G.I. Joe 2: Odveta – 40%

Slavné americké hračky se vrátily. Tentokrát nebojují na pražském nábřeží, a tak je to horší než první díl.

Jsou tomu 4 roky, co šel první film, který je dělán dle hraček G.I. Joe. Tento rok do kin přišel díl druhý, který je bohatší na herecké hvězdy větší velikosti. Byl jsem docela rád, že v první filmu byli herci, které moc neznám a ti slavní byli pouze jako cameo. V tomto druhém filmu – G.I. Joe 2: Odveta se producenti rozhodli, že postaví do teamu slavné herce, kteří jsou známí hlavně v akčních filmech.
Velkou hvězdou je Bruce Willis, který se vrací jako jeden z původních generálů G.I. Joe. Jeho postava není moc zajímavá. Je vidět, že už herectví Willise je už za zenitem. Buďto si vybírá pouze slabé filmy, nebo prostě už stárne. Kde jsou ty časy, kdy byl hvězdou první velikosti. Tento rok si pouze pomalu tluče hřebíčky do akční rakve.
Druhou hvězdou je nová akční hvězda Dwayne Johnson – The Rock, který od dob jeho slávy ve Wrestlingu se snaží dostat do akčních filmů. Je dobře, je to už stálá akční stálice. Na velikost postavy umí hrát akčně i dobře svojí akční stránku odlehčit.
Jonathan Pryce je třetí velikou hvězdou, která hraje v tomto filmu. Byl i v prvním díle, ale v tomto druhém díle, který není nic moc dobrý, Jonathan Pryce exceluje. Je možná i nejlepším hercem. Je na tomto herci znát, že je jedním herců Královské Shakespearovské společnosti. Když to tak vezmu, tak herectví, které je z Anglie, a herci, kteří hrají hry od Shakespearea v Londýně, dokáží hrát jinou ligu, než ostatní američtí herci, kteří v tomto filmu. Rozdíl byl vidět třeba i v Avengers, kde Tom Hiddleston a Anthony Hopkins dokázali vyčnívat, i když nehráli hlavní postavy.
Channing Tatum se vrací z prvního filmu, ale bohužel musel ustoupit slavnějším hercům. Jeho příběh jako G.I. Joe končí.
Druhý díl se mi líbil o dost méně, než první díl. Bohužel v něm není tolik hi-tech věci, případně i sci-fi vymyšleností, které by mohli zaujmout. Akce je pouze reálná (když vynecháme ninjy). Bohužel mi scházelo využití více asijských bojových umění. Ray Park byl trestuhodně nevyužit. Na to, že zvládá na veliké úrovni kung-fu, kickbox i gymnastiku, byl film trestuhodně nedokonalý. Organizace bojů byla chabá. Sem tam kop, sem tam švih, ale nebylo využito technik, které by tento film vylepšovali.
K příběhu je velice těžké vysvětlování. Je to chabý film, který se snaží o akci. Režisér, který režíroval pouze taneční filmu, režisérskou pozici v akčních částech nezvládá. Scénář je chabý a občas se mi zdál velice jednoduchý až tupý. Je tam hodně logických kiksů a ke konci se mi prosté nelíbilo, že hlavní záporák, který tahal za nitky, až málem zničil hlavní kladné postavy, byl pouze zabit jednoduchým probodnutím srdcem katanou. Očekával jsem, jak tomu příběhové linky (i historické) napovídali, že bude velký souboj pomocí katan v asijském souboji. Bohužel to zůstalo nevyužito. Zřejmě si scénáristé nevěděli poradit s tím, jak proti sobě postavit Asiata a „Prezidenta“.
Bohužel si z toto filmu moc nepamatuji, protože prostě příběh, ani akce, nebyli tak lákavé. Z první filmu si pamatuji Pražské nábřeží, Eiffelovu věž a pěkné hi-tech gadgety. To všechno mi ve druhém díle chybělo. Veliký zápor vidím v tom, že si producenti nenechali ujít hvězdy první velikosti a na důležité postavy (jak herecky, tak i charakterově) zapomněli, případně je rovnou nechali zabít.

Autor je šéfredaktorem FilmCZ.info a připravuje pro Vás projekt ČSKR - Česko-slovenské kritiky filmů.

Autor: Jiri Borovy | neděle 31.3.2013 15:51 | karma článku: 5,08 | přečteno: 305x