Je prospěšné privatizovat monopolní podnik ČEZ?

Můžeme samozřejmě dlouho diskutovat o tom, zda je lepší mít státní nebo soukromý monopol (ČEZ složením své akcionářské struktury je typicky státní podnik). Dalo by se argumentovat, že v době národní ekonomiky nevadilo toto státní vlastnictví tolik, ale v dnešní globální ekonomice se i tento mnopol stává globálním.

Nepovažuji za morální, aby podnik, který je z pozice svého vlivu na tvorbu ceny elektřiny v dominantním postavení v ČR, byl prodán zahraničnímu investorovi. Stát by se měl zbavovat jen podniků, které nefungují efektivně při srovnání s jinými obdobnými subjekty.Dále i z ekonomického hlediska by bylo krátkozraké prodávat slepici, která snáší "zlatá vejce". Peníze, které by vláda za tento uvažovaný prodej rozhodujícího balíku akcií obdržela, by vzápětí použila na účely krátkodobého významu. Přičemž cenová politika ČEZu (potažmo vlády) umožňuje nyní tomuto monopolu dosahovat neobvyklých zisků, které vláda může (kromě obvyklých daní) ve formě divident používat k financování části rozpočtových výdajů. Tato možnost by po prodeji zákonitě odpadla a zisky by zůstávali v plné výši  novým vlastníkům akciového balíku. Kdyby to byl první případ podobného prodeje, tak bych možná byl na pochybách, ale po zkušenostech s jinými odvětvími, kde k odprodeji zahraničnímu investorovi došlo, je jasné, že by to nebylo výhodné pro občany této země.
Stát za předchozích režimů po 2. světové válce výrobu elektřiny zkonfiskoval či ukradl, protože nevyplatil ani náhrady vyvlastněným majitelům, které mu tehdy ukládaly platné zákony. Nemá tedy ani morální právo nyní tuto výrobu komukoliv prodávat.
Argumenty typu (Za událostmi před únorem 48 náš parlament udělal po roce 1989 tlustou čáru) neopravňují vládu, aby nevnímala historické souvislosti.
Ještě bych citoval v této souvislosti profesora ekonomie Milana Zeleného na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a Fordham University at Lincoln Center,New York:
V politice, obzvláště té vrcholové, tj. v experimentování s lidskými bytostmi se chyby dělají jen jednou, a proto se z nich nelze učit. Experiment s lidmi je nezvratný, lidské životy jsou trvale ovlivněny, často i zničeny.(Co si kdo vezme z toho, že se Stalin nebo Mao poučili z vlastních chyb?)

Autor: Jan Bokšay | pátek 9.10.2009 16:23 | karma článku: 9,71 | přečteno: 980x

Další články autora

Jan Bokšay

Hejtmani krajů jsou mezi lidmi oblíbení – je to oprávněné?

Z aktuálně publikovaného průzkumu SANEP, zaměřeného na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora to celkem jasně plyne. Internetové dotazování probíhalo ve dnech 1.-19.5.2013 a účastnilo se jej celkem 21906 obyvatel ve věku 18-69 let. Z uvedených zjištění vyplývá, že dnes již bývalý pražský primátor Svoboda vykonával svou práci ke spokojenosti 56,3 % Pražanů.

27.5.2013 v 9:44 | Karma: 7,25 | Přečteno: 490x | Diskuse | Ostatní

Jan Bokšay

Krajská zastupitelstva zřejmě pracují jen formálně.

Tak si občané v říjnu 2012 zvolili svá zastupitelstva a nyní budou v poklidu očekávat další volby v r. 2016. Téměř nikdo z nich asi netouží podílet se na správě věcí veřejných. Pouze v jednom kraji existuje možnost zpětné vazby občanů na vedení krajského zastupitelstva, kterou však občané využívají spíše sporadicky.

24.3.2013 v 18:35 | Karma: 11,82 | Přečteno: 748x | Diskuse | Ostatní

Jan Bokšay

Nechystá se Kraj Vysočina ke stagnaci?

Alespoň z nezájmu občanů o věci veřejné se to jeví nyní pravděpodobné. Obyvatelé kraje Vysočina v říjnu 2012 zvolili své zastupitele. Dle jejich vůle máme opět Radu Kraje Vysočina složenou z politiků ČSSD. Nedošlo tedy k žádnému zemětřesení a v programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina (dále jen „RK“) se můžeme seznámit s převážně obecnými předsevzetími, které by následující čtyřleté období chtěla tato RK plnit v souladu s předvolebním programem ČSSD.

4.3.2013 v 9:01 | Karma: 6,04 | Přečteno: 355x | Diskuse | Jihlava

Jan Bokšay

Platby za teplo se změní. Ti, co šetří, už nebudou dotovat sousedy.

Opravdu tomu tak bude? Já mám jiné zkušenosti, které potvrzují, že nově navrhovaná změna vyhlášky 372/2001 Sb. při stanovení spotřební složky opět na 70% celkové spotřeby ještě prohloubí současné nespravedlivé přerozdělování nákladů mezi uživateli bytových domů. Ministerstvo pro místní rozvoj chce do rozúčtování tepla od počátku roku 2014 zavést zcela nevěrohodný poměr.

6.1.2013 v 14:00 | Karma: 25,48 | Přečteno: 7669x | Diskuse | Jihlava

Jan Bokšay

Vlaky ujedou příští rok stejný počet km jako v r. 2012.

Alespoň v kraji Vysočina tomu tak bude. Občanům kraje nevadí, že ztráta z této dopravy bude v řádu stamilionů Kč. Ve volbách to jasně vyjádřili svou podporou současné i minulé krajské vládní koalici a přitom by uspořené peníze mohly být použity na opravu silnic ve správě kraje. V programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina na léta 2012 – 2016 se v odstavci „DOPRAVA“ vágně píše o prioritách současné i minulé sociálnědemokratické krajské vlády s podporou KSČM, které mají za cíl blaho občanů. Nehovoří se tam o konkrétních krocích, které by zajistily skutečně lepší dopravní obslužnost za přiměřené peníze.

27.12.2012 v 10:05 | Karma: 7,90 | Přečteno: 517x | Diskuse | Jihlava

Nejčtenější

Tenhle těžký stroj už zabránil škodám za miliony. V zimě drží Prahu v pohybu

Pluh musí být provozován pouze se soupravou vozů T3R.P.
12. ledna 2026  8:20

Zima v Praze umí být krásná, ale pro tramvajovou dopravu často znamená pořádnou výzvu. Jakmile...

Pozor, bude to zase klouzat! Ledovka a mlhy potrápí Česko také o víkendu

Česko pokryla silná ledovka. Záběr z Prahy. Problémy mají chodci, komplikuje se...
14. ledna 2026  16:05

Zimní počasí bude v Česku pokračovat i během nadcházejícího víkendu. Po středě, kdy ranní teploty...

Vraždil mladé ženy a bylo mu 16. Metoda Markovič rozkrývá případ spartakiádního vraha

Trojnásobný vrah Jiří Straka (v popředí) při rekonstrukci vraždy. Po zadržení...
9. ledna 2026  10:49

Dlouho očekávaná šestidílná minisérie o dopadení spartakiádního vraha začíná už dnes. Seriál Metoda...

Biatlon v Oberhofu 2026: Čeští biatlonisté uzavřeli povedenou zastávku sezónním maximem

Vítězslav Hornig běží stíhací závod v Le Grand Bornand.
12. ledna 2026  12:35

Světový pohár v biatlonu se po vánočních svátcích a Novém roce vrací. A to do německého Oberhofu....

Jak zaplatit parkování v Praze po konci aplikace MPLA? Máme přehled možností

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...
12. ledna 2026  19:01

Od Nového roku nemůžou řidiči pro placení krátkodobého stání v hlavním městě používat aplikaci...

Muž uvěřil údajné krásce. Přišel o milion a půl, jeho nahé fotky dostal šéf

ilustrační snímek
16. ledna 2026  16:22,  aktualizováno  16:22

Obětí vydírání na internetu se stal muž z Libereckého kraje. Údajná kráska z ciziny ho připravila o...

V Sanatoriu Pálava se kontrolují nedodělky,provozovatel stavbu převezme za měsíc

ilustrační snímek
16. ledna 2026  14:45,  aktualizováno  14:45

V Sanatoriu Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku, jehož stavba je již dokončená, se nyní kontrolují...

Zlínská zoo připravuje stavbu expozic inspirovaných Indonésií a její faunou

ilustrační snímek
16. ledna 2026  14:30,  aktualizováno  14:30

Zlínská zoologická zahrada připravuje stavbu expozic inspirovaných Indonésií a její faunou....

Zlínská zoo připravuje stavbu expozic inspirovaných Indonésií a její faunou

ilustrační snímek
16. ledna 2026  14:30,  aktualizováno  14:30

Zlínská zoologická zahrada připravuje stavbu expozic inspirovaných Indonésií a její faunou....

Vyhrajte pobyt snů v Beskydech: Soutěžíme o tři vouchery v ceně 10 000 Kč
Vyhrajte pobyt snů v Beskydech: Soutěžíme o tři vouchery v ceně 10 000 Kč

Hned takto z kraje nového roku jsme si pro vás společně s Rodinnými porodnicemi AGEL připravili exkluzivní soutěž o 3 poukazy v hodnotě 10 000 Kč...

  • Počet článků 56
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1628x
Člověk nevybočující z průměru s obyčejnými radostmi a starostmi.Nyní žijící na Českomoravské vysočině.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.