Informační exploze dezorientuje stále větší počet občanů.
A je zcela vedlejší, co hodláte svým věřícím občanům servírovat. Prostě úspěch v politice není dle mých poznatků založen na rozumu, ale z větší části na emocích. Může to souviset s tím, že průměrný občan nemá čas průběžně zkoumat programy politiků a vyhodnocovat jejich plnění. Také zjišťování skutečného dopadu politických záměrů na život není v silách jednotlivého občana. Neexistují žádné moudré encyklopedie, které by v této věci mohly být nápomocné.
Občas zaslechnu obecnou radu: Vše najdete na INTERNETU. Stačí zadat klíčové slovo nebo větu a můžete si vybrat odpověď na váš dotaz. Problém je pouze v tom, že odpovědí může být mnoho a nemusí se vztahovat přímo k vašemu dotazu. Značná část nalezených odkazů je reklamního charakteru za něž autoři (vystavovatelé na stránkách www) platí nemalé částky. V jejich záplavě se obtížně hledají zdroje, které skutečně hledáte. Pokud jejich autoři za zobrazení nezaplatí, tak je cesta k nalezení těchto hledaných textových řetězců skoro neschůdná.
Dalším zdrojem informací se stávají agenti různých komerčních společností, kteří vás osloví
i na ulici, případně vás navštíví doma. Nabídnou vám od životního pojištění až po hrnce, které vydrží neomezeně dlouho a vaří se v nich skoro bez tuku.
Na občana se skoro denně obrací obchodní řetězce s nabídkami výhodné koupě, které do jeho poštovní schránky vkládají různí doručovatelé.
Takže na každého z nás se valí doslova nezvládnutelné množství informací různého obsahu i kvality. Jak se s tím může občan vypořádat? Neškodil by nějaký poradce pro výběr a třídění těchto informací na potřebné a nepotřebné. Zadali byste mu kriteria a on by velké množství informací zpracoval a k vám by dorazila jen požadovaná část spektra. Problém je jen v tom, jak zaplatit práci na výběru a třídění informací?
V praxi to vypadá prozatím tak, že pokud se někdo rozhodne, že v rámci neziskové organizace bude určitému segmentu společnosti nabízet informace (poradenství) na základě nichž by se oslovení občané nebo jejich sdružení mohla lépe orientovat v nabídce trhu a také státních institucí, tak z pohledu současného průměrného občana je jeho iniciativa vnímána skoro stejně jako, když ho osloví pojišťovací agent. Neuvědomí si, že tu je jistý rozdíl plynoucí už jiného postavení právnických osob. Občanské sdružení poskytující své služby (informace a poradenství)je v podstatě velmi blízké svým charakterem například SVJ, která rovněž nejsou zřízena za účelem zisku.
To bylo krátké odbočení do teorie.
Je čas abych se vrátil oběma nohama na pevnou zem. Již v mém předchozím fejetonu jsem se zmínil o mém průzkumu potřeb v SVJ v bývalém okresním městě na okraji Českomoravské vysočiny. To byl názorný příklad, jak pod vlivem komerčních nabídek nebyla prozatím akceptována ta moje založená pouze na úhradě nutných nákladů.
Funkcionáři statutárních orgánů SVJ vykonávají svou činnost převážně bez přiměřené odměny za čas jejich volna, který věnují na správu domů. A nemají dost času na sledování měnící se legislativy, provádění výběru dodavatelů a kontrol kvality provedené práce.
Zasloužili by si odlehčit při jejich rozhodování. Jsou tu i osvětové akce organizované na komerčním základě, ale účastníci z řad SVJ na nich nemají jistotu, že se dozvědí opravdu všechny klady a zápory o nabízených stavebních a technických výrobcích. Zároveň zde chybí možnost srovnání s výrobky od dodavatelů, kteří nejsou účastníky akce.
Co říci na závěr:
Pod vlivem společenských změn v r. 1989 se celá společnost vrátila svým uvažováním do doby raného kapitalismu 19. století. Sdružování zaměstnanců i SVJ je považováno za nepotřebné, protože neviditelná ruka trhu vše vyřeší. I v rámci jednoho správce se statutární zástupci SVJ neznají a netouží spolu komunikovat.
Občanské sdružení DomyCZ o.s. nabízí řešení umožňující zvýšit kvalitu péče o bytové domy: Součinnost stále většího počtu SVJ v Česku.
Jan Bokšay
Hejtmani krajů jsou mezi lidmi oblíbení – je to oprávněné?

Z aktuálně publikovaného průzkumu SANEP, zaměřeného na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora to celkem jasně plyne. Internetové dotazování probíhalo ve dnech 1.-19.5.2013 a účastnilo se jej celkem 21906 obyvatel ve věku 18-69 let. Z uvedených zjištění vyplývá, že dnes již bývalý pražský primátor Svoboda vykonával svou práci ke spokojenosti 56,3 % Pražanů.
Jan Bokšay
Krajská zastupitelstva zřejmě pracují jen formálně.

Tak si občané v říjnu 2012 zvolili svá zastupitelstva a nyní budou v poklidu očekávat další volby v r. 2016. Téměř nikdo z nich asi netouží podílet se na správě věcí veřejných. Pouze v jednom kraji existuje možnost zpětné vazby občanů na vedení krajského zastupitelstva, kterou však občané využívají spíše sporadicky.
Jan Bokšay
Nechystá se Kraj Vysočina ke stagnaci?

Alespoň z nezájmu občanů o věci veřejné se to jeví nyní pravděpodobné. Obyvatelé kraje Vysočina v říjnu 2012 zvolili své zastupitele. Dle jejich vůle máme opět Radu Kraje Vysočina složenou z politiků ČSSD. Nedošlo tedy k žádnému zemětřesení a v programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina (dále jen „RK“) se můžeme seznámit s převážně obecnými předsevzetími, které by následující čtyřleté období chtěla tato RK plnit v souladu s předvolebním programem ČSSD.
Jan Bokšay
Platby za teplo se změní. Ti, co šetří, už nebudou dotovat sousedy.

Opravdu tomu tak bude? Já mám jiné zkušenosti, které potvrzují, že nově navrhovaná změna vyhlášky 372/2001 Sb. při stanovení spotřební složky opět na 70% celkové spotřeby ještě prohloubí současné nespravedlivé přerozdělování nákladů mezi uživateli bytových domů. Ministerstvo pro místní rozvoj chce do rozúčtování tepla od počátku roku 2014 zavést zcela nevěrohodný poměr.
Jan Bokšay
Vlaky ujedou příští rok stejný počet km jako v r. 2012.

Alespoň v kraji Vysočina tomu tak bude. Občanům kraje nevadí, že ztráta z této dopravy bude v řádu stamilionů Kč. Ve volbách to jasně vyjádřili svou podporou současné i minulé krajské vládní koalici a přitom by uspořené peníze mohly být použity na opravu silnic ve správě kraje. V programovém prohlášení Rady Kraje Vysočina na léta 2012 – 2016 se v odstavci „DOPRAVA“ vágně píše o prioritách současné i minulé sociálnědemokratické krajské vlády s podporou KSČM, které mají za cíl blaho občanů. Nehovoří se tam o konkrétních krocích, které by zajistily skutečně lepší dopravní obslužnost za přiměřené peníze.
Další články autora |
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Černochová navrhne Pavlovi povýšení osmi generálů. Řešila s ním i dění ve Sněmovně
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vládě navrhne povýšit na generály osm lidí. Z nich dva do...
Manévry na gymnáziu v Pelhřimově. Je tu muž se zbraní, oznámila studentka
V budově gymnázia a jeho okolí v Pelhřimově se konají policejní manévry. Vyvolalo je oznámení od...
Summit o Ukrajině. Fiala jedná v Paříži o příměří a bezpečnostních zárukách
Od naší zpravodajky v Paříži Lídři tří desítek zemí Evropské unie, Velké Británie, Kanady či Turecka se na pozvání francouzského...
Zavolej mi do Pentagonu. Provalila se další ledabylost strážců americké bezpečnosti
Soukromé kontaktní údaje poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze, ministra obrany Petea...
- Počet článků 56
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1628x