.

Moje nemocná sousedka při tom incidentu málem omdlela,  protože většinu času stráví v posteli, mně ujel vlak k mamince a sousedi, kteří to pozorovali, se domnívali, že jsme musely provést něco strašlivého. 

Venku je krásně, svítí sluníčko. Chystám se znovu ven se psem. Dnes si po dlouhé době pes procházku užil. Toužebně koukal směrem k lesu, když jsme se vraceli.

Volal mi syn. Aby mi sdělil, že si uklidil. Což je závažná informace. O Vánocích se s ním totiž rozešla slečna. Takže synova nálada přecházela od tklivosti, smutku až k žalu, k zlobě, stýskání, depresi, pocitu, že život nemá smysl.  O vánocích jsem byla v Čechách u svých dětí, nejdříve u dcery, pak u syna. Bezradně jsem na syna koukala, jak drží nábožně v ruce starý televizní program, protože ten kupovala Terezka.  Nabádala jsem ho: "Ukliď si, vyházej všechny krámy, všechny její vlasy zachycené ve vaně nebo umývadle, vytři. Dokud ten prostor neuvolníš, budou tě ty věci srážet a nevytvoříš prostor pro to, aby ti do života mohlo vstoupit něco nového." Když jsem mu to říkala poprvé, ještě se zlobil. Dnes už tedy začal uklízet. Život jde dál.

I při smíchu může bolet srdce, na konci radosti je žal. Přísloví, 14,13

Autor: Božena Mokrošová | pátek 3.1.2014 12:59 | karma článku: 27,36 | přečteno: 1885x
  • Další články autora

Božena Mokrošová

Sedím v popelu jako Job

V životě jsem napsala tolik slov, že cítím nechuť přidávat k nim jakákoliv další. Trvá to už pár roků. Ale koneckonců, cítívám nechuť ke spoustě jiných věcí, které jsem dříve měla ráda.

25.9.2016 v 13:01 | Karma: 15,08 | Přečteno: 273x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Také taková je naše láska

Holčička měla svátek. Dostala ode mě pastelky a skicák. Celé dopoledne na té malebné zahradě u dřevěného stolu kreslila. Malovala princezny. A taky kočku. Kočka stála na zadních nohách, taková Felis catus erectus,,,

6.9.2016 v 9:07 | Karma: 15,31 | Přečteno: 488x | Diskuse | Osobní

Božena Mokrošová

Listy zadumané

Statek v té malebné vesničce uprostřed Čech pomalu osiřel. Zemřel ten, kdo tomu dával duši, utekla žena s dětmi, kočky se rozutekly, stará fenka umřela steskem. Truhlíky s afrikány vyschly. Houpačka zrezivěla. Nikdo neseká trávu na zahradě a na zborceném sušáku na prádlo visí zapomenutá ponožka. Propláchlá mnoha dešti.

22.11.2014 v 12:29 | Karma: 11,21 | Přečteno: 291x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Povídání o divnostech života

O jakém čase píšu? O tom čase, kdy zuří válka na Ukrajině. Kdy se dva světoví potentátí mlátí kyblíčkama na písek po hlavách. Kdy na sebe žalují a ukazují žalobným prstíčkem. To já ne, to on shodil to letadlo. To já ne, to on rozdává další kyblíčky na mlácení jiných hlav. To my ne, to oni mají víc tanků, víc vojáků, víc ropy. Píchají si do hrudi: "To my jsme morálnější. To my jsme mírotvorci." V lůně Afriky tiká časovaná bomba, ebola. Další věc, která hrozí lidem. Po světě běhají pedofilové a vraždí malé děti. A my si stále hrajeme své vážné a nevážné hry.

13.9.2014 v 1:50 | Karma: 12,87 | Přečteno: 260x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

List z černého zápisníku

Jsou prázdniny a moje milovaná neteř je vážně nemocná. A lituje svou třináctiletou dcerku. Protože jí matčina nemoc zkazila prázdniny. Maminka se dcerce nemůže věnovat, jak je zvyklá. A já jsem si vzpomněla na naše prázdniny. Já si je užívala, a se mnou všechny děti z okolí. Rodiče v práci a děti s klíčem na krku. Neznám nic úžasnějšího. Sociálka buď neexistovala, nebo řešila něco jiného. Nějak se pořád hemžilo na dvorku plno dětí, bez dohledu..

31.7.2014 v 18:55 | Karma: 11,96 | Přečteno: 334x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

V cizině hlasovat, pak si to rozmyslet a volit jinak. Senátoři návrh nechápou

23. července 2024  10:41,  aktualizováno  13:20

Možnosti, kterou dá korespondenční volba Čechům v zahraničí, odvolit poštou a pak si případně...

Pořízek Oliver vážil po porodu přes pět kilo. Na svět přišel ve zlínské nemocnici

23. července 2024  13:04

Výjimečnou událost zažili v porodnici Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Před několika dny...

KOMENTÁŘ: Biden to vzdal, ale i tak má v ruce trumfy Trump

23. července 2024

Premium Joe Biden si přiznal, že je moc starý, aby obhajoval prezidentský post. Nahradit ho má...

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  12:40

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku je neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila...

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Blog je sebeobnažování. Bojím se toho.

Seznam rubrik