Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jel jsem do Petrohradu a vrátil se z Leningradu

Kde byste žili raději? V zemi, kde se prezidentem stane neuvěřitelně hloupý a omezený člověk se sklony k náboženskému fanatismu (George W. Bush, USA), anebo v zemi, kde se prezidentem stane bývalý agent komunistického gestapa se sklony k vytváření kultu osobnosti a s totalitářskými praktikami (Vladimir Putin, Rusko)? Rusko i USA mají něco společného – prezidentem je tam někdo, kdo by jím rozhodně být neměl. Ale ještě než odpovíte na mou úvodní otázku, musím upozornit i na jeden zásadní rozdíl mezi oběma zeměmi. Zatímco v USA můžete na Bushe nadávat, jak chcete (můžete jej zesměšňovat i tvrdě kritizovat, a to zcela beztrestně třeba i v médiích a filmech), v Rusku to podle všech zpráv, které o něm mám, možné není. Tvrdě vládne cenzura, média jsou kontrolována a Putinovi kritici (ale i mezi nimi by se jistě našli gauneři) jsou zastrašováni a pronásledováni. Není to tak dlouho, co jsem se z Ruska vrátil – byl jsem na XV. sjezdu evropských mykologů. To, co jsem tam zažil, mě utvrdilo v tom, že pokud bych si měl vybrat mezi dvěma zly, volil bych jednoznačně USA. I s jejich radarem!

Kdysi dávno mě ve školce a ve škole mě učili, že Sovětský svaz (nyní Rusko) je nejvyspělejší země na světě. Kongres, kterého jsem se zúčastnil, se konal v Petrohradu (dříve Leningrad), který je považován za bránu do Evropy, a vlastně i za nejkulturnější město Ruska – představuje tu bohatší a vyspělejší část. No ale pokud tohle je nejvyspělejší země na světě, tak potěš koště!

Z lidí, které jsem potkával na ulicích, šla tichá hrůza. Je to jen subjektivní pocit, ale viděl jsem frustrované zástupy, kterým celý život lhali, a kteří se z toho mrazivého probuzení doposud nevzpamatovali. Ani se jim nechce docela se probrat – všude stojí Leninovy sochy, oblast kolem Petrohradu (!) se jmenuje "Leningradskaja". Rozkrádání státního majetku v 90. letech minulého století (pochopitelně, že bolševiky, ale o tom se, stejně jako u nás, nemluví) asi také náladu Rusů nepozvedlo… Samozřejmě jsem osobně potkal i skvělé lidi a nepochybuji, že jich je v Rusku hodně – ale je jich dost, aby převážili Putiny a Lavrovy? Potenciál pro další totalitní režim je, zdá se, obrovský.

A co si to ten exKGBák vlastně představuje? Že na naše území má jeho zbídačená země nějaké nároky?! A že nám bude říkat, co máme dělat, koho sem pustíme s radarem, a koho ne? Té bídy, co přitáhli z východu, toho zla a neštěstí, toho uranu, co nám ukradli... Se Sovětským svazem přišla bída na zem! A ještě jim to není dost?! Nejenom Irán, i Rusko je nebezpečí - bohužel! Tedy určitě ne pro poslance Filipa a Grebeníčka, kteří se nemohou dočkat, až se tu zase budou mučit a zabíjet demokraticky smýšlející lidé - prahnou po tom, ale snad se toho nedožijí...!

Konkrétní zážitek s Velkým Bratrem Rusem: významný britský mykolog a člen organizačního výboru byl v metru okraden – přišel o pas. Policie to odmítla řešit, a tak odešel do hotelu, kde si postěžoval jedné člence výboru, která měla s ruským systémem větší zkušenosti. Vběhla na to správné místo, kde ztropila povyk, a pan profesor měl pas do tří hodin zase zpátky! Tak co, věříte v náhodu, ohromující schopnosti místní policie, anebo tomu, že šlo o státem řízenou provokaci?

Po tom, co jsem viděl, mám z Ruska strach. Bushové přicházejí a odcházejí; zdravý rozum a čisté srdce má šanci. Putinové se houževnatě drží a dusí vše živé. Od září 2007, kdy jsem jel do Petrohradu a vrátil se z Leningradu, jsem pro menší zlo v současném světě – pro USA (a také pro radar). A my všichni musíme dělat vše pro to, aby další radary už nebyly potřeba...!

Autor: Jan Borovička | pondělí 22.10.2007 10:21 | karma článku: 22,48 | přečteno: 1918x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2215x | Diskuse | Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse | Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2692x | Diskuse | Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6267x | Diskuse | Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3080x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

V Paříži vjelo auto na terasu baru, jeden člověk zemřel

17. července 2024  20:32,  aktualizováno  21:54

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

Definitivní konec. Clarkson a jeho kumpáni rozpustili společnou filmovou firmu

17. července 2024  21:24

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

17. července 2024  21:10

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

V plaveckém bazénu v Olomouci zřejmě unikl chlor. Pět lidí skončilo v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  20:46

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7786x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.