Poměrové indikátory spotřebovaného tepla a " tepelní upíři ".
V praxi se však ukázalo, že se jedná o přesná čísla získaná za okolností, které vzbuzují oprávněné pochybnosti o serióznosti systému jako celku.
Hlavním nedostatkem indikátorů je to, že registrují jen povrchovou teplotu otopného tělesa a tato jejich jednostrannost přiměla MMR k rozdělení celkových nákladů na vytápění na dvě složky (obvykle v poměru 40:60 nebo 50:50). Nové typy sice deklarují i měření teploty v místnosti, ale to lze brát s rezervou, když je toto čidlo 2-3 cm od radiátoru a podstata měření zůstává skoro totožná s čidly první generace:
- tzv. spotřební složka vyjadřuje tu část nákladů na tepelnou energii pro vytápění, která se do daného prostoru šíří z otopných těles v něm umístěných; je rozpočítávána podle korigovaných náměrů indikátorů,
- tzv. základní složka vyjadřuje naproti tomu náklady na tepelnou energii, která může být dodána do prostoru místnosti bytu prostupem stěnami a přestupem z vnitřních rozvodů tepla, a která rovněž vyjadřuje část nákladů na temperování společných částí domu. Tato složka se rozúčtuje mezi domácnosti podle jejich podílu na započitatelné ploše objektu.
Z předchozího je zřejmé, že byty, které mají během zúčtovacího období neustále vypnuté otopná tělesa se na úhradě spotřební složky nepodílí a ani nemohou podílet (mají nulové náměry). Na případnou kritiku mají jejich uživatelé stereotypní odpověď typu „mně stačí k vytápění stoupačky a na nákladech na jejich provoz se podílím v rámci základní složky poměrem podle podlahové plochy“.O tom, že nezanedbatelné množství tepla do jejich bytových jednotek prostupuje stěnami, které nejsou nijak izolované, taktně mlčí.
Propočty těchto tepelných zisků jsou velmi sporadické a nesystematické. Nicméně dovolují soudit, že jsou ještě mnohem vyšší než v případě stoupaček.
Obecně lze říci, že obytný dům je jedna topná jednotka, protože mezi byty nejsou instalovány tepelné izolace a použití indikátorů na radiátorech je zcela nevhodné.
Při ročním rozúčtování spotřeby tepla dostává každý uživatel bytu vyúčtování jeho spotřeby založené na úhradě základní a spotřební složky. Nemá však žádné informace o spotřebě svých sousedů. Tak se ani nedozví, že jeho spotřeba je v mnoha případech významně ovlivněna těmi jeho sousedy, kteří tzv. nepotřebují tak vysokou teplotu a mají proto uzavřené regulační kohouty u svých radiátorů.
Taková praxe tedy primárně poškozuje uživatele bytů s více ochlazovanými stěnami, ale i ty uprostřed domu, kteří jsou obklopeni „tepelnými upíry“ se zavřenými radiátory.
Argumenty, že vyhláška 372/2001 Sb. pamatuje na velké odchylky od průměrné spotřeby, jsou zavádějící. Z praxe lze doložit při porovnání spotřeby „šetřivých uživatelů“ a těch, kteří kvůli dosažení tepelné pohody musí topit více než by se očekávalo, že ti prvně zmiňovaní mají minimální náměry na indikátorech a také vypočítané náklady za teplo jsou u nich nižší o cca. 40% než je průměrná hodnota za celý dům. Oproti tomu ti druzí (značná část) mají spotřebu vyšší než je průměrná o cca. 40% a tím také i náklady. Obě skupiny se tedy dle vyhlášky 372/2001Sb. pohybují v rámci povolené tolerance a k žádnému přerozdělení nákladů nedochází.
Je to ve stylu: Já mám k obědu husu a soused nic, ale v průměru máme oba k jídlu ½ husy.
V konečném důsledku mají všichni přibližně stejnou tepelnou pohodu za zcela odlišné peníze!
Poměrové indikátory prosazují hlavně jejich dodavatelé a část tzv. „šetřivých“ vlastníků bytů na úkor neinformovaných sousedů nucených nadměrně temperovat.
Za této situace lze spravedlivě rozdělit náklady tzv. spotřební složky podle §4 odst.5 vyhl. MMR č.372/2001 Sb(, protože na instalované indikátory se prokazatelně nelze spolehnout (viz. nulové náměry) a lze je tedy po schválení nadpoloviční většinou účastníků shromáždění SVJ nechat zdemontovat odbornou firmou):
V zúčtovací jednotce, ve které u konečných spotřebitelů nejsou instalovány měřiče tepelné energie nebo indikátory vytápění, vlastník spotřební složku rozdělí mezi konečné spotřebitele obdobným způsobem jako složku základní.
Tyto závěry jsou v praxi již ověřeny v několika obytných domech s ústředním vytápěním po dobu čtyř topných sezón.Náklady se dramaticky nezvýšily. Pokud by nějaký vlastník svůj byt přetápěl, tak se přebytečné teplo rozptýlí do sousedních bytů.Pouze je potřebné ohlídat, aby nedocházelo k neodůvodněnému nadměrnému větrání okny a odsávání z kuchyní a koupelen. Pokud se na trhu objeví skutečně funkční systém rozdělování nákladů na teplo v podmínkách jedné topné jednotky, tak se můžeme bavit o jeho možném použití. Nesmí to však být princip zneužitelný jako u výše uvedených indikátorů.
Pokud se chcete dozvědět konkrétní možné řešení, tak mi napište na můj e-mail. Již jsem sice na toto téma na svém blogu psal, ale nebráním se diskuzi a případným konzultacím o konkrétních záležitostech týkajících se obytných domů.
Jan Bokšay
Hejtmani krajů jsou mezi lidmi oblíbení – je to oprávněné?

Z aktuálně publikovaného průzkumu SANEP, zaměřeného na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora to celkem jasně plyne. Internetové dotazování probíhalo ve dnech 1.-19.5.2013 a účastnilo se jej celkem 21906 obyvatel ve věku 18-69 let. Z uvedených zjištění vyplývá, že dnes již bývalý pražský primátor Svoboda vykonával svou práci ke spokojenosti 56,3 % Pražanů.
Jan Bokšay
Krajská zastupitelstva zřejmě pracují jen formálně.

Tak si občané v říjnu 2012 zvolili svá zastupitelstva a nyní budou v poklidu očekávat další volby v r. 2016. Téměř nikdo z nich asi netouží podílet se na správě věcí veřejných. Pouze v jednom kraji existuje možnost zpětné vazby občanů na vedení krajského zastupitelstva, kterou však občané využívají spíše sporadicky.
Jan Bokšay
Nechystá se Kraj Vysočina ke stagnaci?

Alespoň z nezájmu občanů o věci veřejné se to jeví nyní pravděpodobné. Obyvatelé kraje Vysočina v říjnu 2012 zvolili své zastupitele. Dle jejich vůle máme opět Radu Kraje Vysočina složenou z politiků ČSSD. Nedošlo tedy k žádnému zemětřesení a v programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina (dále jen „RK“) se můžeme seznámit s převážně obecnými předsevzetími, které by následující čtyřleté období chtěla tato RK plnit v souladu s předvolebním programem ČSSD.
Jan Bokšay
Platby za teplo se změní. Ti, co šetří, už nebudou dotovat sousedy.

Opravdu tomu tak bude? Já mám jiné zkušenosti, které potvrzují, že nově navrhovaná změna vyhlášky 372/2001 Sb. při stanovení spotřební složky opět na 70% celkové spotřeby ještě prohloubí současné nespravedlivé přerozdělování nákladů mezi uživateli bytových domů. Ministerstvo pro místní rozvoj chce do rozúčtování tepla od počátku roku 2014 zavést zcela nevěrohodný poměr.
Jan Bokšay
Vlaky ujedou příští rok stejný počet km jako v r. 2012.

Alespoň v kraji Vysočina tomu tak bude. Občanům kraje nevadí, že ztráta z této dopravy bude v řádu stamilionů Kč. Ve volbách to jasně vyjádřili svou podporou současné i minulé krajské vládní koalici a přitom by uspořené peníze mohly být použity na opravu silnic ve správě kraje. V programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina na léta 2012 – 2016 se v odstavci „DOPRAVA“ vágně píše o prioritách současné i minulé sociálnědemokratické krajské vlády s podporou KSČM, které mají za cíl blaho občanů. Nehovoří se tam o konkrétních krocích, které by zajistily skutečně lepší dopravní obslužnost za přiměřené peníze.
Další články autora |
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem
Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...
ANO žádá o mimořádnou schůzi k obraně. Chce o ní věcnou, veřejnou diskusi
Přímý přenos Hnutí ANO požádalo o mimořádnou schůzi Sněmovny s názvem „Koncepce AČR do r. 2035 z hlediska náboru...
V Libni projel vlak návěstidlo, spoje z hlavního nádraží a Masarykova jsou omezeny
V Praze je omezen provoz vlaků z hlavního a Masarykova nádraží směrem na Libeň. V Libni osobní vlak...
Provoz na Pražském okruhu zkomplikovala nehoda. Motorkář vyvázl se zraněním
Nehoda osobního automobilu a motocyklu zkomplikovala dnes ráno dopravu na Pražském okruhu na sedmém...
Některé uživatele Seznamu postihl výpadek. Řešíme to, omlouvá se portál
Někteří uživatelé portálu Seznam.cz se od čtvrtečního rána potýkají s technickými problémy a...

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...
- Počet článků 56
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1628x