Strážci Galaxie

Když před dlouhými šesti lety se Marvel rozhodl, že začne vyrábět filmy sám. Před tím dával pouze licence. Od jiných producentů (X-men, Spider-man) zjistil, že cizí vydělávají na jeho komiksech, a tak začal produkovat věci sám. První pokusný králík byl Iron-man, Hulk, a další. Každé jednotlivé filmy byly postupně úspěšnější a úspěšnější. Růst zisku se zastavil u teamovky Avengers. Film se stal tím nejúspěšnějším filmem, kterým se vydělalo na mnoho let dopředu.

Celkovými zisky si mohli producenti zaplatit nové filmy a jít do pokusů na filmových fanoušcích. První z plánovaných film, který by normální producenti zřejmě za normální okolnosti do kin nedali, je komiks Strážci Galaxie. Film o skupině vyvrhelů na druhém konci vesmíru.

Skupina vyvrhelů obsahuje člověka, mimozemského může, zelenou ženu, hláškujícího  mývala a strom s duší. Každý z těchto členů strážců má svoji historii, své mindráky a svoji budoucnost. Pouze jejím spojením lze zachránit svět před zlem.

Odvážný dobrodruh Peter Quill, který je mimozemským Indiana Jonesem, při svých cestách po zakázkách objeví cenný artefakt, který mu způsobí více potíží než zisku. Po artefaktu totiž touží Ronan, který s ním chce zničit svět. Také je na Quilla vystavena odměna, a tak po něm touží lovci lidi.

Mezi lovce patří mýval a strom. Tato nesourodá dvojice, trpaslík s obrem, ho nalezne a zkříží jim cestu Gomora, bývalá dcera Ronana, která zběhla. Nic nekončí dobře a dostanou se do vězení, kde jim každý chce ublížit. Během útěku naleznou posledního člena své skupiny, který má k zabití Ronana své osobní důvody.

Tato nesourodá pětice nemá naštěstí tolik osobních problémů se svými partnery, jako Avengers, a tak vše v pohodě plyne ke zdárné záchraně světa.

Nebudu teď přemýšlet o režisérovi, jehož filmové dílo neznám, spíše o hercích a dabérech. Poslední dobou se už stalo zvykem to, že jediná, kdo je schopen zahrát hezkou mimozemšťanku je Zoe Saldana. Hrála v Avatarovi, hraje ve Star Treku a role v tomto filmu je její třetí, kde hraje mimozemšťanku. Mohla by se třeba objevit i v novém Star Wars, kde by ji určitě neuškodila role dcery Leiy.

Mývala Rocketa hraje/dabuje sexy muž Bradley Cooper. Myslím, že tomu chytrému inteligentnímu samci rodu Procyon lotor dal hodně svého charisma. Rocket je hodně vznětlivý a nejde k výstřelu ze svého příručního zavazadla/raketometu daleko.

Oproti Rocketovi je zase strom Groot naprosto klidný, nenechá se naštvat a ve svým slovníku má pouze??? tří slova „Já jsem Groot“. Nadaboval ho Vin Diesel, který se svojí postavou určitě nezabil moc času ve studiu. Spíše tak jeden den, kdy Grootovu větu: „Já jsem……“ řekl stokrát, aby vyjádřil vše, co se dá vyjádřit. Je dobře, že Grootovi Rocket rozumí, aby mohl ostatním osobám vysvětlít, co Groot tím „Já jsem…“ myslel.

Čtvrtým do party je Drax Ničitel. Hraje ho Dave Bautista, který i se svoji postavou dva metry 130 kg, i bez tetování, je velkým protivníkem.

Posledním a hlavním do party Peter Quill. Člověk z planety Země, kterému umřela matka, a byl unesen za svých mladých let. Hraje ho Chris Pratt, který se možná pro roli Star-Lorda narodil. Lehkovážný mladík, který sebou bere na svoje cesty walkmana se svými oblíbenými písničkami.

Bohužel pro záporné postavy moc kladného hodnocením nemám. Hlavní záporná postava Ronon je neslaná nemastná. Možná, že je to jenom make-upem, nebo jen režisérem. Kdo ví. Herce, který ho hraje,Lee Pace, není vůbec mne poznat. Vůbec mne nenapadlo, že tento herec má něco společného s Hobitem, kde hraje elfa Thranduila. Bohužel, jak v posledním Thorovi, záporná postava doplácí na Toma Hiddleston, který během tří filmu dokázal odehrát svoji postavu tak dokonale, že jej považují za nejlepšího záporáka poslední let.

Bohužel Ronon je také pouze louka, jako Loki v Avengers. Hlavním tvůrcem zla je zase Thanos, který je dabován Joshe Brolinem. Bohužel celá postava je CGI a tak je velká škoda, že jej nehraje herec, a že jenom počítačový. Možná, že by se pro příště hodilo, kdyby se producenti rozhodli, že by Thanos mohl být hraný maskovaným hercem.

Nesmíme ale zapomenout na hlavní ženskou zápornou postavu. Tou je Nebula, dcera Ronona. Je geneticky upravená, a tak je nezranitelná. Jsem rád, že si tvůrci filmu vybrali pro svět neznámou herečku. Tou je Karen Gillan, která je známá jako Doktorova společnice Amy Pondová. Vždycky mně zajímalo, co se stalo s Amy, když ji Plačící andělé nechali s jejím manželem Rorym zmizet. Geneticky ji upravili, ostříhali ji vlasy, namalovali na modro a vrhli do vzdáleného vesmíru.

Tím jsem skončil důležitými postavami a vrhnu se na hudbu. Hudbu složil Tyler Bates, který složil třeba 300: Bitva u Thermopyl. Hudba vůbec není zapamatovatelná. Hlavní složku hudby totiž tvoří písničkové soundtracky, které byly v 80. letech. Celý film je toho plný a dělá celý film více zábavný. Zřejmě platí pravidlo, pokud nemáte dobrého skladatele, který neumí složit nosné téma, tak zvolíte písničkový doprovod.

Jak je hudba odkazem 80. let, tak jsou i vtipy odkazem na slavné osmdesátky. Walkmanem začínaje a mladým Michalem Jacksonem konče.

Celý film mne vrátil zpět do mé rané historie, kdy byla hudba lepší než teď. Analogová, plná kytar a lásky. Strážci galaxie si vzali i částečně příklad i ze série Star Wars (IV – VI). Rád bych totiž viděl i moderní Star Wars VII, co s nimi J.J. Abrams udělá. Jestli to bude tak zábavné, jako Strážci Galaxie, tak Star Wars určitě dám hodně procent.

V rámci universa Marvelu tomu ale musím dát méně, než Star Wars. Pro zábavu, 80. léta, vtípky na téma zakomplexovaný mýval vrs. neznalost lidské historie dávám tomu 80 %.

Autor: Jiri Borovy | středa 30.7.2014 20:50 | karma článku: 5,32 | přečteno: 415x