Recenze: Iron Man 3 (85 %)

Návrat ve třetím dílu Iron Mana se podařil. Změna režiséra jde filmu k duhu. Druhý nejlepší snímek Marvel Studios po Avengers.

Je tomu už pět let, kdy nakladatelství Marvel udělalo první velkofilm. V hlavní roli byl znovu objeven Robert Downey Jr., který se převtělil do Iron Mana celou svojí duší. Jon Favreau se stal režisérem tohoto snímku i přesto, že měl za sebou pouze Zathuru, Vanočního skřítka a pár dalších snímků. Sázka na né moc úspěšného režiséra a na bývalého alkoholika se vyplatila, a tak to byl první úspěch filmových producentů Marvel Studios. Po menším úspěchu s filmem Neuvěřitelný Hulk se už začali do Marvel Studios sypat peníze. A finálním završením byl film Avengers z loňského roku, který vydělal přes miliardu a půl dolarů.
Shane Black je v tomto akčním filmu nový režisér, na akci není až tak dobrý. Ale jako jeden z nejúspěšnějších scénáristů napsal scénář k třeba k filmu Smrtonosná zbraň, Poslední skaut a i neúspěšnému filmu Dlouhý polibek na dobrou noc, dal celému filmu nový charakter, který je více na postavy. Hlavně Tony Starkovi dal trauma, které jeho chování poznamenalo.
Tony Stark už není tak sebevědomý magnát, který si užívá svého života, ale má po poslední akci v New Yorku černé můry a je tím poznamenaný. Nespí a ochraňuje své blízké. Pepper Potts je jeho přítelkyní a chce ji ochránit, a tak si staví desítky nových brnění a zkouší stále a nové funkce.
3. Dílem Iron Mana se zvršila i trilogie majitele Stark Industries, který si staví svoje moderní elektronické brnění. V prvním díle bojoval proti svému bývalému kolegovi. V druhém díle bojoval proti kolegovi svého otce a teď ve třetím jeho boj má ještě většího protivníka.
Přechod k novému stylu, který je více na traumata a strach o své blízké, celému filmu prospěl. Je o dobrý kousek lepší, než druhý díl, který byl prostě jenom vycpávkou mezi první, úspěšným, a třetím dílem. Protivník, případně jeho podřízení, jsou zdatným soupeřem a v některých věcech i lepší, než Tony Stark ve svém brnění.
Velice k duchu celého filmu jde i Tony Stark bez svého brnění, a tak je vidět, že jde o normálního člověka, který má pouze o trošku více peněz J než já. Dokáže s malým rozpočtem, když nemá dostupné funkční brnění v nejnovější verzi, udělat nejlehčí brnění Iron Mana na světě.
Ben Kingsley jako jeho protivník je velice dobře zvolen. Tak velký herec nehraje pro peníze, ale pro zábavu, a tak jako protivník je značným problémem.
U každého filmu je nejdůležitější finále celého filmu. Po akci s lidmi, kteří jsou vypadlí z letadla, je závěrečná akce umístěna na palubu lodě na ropu. Akce je o efektní, ale nepřehledná, protože si Tony Stark udělal více robotů, kteří mu v boji proti Mandarinovi pomáhají. Čas od času jsem uvažoval, že by to někdy chtělo natočit nějakou akci zpomaleně, jako třeba natáčí Michael Bay. Jde jenom o vychutnání určitých částí akce, které si člověk v reálném průběhu akce nestihne všimnout.
Mne se film líbil nejvíce ze všech Iron Manů, sice nemá na Avengers, ale akce je to dobrá. Člověk se i zabaví. Nejen hláškami Tonyho Starka, jeho krátkodobým sidekick v pubertálním věku, ale i čas od času i zábavnými vtípky na protivníky a vtípky s nefunkčním a zabudovaným brněním v poslední verzi.
Tím, že film byl horší než Avengers (90 %), ale lepší, než předchozí díly, tak celkové hodnocení za nápad, akci a důležitou změnu režiséra, dávám celkové hodnocení filmu 85 %.

Recenze napsána pro http://www.studentpoint.cz

Autor: Jiri Borovy | pátek 17.5.2013 20:28 | karma článku: 4,51 | přečteno: 266x