Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

List mým ztraceným blízkým

Zemřela maminka. A já jsem se rozběhla. Nějak jako Forest Gump. Skoro tak nějak. Ve skutečnosti po důchodcovsku, takže jsem se vlastně šourala. Ale šourání vypadalo, že se nikdy nezastavím. Musela jsem zabývat něčím jiným, než je přemýšlení. Unavovala jsem se chůzí. Málo jsem plakala. Všechno v životě je nějak jinak, než jsem si myslela. I ty slzy a smutek přicházejí nějak jinak, než jsem očekávala. V šourání mě zastavila mě sestra. Ta, co jsem ji chtěla prodat do Egypta do otroctví jako biblického Josefa. Po čtyřech letech svárlivosti, projevované tichem a ignorací. Sedíme u jednoho stolu na její chatě, kterou jí maminka darovala, a bojujeme s archetypem, kterému ona podlehla. Dobrá a zlá dcera. Já jsem ta zlá dcera. Nevím, kdy jsem byla pasována do téhle role. Já totiž byla tuze hodná holčička, vážně.  

Ve světle ramp

Už nechci světla. Nasvěcování. Reflektory. Nechci exhibovat a psát. A přesto to vnitřní pnutí, které mě nutilo psát celý život, ve mně vrní jako hladová kočka. Chodím se svým starým psem, stará žena, a píšu v duchu. Přistihuji se, že se objevil znovu můj starý tik, mé zuby se mění v klávesnici psacího stroje, a já tou hubou kroutím a to, na co myslím, přepisuji zuby. Některé klapky klávesnice chybí, ale tělo má paměť, a stále si pamatuje, kde bylo které písmeno. Je to silnější než vztahy k lidem. Vztahy matky k dceři a naopak. Jak smutné. To zlé v nás, neřesti naše, vyhrávají nad láskou a dáváním.

Na tenkém ledě

Ten led, po kterém kráčíme, je příliš tenký.

Topím se. Topím se v cizích životech. Maminka poslední měsíce svého života přečetla spoustu příběhů o pseudoživotech. Tu studnici zapomnění čerpala v harlekýnkách. Tahala jsem je ze všech poboček knihovny v našem městě, v batohu, a abych věděla, kterou si půjčit a kterou už "jsme četly", dělala jsem do knížek žluté puntíky. Žluté, jako sluníčko. Předem jsem věděla, že ty puntíky mě budou mučit, posléze, až to přijde a maminka nebude.

Sedíme se sestrou na chatě, dvě starší ženy. Ona vstává někdy ve tři hodiny ráno. Já mám ty starty ráno pomalejší. A hlavně o hodně pozdnější. Chci si ráno v poklidu číst Bibli. Ona kmitá po chatě a okolí. Jsem manipulativní a připadám si jako mizera. Jako zlá sestra.

 

Sestra. Zvláštní, jak jsme po čtyřech letech našly řeč. Ubližujeme si, ale jen do té míry, abychom to zvládly. Sestra, unavená svým ranním běháním, uléhá asi tak ve čtyři hodiny. A čte. Čte hromady knih. Místo maminky tahám knížky jí. Na rozdíl od maminky miluje tlusté knížky. Tentokrát mě bolí pravé rameno. Říkají tomu cervikobrachiální syndrom. Mamince jsem nosila knížky se zlomeným levým ramenem.

 

Nádherný film Lev v zimě. Tak bolavý. Tak nenávistný. Tak láskyplný. Jak strašně upřímné a kruté. Jak pravdivé. Král Richard držící meč na krku svého syna a odsuzuje ho k smrti,. Jeho žena Elizabeth. Tvrdá, zraněná. Stále milující. Žádá svého manžela, aby před ní políbil svou mladinkou milenku. Tou milenkou se stala mladá dívka, kterou Elizabeth vychovávala jako nevěstu pro syna. Ta příprava na svatbu trvala od dívčiných sedmi let. Vzájemný žal pro lásku k jednomu muži. V té nejslabší chvíli se ženy objímají a pláčí a dívka vzlyká: "Chère Mère". Chère Mère. Už nikdy nebudu řílkat, že vztah matky s dcerou je jeden z nejtěžších. Ještě jsem si nesáhla na úplné dno.

 

Přelomy

 

Šlápla jsem si do kanálu. Ano, neměl poklop. Naštěstí to byl malý kanálek, a strčila jsem tam svou méně vyviklanou nohu. To opravdu musíme pokaždé někam spadnout, nabít si ústa, abychom pochopili, co chceme? Za sebe hlasuji pro zavření výkupen šrotu pro soukromé sběrače. Za sebe hlasuji proti vměšování se NATO (potažmo USA) do záležitostí jiných zemí. Už nechci poslouchat žádné kvílení sirén za pět zemřelých, kteří zemřeli na cizím území. Za sebe hlasuji pro lásku a klid. A ticho.

 

 

Prodlevy

Čím jsem starší, tím déle mi trvá jízda výtahem. Když jsem ten den dostatečně důvtipná, zjistím už ve výtahu, že mi chybí nějaká dost podstatná věc, jako je třeba peněženka, průkazka na městskou, chybí mi občanský průkaz když jedu vyřizovat něco na úřadě, a když jdu do knihovny, chybí mi knihovnický průkaz, při cestě k lékaři nemám kartičku od zdravotní pojišťovny, apod. Jezdím dolů a nahoru a dolů. Taky si stále častěji převlíkám ve výtahu tričko, které mám naruby, a doufám, že budu natolik hbitá a v přízemí nikoho nevyděsím. Pes je někdy značně udiven. Natěšen, že jde ven, se vozí výtahem. A ani v něm nesmí zvedat nožičku.

 

Půst

Jsem s Bohem. Očišťuji tělo od jídla, abych se mu přiblížila. Mé modlitby nikdy nebyly vroucnější. Nikdy mi Bůh nebyl blíže.

List Janův 4,7-8

Milovaní, milujme se navzájem, neboť láska je z Boha, a každý, kdo miluje, z Boha se narodil a Boha zná. Kdo nemiluje, nepoznal Boha, protože Bůh je láska.

Autor: Božena Mokrošová | čtvrtek 24.7.2014 8:00 | karma článku: 11,31 | přečteno: 474x
  • Další články autora

Božena Mokrošová

Sedím v popelu jako Job

V životě jsem napsala tolik slov, že cítím nechuť přidávat k nim jakákoliv další. Trvá to už pár roků. Ale koneckonců, cítívám nechuť ke spoustě jiných věcí, které jsem dříve měla ráda.

25.9.2016 v 13:01 | Karma: 15,08 | Přečteno: 273x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Také taková je naše láska

Holčička měla svátek. Dostala ode mě pastelky a skicák. Celé dopoledne na té malebné zahradě u dřevěného stolu kreslila. Malovala princezny. A taky kočku. Kočka stála na zadních nohách, taková Felis catus erectus,,,

6.9.2016 v 9:07 | Karma: 15,31 | Přečteno: 488x | Diskuse | Osobní

Božena Mokrošová

Listy zadumané

Statek v té malebné vesničce uprostřed Čech pomalu osiřel. Zemřel ten, kdo tomu dával duši, utekla žena s dětmi, kočky se rozutekly, stará fenka umřela steskem. Truhlíky s afrikány vyschly. Houpačka zrezivěla. Nikdo neseká trávu na zahradě a na zborceném sušáku na prádlo visí zapomenutá ponožka. Propláchlá mnoha dešti.

22.11.2014 v 12:29 | Karma: 11,21 | Přečteno: 291x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

Povídání o divnostech života

O jakém čase píšu? O tom čase, kdy zuří válka na Ukrajině. Kdy se dva světoví potentátí mlátí kyblíčkama na písek po hlavách. Kdy na sebe žalují a ukazují žalobným prstíčkem. To já ne, to on shodil to letadlo. To já ne, to on rozdává další kyblíčky na mlácení jiných hlav. To my ne, to oni mají víc tanků, víc vojáků, víc ropy. Píchají si do hrudi: "To my jsme morálnější. To my jsme mírotvorci." V lůně Afriky tiká časovaná bomba, ebola. Další věc, která hrozí lidem. Po světě běhají pedofilové a vraždí malé děti. A my si stále hrajeme své vážné a nevážné hry.

13.9.2014 v 1:50 | Karma: 12,87 | Přečteno: 260x | Diskuse | Ostatní

Božena Mokrošová

List z černého zápisníku

Jsou prázdniny a moje milovaná neteř je vážně nemocná. A lituje svou třináctiletou dcerku. Protože jí matčina nemoc zkazila prázdniny. Maminka se dcerce nemůže věnovat, jak je zvyklá. A já jsem si vzpomněla na naše prázdniny. Já si je užívala, a se mnou všechny děti z okolí. Rodiče v práci a děti s klíčem na krku. Neznám nic úžasnějšího. Sociálka buď neexistovala, nebo řešila něco jiného. Nějak se pořád hemžilo na dvorku plno dětí, bez dohledu..

31.7.2014 v 18:55 | Karma: 11,96 | Přečteno: 334x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

22. července 2024  6:01

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu...

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 523x
Blog je sebeobnažování. Bojím se toho.

Seznam rubrik