Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co se mi nelíbí na Teal Scott?

Čím déle se dívám na videa Teal (Swan) Scott, tím častěji si říkám: kdyby ta moudra nepronášela vystylovaná krasavice, bývalá modelka, ale starý, ošklivý, vousatý guru, taky by mi připadala tak hluboká?

 

A musím říct, že moc ne. To, co Teal říká, neurazí, ani nevzruší. Vlastně dost často tlumočí jiné (výživa, práce s emocemi). Nikdy mi nepřevrátila svět vzhůru nohama, nikdy pro mě neodkryla nové území. Myslím něco věrohodného, co by v mém životě mohlo mít nějaký význam. Ne Arkturiány.

Co z toho je vlastně skutečné? A nakolik je skutečná sama Teal Bosworth/Scott/Swan? Věnovali bychom tomu, co říká, tolik pozornosti, kdyby nám zároveň nepředkládala dojemný příběh o svém zneužívání v dětství? A kdyby nezdůrazňovala své schopnosti mimosmyslového vnímání? Fanoušci Teal jsou nadšení z toho, že někdo, kdo má těžký handicap traumatického životního startu a psychických následků, přesto dokáže být na veřejnosti okouzlující a celkem rozumně hovořit. Není to trochu málo? Správně bychom měli užasnout nad někým, kdo je moudrý a lidský, protože uzrál svými (třeba i špatnými) zkušenostmi. Přitom zkušenosti, ani zvláštní schopnosti nejsou automatickou zárukou, že nám ten člověk nabízí něco cenného. Vadí mi, že Teal prohlásí, že vidí něčí energie, procesy v jeho trávicím traktu, auře a kdovíkde ještě po pozření (nevhodného) párku a už si všichni sednou na zadek, připraveni spolknout jí jakoukoliv další hovadinu. Fakt nevím, proč bych měla věřit, že vařením vody vznikají záporné ionty, že brokolice je zásadním zdrojem bílkovin, že vibračně nejvyšší živá bytost na planetě je korál a ptáci vibrují asi tak někde mezi savci (nižší úroveň) a rybami (vyšší úroveň) jen proto, že to někdo dostatečně autoritativně tvrdí. A i kdyby to byla pravda, nechápu, k čemu by mi bylo dobré to vědět.

Série Ask Teal jsou new ageové desetiminutovky až dvacetiminutovky pro úplně obyčejné lidi, hlavně Amíky, co se nemají rádi (Jak nalézt lásku k sobě sama), jsou nešťastní (Tip pro šťastný život), potácejí se v nevyhovujících vztazích (10 tipů pro úspěšný vztah), jsou tlustí (Jak zhubnout), nemocní (Proč jsme nemocní?), sexuálně frustrovaní (Jak se bůh dívá na sex), chudí (Ako manifestovať peniaze), vystrašení (Strach je dobrý) nebo jimi zmítají další špatné pocity (Ako vyjadriť vaše emócie) a vůbec jsou zmatení (Pravda? Co dělat, když se nemůžeme shodnout) nebo už roupama nevědí, co by dělali (Jak si aktivovat a otevřít třetí oko) a nebo budou radši rozebírat pseudoproblémy, jen aby nemuseli řešit svůj život (Proč si nepamatujeme minulé životy?, Je hnutí New Age iluminátskou konspirací? a asi tak šestadvacet dalších videjí včetně skypových rozhovorů). Jsou to prostě úplný chudáci, ale pořád ještě mají přístup k internetu a platební karty, a tak jsou dost dobří na to, aby posílali peníze za workshopy, obrazy, trička a nebo jen tak (žluté tlačítko, nelze přehlédnout).

A to je vlastně věc, která mě nadzvedává nejvíc. S úžasem sleduju pozoruhodný a nevysvětlitelný úkaz, že Česká republika a Slovensko jsou země, kde má Teal mimořádně širokou základnu fanoušků a překladatelů. Všechny její workshopy probíhaly v USA či v Kanadě, pouze jeden Londýně a podle stránek http://www.thespiritualcatalyst.com/events/archive je Praha vlastně prvním „cizím“, neanglicky mluvícím místem, kde se workshop bude konat. Na to, že je tu Teal poprvé, je vstupné 1950 Kč na jednodenní hromadnou akci se stovkami účastníků drze přepálené a na vstupenkově.cz vedle skromnějšího a hvězdnějšího Deepaka Chopry, který se u nás spokojí s necelou tisícovkou (nemluvě o stovkových cenách dalších akcí v nabídce), trapně vyčnívá. Možná by jí někdo z organizátorů (pokud se tedy nepotřebuje na workshopu napakovat) mohl prozradit, jaká je kupní síla zdejšího obyvatelstva.

Ani to by ale k rozumné ceně vstupného nejspíš nepomohlo, neboť oddanost zdejších fanoušků je bezbřehá. Tak třeba pořádají sbírky, aby mohli této ezokrasavici zaplatit reklamu na bilboardech. Přispěvatelé pomáhají v roli užitečných idiotů prodávat zboží a služby Teal Scott u nás a věří, že konají dobrý skutek, že to není PR, ale šíření pozitivních vibrací a „podprahová pozitivní manipulace“ pomocí obrazů Teal. Moc nechápu, jak by bylo možné do někoho podprahově vpravit dobro. Kdyby opravdu bylo záměrem nezištné šíření dobra, proč to neudělat „nadprahově“ a nezaplatit si bilboardy přírodních výjevů? A co je už úplně mimo mé schopnosti – zavnímat, co je na agresivně pochmurných obrazech Teal Scott s černými konturami tak pozitivního?? (viz např. zde)

Toto všechno svedou i věrní američtí fanoušci, naši si ale přidali ještě jedno obohacení: když si obrázek Teal Scott stáhnete pro svou vlastní potřebu, prostě se flákáte a opomenete ho dál šířit a dělat reklamu, je na místě zaplatit. Prý za autorská práva. A taky je to na letenky (je to na konci stránky české bilboardové kampaně). Uff! Ještěže nemusíme Teal platit za to, že jí platíme bilboardy.

Propagace a marketing prostě šlapou jako dobře namazaný stroj, Karaimi Motyčková, Kirš a Čmolík by se mohli učit, jak moc se hodí mít zmáknutý i přidružený e-shop a na co na všechno se dá vytisknout obraz/logo. Jeden by řekl, OK, „každý strůjcem svého štěstí “ a „přej a bude ti přáno“. Co se mi ale nedaří skousnout ani s použitím techniky práce se stínem, doporučované Teal, jsou patologicky obludné ambice projektu Teal Eye.

Všichni, kdo chtějí zlepšit svět a mají nějaké nápady, se spojí pod touto hlavičkou a zlověstným znamením jakéhosi oka v trojúhelníku. Dostanou od Teal Eye investici na rozjezd svého nápadu, uskuteční ho a upíšou se odevzdávat navždy desátky ze svého zisku. Ty budou použity na další projekty a tak se bude Teal Eye rozrůstat, až vznikne „monstrum“, ale bude to „hodné“ Oko, které zreformuje školství, zdravotnictví, soudy, zákony, politiku, zlepší péči o opuštěné pejsky – no prostě tak nějak předělá celý svět. Teal sice úplně neví, co konkrétně s těmi všemi oblastmi provést – ale od toho jsou přece ti příchozí, aby přinesli nápady, pracovali a generovali finance (viz třeba tento rozhovor s Jurajem Kočárem). Trochu mi uniká, proč by se vůbec měli spojovat s Teal Eye – ledaže by měli nějaký principiální odpor k tomu sehnat si případné potřebné investice sami. Třeba mají fobie z bank, panickou hrůzu ze sponzorů nebo zásadně nechtějí zlepšovat svět tím, co jde udělat zadarmo či levně, vlastními silami a samostatně. Pod zástěrkou workshopů tu s kasičkou obchází budoucí ředitelka zeměkoule a vybírá na bohulibé účely. Chce nás přesvědčit, že všechny dobré skutky musí být zastřešeny (rozuměj řízeny) a ona je k tomu nejvhodnější, protože je slavná a úplně si v tom věří (viz video níže).

  

Její společnost je uspořádaná tak, aby ušlechtilý cíl nemohlo zhatit selhání jednotlivců. Jak je to zařízeno? Lidé z Teal Eye za to nebudou placeni!:-D Takže jejich ega nebudou svedena chamtivostí... V tomto bodě (9:28) se mi začalo zdát, že si z nás Teal dělá srandu. Ale když kolem 10 minuty pronesla něco jako, že Teal Eye nepatří jí, ale všem lidem, kteří (ať už se tedy živí čímkoliv, asi jim nezbude než brát úplatky zvenku) dobrovolně pracují pro ni, pro lepší svět, (chybělo tam ještě, že taky pro radost z dobře vykonané práce a pro světový mír) – byla jsem doma. Prostě chce vybrat peníze a přerozdělit je podle vlastních představ, co je dobré. Říká tomu kapitalismus, ale myslí tím komunismus.

Tedy.... Pokud ty peníze skutečně chce přerozdělit... Tím si taky nejsem úplně jistá.

Vlastně jediné, co jí věřím, že říká naprosto fundovaně, je asi v 6:40 „I love money.“ Je u toho zatraceně sexy. Být chlap, tak už jí nějaký ten bilboard, možná i veganskou večeři zaplatím. Takhle se jen omezím na ocenění celého teamu Teal Eye, že stvořili skutečně špičkový mediální produkt, který jistě přitáhne dost oběživa/maziva pro jejich dobře rozběhlý stroj. A škodolibě doufám, že jim to moc dlouho nevydrží.

 Jeden z mála kritických textů o Teal Scott je zde.

 

Jiný článek (nezobrazuje se v seznamu článků, protože když něco kladně recenzuju, je to prý reklama): borovska.blog.idnes.cz/c/494448/recenze-na-studio-mishayoga-michaely-klimove.html

Autor: Hana Borovská | sobota 15.2.2014 20:02 | karma článku: 35,23 | přečteno: 27582x
  • Další články autora

Hana Borovská

Ta socha je kýč! aneb Tanečky kolem Anny Chromy

Moc se mi líbí sousoší Čeští muzikanti od Anny Chromy na pražském Senovážném náměstí. Pražákům ho závidím a pravidelně se jím jezdím kochat. Naposledy k tomu kochání ale přibylo i kroucení hlavou.

28.8.2017 v 22:51 | Karma: 31,35 | Přečteno: 1665x | Diskuse | Společnost

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 3.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

8.8.2017 v 12:28 | Karma: 18,18 | Přečteno: 3726x | Diskuse | Společnost

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 2.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct! Tak jsem se rozhodla, že toho využiju a budu držet půst.

7.8.2017 v 12:27 | Karma: 16,51 | Přečteno: 1288x | Diskuse | Společnost

Hana Borovská

Jak jsem držela svůj první třídenní půst. Díl 1.

Na konci července na mě dolehl splín. Zdálo se mi, že mě nikdo nemá rád a že je to nespravedlivé. Nic mě nebavilo, dokonce mi nechutnalo jíst. A to je u mě už co říct!

6.8.2017 v 20:46 | Karma: 19,56 | Přečteno: 1956x | Diskuse | Společnost

Hana Borovská

Iva Radulayová a její videa o partnerských vztazích. Recenze

Videa Ivy Radulayové jsou pořád o tomtéž – o partnerských vztazích v dnešní době. Nebo ještě přesněji: ta poslední jsou hlavně o jejich krizi a zahnívání.

5.4.2017 v 12:50 | Karma: 16,29 | Přečteno: 3866x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  20:05

Přímý přenos Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

JAK UŠETŘIT na dovolené. Pozor na levné letenky, ubytovat se lze i zdarma

24. července 2024

Premium Cestování sice zdražilo, ale i dnes se dá cestovat poměrně levně. Stačí být rychlý, flexibilní a...

Žralok v Austrálii ukousl surfaři nohu. Teď vyplavala, lékaři plánují přišití

24. července 2024  19:26

Na australské pláži v Novém Jižním Walesu vyplavala končetina surfaře, kterou mu v úterý ukousl...

Dálnici D5 uzavřela nehoda tří kamionů. Jeden z řidičů srážku nepřežil

24. července 2024  18:39,  aktualizováno  18:52

Dálnici D5 na 67,5 km ve směru na Rozvadov uzavřela ve středu odpoledne dopravní nehoda tří...

  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4240x
Vášnivá hledačka pravdy a chyb:-) Vlídná školitelka.

www.skolitelka.eu
www.ceske-korektury.cz

Recenze a vlogy mám taky na svém Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UCkDUcOigUNtbBAe9bko4L3Q