Jurský svět (Jurassic World) – 90 %

Tak znovu se vrací do kin klasiky. Po Robocopovi a Barban Conanovi se vrátil i Jurský Park. Očekávání veliké, bude to úspěšný film nebo bude patřit mezi remaky a rebooty, které v porovnání s původním filmem odvane čas?

Tentokrát je to úspěšný film. Producentům v čele s neznámým režisérem Coline Trevorrowem se naštěstí podařilo složit dostatečně zajímavý příběh s vynikajícími dinosaury. Nepotřebovali k tomu herecké hvězdy. Stačila jim vycházející hvězda Chris Pratt a Bryce Dallas Howard. Na této dvojici hlavní příběh stojí. Zdatně jim sekunduje dětský herec z Iron Mana 3 Ty Simpkins jako mladší bratr z bratrské dvojice, o kterou se bojíme.

Hlavní roli znovu hrají dinosauři. Nejen Raptoři, kteří se učí a jsou velice chytří, ale nedají se použít jako domácí mazlíčci. Samozřejmostí je hlavní hvězda filmů Tyrannosaurus rex a nově genetický vyrobený Indominus rex, který je hlavním dinosauřím záporákem.

Jurský svět jako pokračování Jurského parku obstál na výbornou. Je to volné pokračování se vším všudy. Pro pamětníky původního Jurského Parku, který šel do kin před dlouhými 22 lety, se objevuje mnoho odkazů. Samozřejmě vč. Sochy Johna Hammonda a zabijáka záporných postav (Nedry by mohl vyprávět).

Pro nové fanoušky filmu se objeví mnoho nových dinosaurů a letmé dotyky pradávné historie. Ve Jurském světě to vypadá, jako kdyby se do historického muzea Paleontologie a zároveň Dinoparku dostala deska z filmů Noc v Muzeu.

Je to s podivem, co Colin Trevorrow s parkem udělal. Nevím, kolik z toho byla jenom jeho invence a kolik dohled producentů, ale tento film si vydobyl pozici jednoho z letošních překvapení a nárok na přední pozici filmů roku.

Je to dobrou kombinací retro prvků s moderním pojetím. Během dvou hodin nás neotravuje žádná filmová hvězda, na které by byl dán ten největší důraz. Nečeká nás žádné velké překvapení. Vše zapadlo do historie předchozích třech filmů.

Není ani žádná otravná počítačová technologie, která by vyčnívala. Je velmi pozitivní, že si počítačoví maniaci za klávesnicí dali velkou práci, aby vytvořili funkční svět dinosaurů a jejich soubojů. Jejích počítačová monstra skvěle zapadla do odkazu své historie, kdy před 20 lety byly počítače pomalé jako šneci a sloužily pouze pro vygenerování 8 minut.

Nová doba a nový film všechny klasické triky odkázal do moderních strojů a tak je velmi ke cti, že počítačoví dinosauři odkazují svým technickým pracováním do dob, kdy chodili lidé v oblecích, aby zahráli nohy Raptorů.

Když se řekne Jurský park v hudbě, tak se každému vybaví hlavní téma Johna Williamse. Nový skladatel Michael Giacchino, který postupně přebírá více filmů po svých slavnějších předchůdcích, složil soundtrack, který přesně odpovídá tomu, co bychom od filmu měli očekávat. Jako skladatel umí pokračovat v hudbě svých předchůdců. Nechává vyznít témata od původních autorů, ale přesto si svoji hudbu skládá, aby se k filmu hodila. Myslím si, že nový skladatel dokáže patřičně tvořit novou hudbu s odkazem na původní autory.

Jak u nejnovějších filmech Star Trek, kde zachoval ústřední (nejlepší téma) od Alexanderera Courage. Tak v Jurském světě zanechal originální Williamsovo téma, které film charakterizuje a bez něho by to nebylo správné.

Najdu na filmu jenom opravdu málo chyb. Jenom šíleně malé a  drobné. Film je jedním z kandidátů na úspěšný film, případně i na jeden z filmů roku. Velmi mne pozitivně překvapil a určitě bych jej doporučil na letní sezónu. Každé dítě by mělo zajít na ostrov, kde by se podívalo na historické živé dinosaury. Je tam zábava. Film o tomto ostrovu je pro každého člena rodiny. Od taťky, který si pamatuje první díl, po děti ze základní školy, pro které je také Jurský svět určen. Co naplat, určitě si k Vánocům koupím Blu-ray a pustím si o svátcích všechny filmy najednou.

Recenzi jsem napsal pro FilmCZ.info.

  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiri Borovy | pátek 12.6.2015 12:14 | karma článku: 6,10 | přečteno: 391x