Most přes řeku Kwai

Musím připomenout, že tento film dávají i o víkendu v televizi. V programu si jej určitě najdete. Pro přípravu na sledování tohoto snímku jsem si pro mé čtenáře připravil recenzi Blu-ray.

Když recenzuji film starý více než půl století, tak je to vždy to jeden z nejtěžších úkolů, co znám. Málokdo ten film zná, je o něm málo informací a hlavně v moderní době se člověk dostane k němu jenom při výjimečně příležitosti, jako je úmrtí režiséra, herců, případně nějaká oslava dalšího výročí.

V kinech film už nelze vidět, a tak musí stačit úplně jenom zpracování na Blu-ray, jakkoliv kvalitní.

Děj se odehrává v roce 1943, kdy je do japonského tábora uprostřed džungle odvedeno několik hrdých britských zajatců. Přestože jsou už zničeni cestou, tak oproti svým nepřátelům, kteří je vězní, mají svojí klasickou hrdost, pod kterou neklesnou.

S názvem filmu přináší pokračování britské hrdosti, které místo, aby byli pouze pasivní, tak si vybudují takovou pozici, že postaví most, který ke konci je tou největší otázkou, zbourat dokonalé britské dílo v Japonsku, nebo nechat most, který si postavili vězni, aby nemysleli na své útrapy. Finále filmu nechám na Vás, abyste se na něj sobotu nebo neděli v televizi podívali.

Režiséra tohoto filmu známe jako režiséra slavných filmů, jako je třeba Lawrence z Arábie (recenze Blu-ray bude), Doktora Živago a dalších slavných filmů. Most přes řeku Kwai patří mezi jeho nejslavnější snímky. Do filmu i dostal hvězdy 50. Let minulého století, mezi nimi vyniká Alec Guinness, sběratel nominací Oscarů (5) a Zlatých Globů (3). Za film ceny získal a potvrdil si tím hvězdné jméno.  Ostatní herci mu zdárně pomáhají, aby film byl správně pochopen.

Musím vyzdvihnout i dabing. V kinech snad ani film nešel, a tak neexistuje žádná verze, která by byla z dob natočení filmu. Dabing je až z roku 2010, kde se ho ujal Jiří Kodeš, slavný to dabingový režisér, který zvládá bez problémů Poirota, Panství Downton i Zoufalé manželky.

V sobotu a v neděli pravděpodobně uvidíte v televizi starší dabing z roku 1995, kde hlavní postavy dabují Alois Švehlík a Ladislav Frej. Dám si pozor, až to budou dávat, a zkusím nějak porovnat oba dva dabingy. Na Blu-ray Vás čekají jiní herci. V čele Janem Šťastným a Jiřím Plachým. Tuším, že výsledek v dabingu bude pro Blu-ray vítězný. Ale prozatím jenom tím, že porovnám tvůce obou dabingu. Přeci Petr Putna (2010) je jeden z nejlepších filmových překladatelů, než Jiří Janda (1995), který tento film produkoval pod Petrem Janem Svobodou.

Trocha zkritizuji obraz disku, je pravda, že se očekává velmi kvalitní. Ale přiznejme to, na filmu je znát, že je starý více než 1 století. Určitě si s tím digitální kouzelníci vyhráli, ale očekávejte klasický filmový vjem. Zrnění filmů, občas nějaké vylepšení, dle zdrojových analogových dat, i občas horší kvalitu obrazu, jak filmový pás stárnul. Ale to co je důležité, vše je bez problémů na filmu vidět, na denních scénách je vidět nesnesitelné horko, kdy každý pohyb je úmorný, a z postav je vidět každá potní kapka. V noci zas vidíte každý stín, nic se neslévá do tmavých nevýrazných ploch, které kritizují všichni fanoušci. Asi by se měli od amerických distributorů někteří čeští restaurátoři učit, určitě víte, kam narážím, že vypadá film o dost kvalitněji, než některá česká restaurovaná Blu-ray.

Já bych tento film doporučil. Patří mezi klenoty a to, že byla 2. světová válka, nemělo by se zapomenout, nebyla jenom v Evropě, ale byla i v Asii, kde byla ještě hrůznější a nebezpečnější, protože asijská příroda a osoby v ní bydlící jsou jiné kultury, která je s tou Evropskou pouze v některých částech společná.

Podívejte se na televizní vysílání o víkendu. Máte na to dvě šance, pokud to nestihnete, tak si v klidu Blu-ray Most přes řeku Kwai kupte a pusťte si jej na svých televizích. Čeká Vás filmový klenot, který není pro moderní fanoušky, jež jsou odchovaní počítačem a mobily. Je to ty, kteří si chtějí vychutnat filmařské umění tvůrců a herců, kteří už bohužel nejsou mezi námi. Jejich filmy jsou ale tak kvalitní, že se na ně určitě nezapomene a budou se moci na ně fanoušci dívat pořád, a když budou jakékoliv oslavy týkající se Války, umění … festivaly, tak jej určitě uvidíte v kinech. Asi ne už na starém analogovém filmu, ale na Blu-ray, které si samozřejmě zaslouží pustit ve filmových sálech a nejenom na digitální televizi.

Screeny z Blu-ray samozřejmě najdete v galerii na Kritiky.cz.

Autor: Jiri Borovy | pátek 22.4.2016 13:13 | karma článku: 15,30 | přečteno: 733x