Volby 2012| Zvolí letos voliči své zastupitele lépe než minule?
V průběhu předcházejícího volebního období jste byli zpracováváni negativními zprávami o jednotlivých politických stranách. Tu byl obviněn regionální politik z korupce, který je členem ČSSD. Pak zase vyplavalo v médiích neprofesionální jednání bývalé ministryně obrany. A na některé politiky je nutné pro nedostatek politických hříchů vytáhnout nějakou osobní pomluvu, která se u soudu nedá zúřadovat dříve než za rok. A to bude obvykle už po volbách.
A politické strany, které nemají dosud v krajích a parlamentu pevné pozice, jsou bez peněz za mandáty a podpory sponzorů zcela neviditelné. Lidé se o nich dozvědí teprve, až obdrží hlasovací lístky pro příslušné volby. To pochopil i Cibulka, který si dal do názvu své politické strany „ Volte Pravý Blok“ svůj kompletní volební program. Tak má možnost seznámit všechny občany se svými názory. Sice je to pozdě, ale zase to nic nestojí. No řekněte, která politická strana to má? Nebylo by lepší, kdyby se ze státního rozpočtu financovala volební kampaň ve stejném rozsahu pro všechny politické strany, které se chtějí ucházet o hlasy voličů? Odpadla by značná část politické korupce, která je předvojem té ekonomické. Stát by na tom ještě v konečném důsledku ušetřil nemalé peníze. Všechny strany by měly rovnocenné podmínky a tak by spíše mohly zvítězit ti správní kandidáti se svými realizovatelnými programy. Ti druzí by nebyli schopni vysvětlit občanům, kde jsou jejich přednosti. Skončily by brzy předvolební výkřiky: Volte nás, protože se umíme hezky usmívat na občany. Všemu rozumíme, ale nemáme svůj program zpracovaný ani na několika stranách formátu A4.
Jsou to vlastně takoví brouci Pytlíci.
Volby jsou nyní svým způsobem sázka do loterie. Předem nevíte, zda váš hlas bude tím, který rozhodne o vaší lepší budoucnosti.
Já se lidem divím, když od nich slyším, že ať volí levé nebo pravé, tak se v jejich životě nic nezlepšuje. Patrně ty současné parlamentní strany vyčerpaly své možnosti a neví jak dál. Proč tedy při té mizérii nedají své hlasy stranám, které se na vládnutí v této zemi v uplynulých dvaceti letech nijak nepodílely? Kromě komunistů je tu celá řada neparlamentních stran. Informace o nich jsou na webu. Ty, které mají ve svých řadách a vedení odborníky na politiku a ekonomiku, uvádějí o sobě poměrně obsáhlé informace. Je to tedy na občanovi, aby přestal naříkat a věnoval jistý čas hledání informací o politických stranách. Tím se vlastně současně vzdělává a nemůže ho pak opít rohlíkem kdokoliv.
Pokud takto bude postupovat stále více občanů, tak se k lepšímu zastoupení i v současném právním systému dopracují. Riziko, že podpoří nějaké populisty, nebude větší, než pokud dají své hlasy tzv. čitelným stranám zastoupených v zastupitelstvech měst, krajů i parlamentu.
Já bych volil takovou politickou stranu, která má zpracovaný volební program na celé volební období a v čele její kandidátky je člověk, který kromě životních zkušeností má představu o práci nyní aktuálně voleného krajského zastupitelstva. Tyto orgány samosprávy mají poněkud jiný význam než ta obecní zastupitelstva, kde se sice řeší také rozvojové projekty, ale i bez zpracovaného volebního programu dokáží fungovat.
Někdo však řekne, ale já nechci být opět zklamán jako v minulých volbách. Proto radši nepůjdu volit, když si neumím správně vybrat.
Já na to říkám toto: Máte snad jinou možnost než postupně vyzkoušet všechny nové strany, když ty dosavadní se ukázaly být neužitečné?
Doporučuji do internetového vyhledávače Google zadat tři slova: volby 2012 Vysočina (případně název vašeho kraje). Snadno tak naleznete informace o politických stranách, které nyní kandidují. Podle jejich obsahu se pak řada občanů již dokáže rozhodnout.
Jan Bokšay
Hejtmani krajů jsou mezi lidmi oblíbení – je to oprávněné?
Z aktuálně publikovaného průzkumu SANEP, zaměřeného na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora to celkem jasně plyne. Internetové dotazování probíhalo ve dnech 1.-19.5.2013 a účastnilo se jej celkem 21906 obyvatel ve věku 18-69 let. Z uvedených zjištění vyplývá, že dnes již bývalý pražský primátor Svoboda vykonával svou práci ke spokojenosti 56,3 % Pražanů.
Jan Bokšay
Krajská zastupitelstva zřejmě pracují jen formálně.
Tak si občané v říjnu 2012 zvolili svá zastupitelstva a nyní budou v poklidu očekávat další volby v r. 2016. Téměř nikdo z nich asi netouží podílet se na správě věcí veřejných. Pouze v jednom kraji existuje možnost zpětné vazby občanů na vedení krajského zastupitelstva, kterou však občané využívají spíše sporadicky.
Jan Bokšay
Nechystá se Kraj Vysočina ke stagnaci?
Alespoň z nezájmu občanů o věci veřejné se to jeví nyní pravděpodobné. Obyvatelé kraje Vysočina v říjnu 2012 zvolili své zastupitele. Dle jejich vůle máme opět Radu Kraje Vysočina složenou z politiků ČSSD. Nedošlo tedy k žádnému zemětřesení a v programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina (dále jen „RK“) se můžeme seznámit s převážně obecnými předsevzetími, které by následující čtyřleté období chtěla tato RK plnit v souladu s předvolebním programem ČSSD.
Jan Bokšay
Platby za teplo se změní. Ti, co šetří, už nebudou dotovat sousedy.
Opravdu tomu tak bude? Já mám jiné zkušenosti, které potvrzují, že nově navrhovaná změna vyhlášky 372/2001 Sb. při stanovení spotřební složky opět na 70% celkové spotřeby ještě prohloubí současné nespravedlivé přerozdělování nákladů mezi uživateli bytových domů. Ministerstvo pro místní rozvoj chce do rozúčtování tepla od počátku roku 2014 zavést zcela nevěrohodný poměr.
Jan Bokšay
Vlaky ujedou příští rok stejný počet km jako v r. 2012.
Alespoň v kraji Vysočina tomu tak bude. Občanům kraje nevadí, že ztráta z této dopravy bude v řádu stamilionů Kč. Ve volbách to jasně vyjádřili svou podporou současné i minulé krajské vládní koalici a přitom by uspořené peníze mohly být použity na opravu silnic ve správě kraje. V programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina na léta 2012 – 2016 se v odstavci „DOPRAVA“ vágně píše o prioritách současné i minulé sociálnědemokratické krajské vlády s podporou KSČM, které mají za cíl blaho občanů. Nehovoří se tam o konkrétních krocích, které by zajistily skutečně lepší dopravní obslužnost za přiměřené peníze.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Čisté a hrubé příjmy v Evropě. Překvapily mimo jiné Kypr, Česko i Slovensko
Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Jinačí příjmy kvůli...
Trump do toho skočil po hlavě. Američany šokuje tempo nového prezidenta
Premium Od naší spolupracovnice v USA V Americe stále převládá nadšení. Prezident podepisuje jedno nařízení za druhým, je jak utržený ze...
Okleštěk půjčil sedm milionů, Půta dluží svému hnutí, plyne z přiznání hejtmanů
Premium Půjčky hejtmanů Ladislava Oklešťka (ANO) a Martina Půty (SLK) vyvolávají pochybnosti. U prvního...
USA zmrazily financování téměř veškeré zahraniční pomoci, výjimku mají Izrael a Egypt
Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo nové financování téměř veškeré pomoci, kterou Spojené...
- Počet článků 56
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1627x