Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jel jsem do Petrohradu a vrátil se z Leningradu

Kde byste žili raději? V zemi, kde se prezidentem stane neuvěřitelně hloupý a omezený člověk se sklony k náboženskému fanatismu (George W. Bush, USA), anebo v zemi, kde se prezidentem stane bývalý agent komunistického gestapa se sklony k vytváření kultu osobnosti a s totalitářskými praktikami (Vladimir Putin, Rusko)? Rusko i USA mají něco společného – prezidentem je tam někdo, kdo by jím rozhodně být neměl. Ale ještě než odpovíte na mou úvodní otázku, musím upozornit i na jeden zásadní rozdíl mezi oběma zeměmi. Zatímco v USA můžete na Bushe nadávat, jak chcete (můžete jej zesměšňovat i tvrdě kritizovat, a to zcela beztrestně třeba i v médiích a filmech), v Rusku to podle všech zpráv, které o něm mám, možné není. Tvrdě vládne cenzura, média jsou kontrolována a Putinovi kritici (ale i mezi nimi by se jistě našli gauneři) jsou zastrašováni a pronásledováni. Není to tak dlouho, co jsem se z Ruska vrátil – byl jsem na XV. sjezdu evropských mykologů. To, co jsem tam zažil, mě utvrdilo v tom, že pokud bych si měl vybrat mezi dvěma zly, volil bych jednoznačně USA. I s jejich radarem!

Kdysi dávno mě ve školce a ve škole mě učili, že Sovětský svaz (nyní Rusko) je nejvyspělejší země na světě. Kongres, kterého jsem se zúčastnil, se konal v Petrohradu (dříve Leningrad), který je považován za bránu do Evropy, a vlastně i za nejkulturnější město Ruska – představuje tu bohatší a vyspělejší část. No ale pokud tohle je nejvyspělejší země na světě, tak potěš koště!

Z lidí, které jsem potkával na ulicích, šla tichá hrůza. Je to jen subjektivní pocit, ale viděl jsem frustrované zástupy, kterým celý život lhali, a kteří se z toho mrazivého probuzení doposud nevzpamatovali. Ani se jim nechce docela se probrat – všude stojí Leninovy sochy, oblast kolem Petrohradu (!) se jmenuje "Leningradskaja". Rozkrádání státního majetku v 90. letech minulého století (pochopitelně, že bolševiky, ale o tom se, stejně jako u nás, nemluví) asi také náladu Rusů nepozvedlo… Samozřejmě jsem osobně potkal i skvělé lidi a nepochybuji, že jich je v Rusku hodně – ale je jich dost, aby převážili Putiny a Lavrovy? Potenciál pro další totalitní režim je, zdá se, obrovský.

A co si to ten exKGBák vlastně představuje? Že na naše území má jeho zbídačená země nějaké nároky?! A že nám bude říkat, co máme dělat, koho sem pustíme s radarem, a koho ne? Té bídy, co přitáhli z východu, toho zla a neštěstí, toho uranu, co nám ukradli... Se Sovětským svazem přišla bída na zem! A ještě jim to není dost?! Nejenom Irán, i Rusko je nebezpečí - bohužel! Tedy určitě ne pro poslance Filipa a Grebeníčka, kteří se nemohou dočkat, až se tu zase budou mučit a zabíjet demokraticky smýšlející lidé - prahnou po tom, ale snad se toho nedožijí...!

Konkrétní zážitek s Velkým Bratrem Rusem: významný britský mykolog a člen organizačního výboru byl v metru okraden – přišel o pas. Policie to odmítla řešit, a tak odešel do hotelu, kde si postěžoval jedné člence výboru, která měla s ruským systémem větší zkušenosti. Vběhla na to správné místo, kde ztropila povyk, a pan profesor měl pas do tří hodin zase zpátky! Tak co, věříte v náhodu, ohromující schopnosti místní policie, anebo tomu, že šlo o státem řízenou provokaci?

Po tom, co jsem viděl, mám z Ruska strach. Bushové přicházejí a odcházejí; zdravý rozum a čisté srdce má šanci. Putinové se houževnatě drží a dusí vše živé. Od září 2007, kdy jsem jel do Petrohradu a vrátil se z Leningradu, jsem pro menší zlo v současném světě – pro USA (a také pro radar). A my všichni musíme dělat vše pro to, aby další radary už nebyly potřeba...!

Autor: Jan Borovička | pondělí 22.10.2007 10:21 | karma článku: 22,48 | přečteno: 1918x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse | Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse | Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2691x | Diskuse | Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6267x | Diskuse | Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3080x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Šátek na hlavu a svoboda pro Palestinu. Studenta za to vyhostili z Emirátů

13. července 2024  14:26

Student Newyorské univerzity v Abú Zabí byl deportován poté, co na slavnostní promoci nosil...

KOMENTÁŘ: Letištní zavazadlové peklo. Proč chaos na Ruzyni přesáhl obvyklé meze

13. července 2024

Premium Když člověku na dvou ze tří dovolených rozmlátí letecký dopravce kufry, začne se jeden téhle fáze...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  12:29

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Izrael útočil v humanitární zóně Pásma Gazy. Zemřelo nejméně 71 lidí

13. července 2024  12:19

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7786x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.