Vybírám si notebook do školy. Jak na to?

Notebooky už dávno vytlačily stolní počítače, protože přenosná varianta, kdy nemusíš zapojovat tisíc kabelů a nemusíš mít počítač na jednom místě je lákavá a pro někoho nutná. Navíc dneska už se dají koupit za hubičku.

Dokonce už dneska spousta lidí funguje pouze s telefonem nebo tabletem. To se ale nehodí, pokud ho máš i pro studijní účely a píšeš si do něj zápisky, děláš v něm cvika, atd.  Jak ale koupit ten správný noťas? Na trhu je obrovský výběr a můžeš vybírat z několika hledisek a rozhodně ne vždy je dobré koukat jen na cenu. Pokud se v počítačích nevyznáš, zkus poprosit nějakého technicky zdatného kamaráda-kluka. Určitě se najde někdo, kdo s nákupem pomůže.

Nicméně i tak je dobré si vůbec rozmyslet základní věci o svém novém notebooku a tak jsem se rozhodla napsat článek, podle čeho notebook vybírám já, co mi přijde důležité. Pro kompletnější informace jsem poprosila i taťku o pár rad, protože ten se v tom zkrátka orientuje lépe.

Na co ho chci?

Úplně první věc, co by sis měla uvědomit je, na co notebook budeš používat. Je totiž blbost kupovat si drahý výkonný notebook za desítky tisíc, když ho používáš občas a pouze na prohlížení internetu nebo na jednotuché věci do školy.

Budeš na něm chtít hrát počítačové hry? V takovém případě potřebuješ notebook s dobrou grafickou kartou, ramkami a výkonným procesorem!  Budeš ho chtít přenášet? Raději vol lehčí notebook, menší uhlopříčku – třeba 10-13”. Budeš ho používat jen doma? Tak to si můžeš dovolit větší a těžší notebook, který nemá tak výkonnou baterku.  Nebo ho chceš pouze na jednoduché věci a surfování po internetu?

Velikost x uhlopříčka x váha

Váha notebooku je hodně důležitá. Rozhodně nedoporučuju holkám, které chtějí notebook nosit každý den do školy těžký notebook. Sice se prodávají i speciální tašky a batohy, v kterých se přenáší jednoduše a o mnoho lépe, ale zkrátka čtyřkilový notebook je čtyřkilový notebook a na delší cesty se slušně pronese.

Z toho hlediska je dobré koukat i na velikost uhlopříčky displeje. Na prohlížení internetu, práci ve Wordu apod. je na časté přenášení ideální notebook menší s uhlopříčkou okolo 13”, která bohatě stačí. Můžeš si koupit i menší (od 10”), který ale každému nevyhovuje a před tím, než ho koupíš si ho zkus vyzkoušet, zda ti tak malý displej nebude vadit. Třeba na zpracovávání textu je 10” malé, vím to moc dobře od spolužáků.

Na hry, časté domácí používání je nevhodnější nakupovaná velikost uhlopříčky okolo 15”.

Baterie

Opět docela zásadní věc – potřebuješ, aby baterka vydržela dlouho? Hodně škol a poslucháren totiž nedovoluje nabíjení a využívání zásuvek a tedy se musíš spoléhat na výdrž baterky v notebooku. Některé vydrží dvě hodiny, jiné zase čtyři (i víc) a pokud víš, že potřebuješ dlouhou výdrž, je hloupost kupovat si notebook s malou baterií.

Design

Není úplně ideální rozhodovat se u notebooků jen podle designu. U většiny krásných a designově propracovaných notebooků si totiž nemusíš platit jen za výkon a za kvalitu, ale i za jeho vzhled a to je dost nepraktické.

Mnohem lepší je koupit si notebook, který není sice ničím vyjímečný, ale později ho můžeš upravit pomocí notebookových samolepek. Vyjde to levněji a můžeš tak pořídit dobrý notebook za rozumnou cenu.

Pokud ale chceš notebook na přenášení, rozhodně bych vybrala nějaký velmi robustní. Hodně často se totiž brzy zničí panty displeje a ten pak nedrží ve správné poloze, nebo má dokonce výpadky obrazu.. Proto bych koukala hlavně na celkovou mohutnost noťasu.

Velikost disku

Přiznávám, že když jsem si vybírala notebook, chtěla jsem velikost disku nejméně 500 Gb, proč? Často se dívám na seriály a filmy a ty u mě nějaké to místo zaberou. V současné době ale vím, že je zbytečné koukat se na velikost disku, protože už existuje Netflix, HBO Max, Youtube a další online platformy. Pokud si koupíš notebook s malou pamětí, můžeš si kdykoliv přikoupit externí disk, který už je dneska za pár korun.

Samozřejmostí je, aby notebook měl wifi, nebo HDMI na propojení s televizí, popřípadě i více USBéček. Třeba na připojení myši a klávesnice. Ale to už je dneska samozřejmost.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Markéta Bořilová | středa 31.5.2023 15:50 | karma článku: 10,17 | přečteno: 420x