Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J

JiriVysocina

18. 11. 2009 22:14
Shrnutí dosavadní diskuze.

V ní vystoupily tři skupiny čtenářů:

1) Ti co si pečlivě přečetli můj článek a mají věcné připomínky a dotazy.

2) Ti co si ho přečetli pouze letmo a kritizují to co v něm není obsaženo. Je to boj s    větrnými mlýny.

3) Ti co zahájili diskuzi o nemožnosti existence socialistického systému po souhlasu všech občanů  v podmínkách použití otevřeného systému schopného nápravy nedostatků zjištěných po jeho aplikaci.

V článku jsem popsal hlavní příčiny nepřijatelnosti komunisty řízeného systému od r.1948 - 1989 a připomněl jsem, že podobně závažné chyby nekomunistických stran  se  mohou stát příčinou nové stejně závažné krize naší společnosti jako se udála v listopadu 1989.                                                                                                               Diskuze byla vedena k vyjasnění názorů a stanovisek. Jestli je dostatečná, to nechám na čtenářích.                   

0 0
možnosti

CART09

18. 11. 2009 10:25
Naivita

Nezlobte se na mne, ale tohle je opravdu bezbřehá naivita. Už nástup komunistů k moci byl diktován Moskvou - finančně, politickým tlakem, zákazem pravicových stran, a fakt, že bylo na našem území asi tak milion jejich vojáků také nebyl ke škodě...

A co se týče funkčnosti ekonomiky - podívejte se, jak vypadala ČSR a jak takové Rakousko v roce 1945, a jak v šedesátých letech, nemluvě o roce 1989.To je myslím, neprůkaznější pohled, který nepotřebuje žádné okecávání "co by kdyby"...

0 0
možnosti
J

JiriVysocina

18. 11. 2009 11:33
Re: Naivita

Vaše informace o přítomnosti milionu ruských vojáků v době kolem února 1948 není pravdivá.

Tvrzení o diktátu Moskvy je pouhé alibistické řečnění. Již za války se Beneš rozhodl, že na hru Moskvy přistoupí. Zákaz pravicových stran a znárodnění průmyslu toho byly výsledkem. Tyto kroky byly obsaženy v dekretech, které v roce 1945 vydal Beneš. A tzv. strany středu, které přistoupily na hru Národní fronty, se nijak zvlášť nepředvedly do voleb v r. 1947.

O ekonomice se musí hovořit v první řadě, abychom  nemuseli absolvovat nový únor pro neschopnost současných nekomunistických stran. 

Můj článek neobsahuje obhajobu tehdejšího způsobu vedení ekonomiky. Tak nevím, proč se o ní zmiňujete? Chce to spíše důsledněji přečíst text mého článku, když chcete vznést dotaz a nebo svůj soud.

0 0
možnosti
AK

Alka.24

17. 11. 2009 22:06
Komunismus

byl fakt dobrej. Jenom měl jednu chybu. Neměl se zkoušet na lidech:-P

0 0
možnosti
PK

dolch

17. 11. 2009 23:36
Re: Komunismus

Když ony laboratorní krysy bývají ještě méně uvědomnělé, než bežný soudruh ;-D

0 0
možnosti
K

Kozlík_

17. 11. 2009 21:29
Stačí si srovnat platy tehdy a nyní

Dnes je průměrný plat přes 27tis. brutto. Tehdy to bylo kolem 3 tis. Ano, mnozí měli více, ale i tehdy tu muselo být větší množství lidí, kteří měli zákonitě méně. Tehdy jsem měl 2500 brutto, vč. prémií, dávaných kvartálně. Dnes ze zaměstnání 30t. netto plus další příjem, netto asi 5 tis. Průměrný plat vysokoškoláka dnes je něco přes 40 tis brutto (asi 42). Dnes je ovšem vysokoškoláků víc než tehdy, kteří spadají do této skupiny. Prům. policisty či vojáka je myslím 35 tisíc, což je dosti slušné. Důstojník, tj. vš pozice tam bude mít více než těch 40 tis. Někdo může namítnou, že tehdy měli přísl. SNB v průměru 7 tisíc a i vojáci měli vysoké platy. Ano, a z toho apk byl ten průměr 3 tis. hrubého. Laborantky v nemocnici nastupovali za 1300 hrubého, leckdy po 2. maturitě, dnes tzv. VOŠ.

Pamatuji se i ceny, např. potravin (autor psal, že svobody se nenajíte). Maso není nominálně ani 3x dražší, přitom příjmy, v průměru jsou 8x vyšší. Kuře stávalo 30kčs, dnes 39-60 kč, pokud je někde akce.

0 0
možnosti
K

Kozlík_

17. 11. 2009 21:21
Autorovi - vysvětlení

Píšete třeba, "režim usilujíc o socialismu není možné automaticky řadit mezi zločinecké organizace". Za prvé, označení "socialismus", to takto se označoval režim sám. Jiné země o nás mluvili jako o komunistické zemi. Tj zemi, kde vládla komunistická strana, resp. její špičky. Nebyl to zločinný systém - co zavírání zemědělců, co nechtěli do jZD (kulaci), farářů a jeptišek do koncentráků? To nebyl zločin? Tábory nucených prací - můj otec tam byl. Vyvlastnění, tj. ukradení majetku - to bylo OK. Protože se bralo "vykořistovatelům"? Víte, tohle je přece podstata marxismu - znárodnit a likvidovat třídní nepřátele. To se tu dálo. Vám to nevadí, místo toho zmiňujete osobní kult. Ano, ten k marxistickým režimům vždy patří, srov. Venezuela.

pokr

0 0
možnosti
K

Kozlík_

17. 11. 2009 21:21
Re: Autorovi - vysvětlení

Spíš vám vadí, že ideologové fungovali jak kazatelé náboženství. Tj. že ten socialismus nenastolovali dobře, ale neumělým způsobem, takže od něj lidi odradili. Tj. ne že byl systém ze své podstaty špatný, ale ta realizace se nepovedla. Toto, ale další podobné je pro mě příznak marxistického myšlení. Tím vůbec netvrdím, že jste byl prominent minulého režimu. Pokud jste měl určitou kritičnost, tak jste mohl mít i určité potíže. Takže já nezpochybňuji vůbec Vaši integritu. V určitém smyslu jste bezesporu čestný člověk, který má své přesvědčení. Ale Vaše názory - z mého pohledu - jsou opravdu nesprávné.

Já jsem jinak taky kritický vůči současné době. Ale vadí mi právě to, kolik z minula tu zůstalo. Např. honba za penězi (dnes je víc šancí), lidi nelžou méně a krade se jinými způsoby. Ale současný systém vidím jako nejlepší možný, ale dělaný se špatnými lidmi. V bývalém systému řada věcí fungovalo, ale špíš navzdory systému, někdy šlo např. o národní tradici, např. strojírenská výroba

0 0
možnosti
VH

Stará kára

17. 11. 2009 20:58
Ale

1. Průměrný hrubý plat "osoby v závislé činnosti", tj. zaměstnance je 22,2 tis. Kč (nikoliv 27, jak uvádíte). Tento a vyšší plat opravdu bere cca 36 % zaměstnanců. Což je dáno tím, že je více zedníků, než přidavačů, více vysokoškoláků než středoškoláků a těch více, než vyučených. Zhruba tento poměr je všude ne světě a byl zde i za minulého režimu (jen vám to nikdo nestrkal pod nos).

2. 90 % tohoto průměru (20 tis.) bere více než 60 % lidí (tedy téměř dvě třetiny). A přes 70 % bere 80 % průměru (18 tis.Kč)

3. Nevím, jestli jste si spočítal, že pro člověka bez slev na děti znamená hrubý příjem 22.200 Kč čistý příjem (na dlaň /nebo dnes na účet/) 17.220 Kč.  Takže každý nemyslící, mající čistý příjem cca 18 tisíc řve, že je podprůměrem, ač to vůbec není pravda.

4. Zvážil jste, že většina těch necelých 30 %, která nebere ani těch 18 tisíc hrubého (14.300 čistého) jsou buď lidé s nástupními platy, nebo lidé s profesemi, kde se očekává další příjem (číšníci, servírky, kadeřnice)?

0 0
možnosti
J

JiriVysocina

17. 11. 2009 21:01
Re: Ale

Moje informace vychází z údajů statistického úřadu. Lze snadno dohledat. A na to, že to není vždy běžný plat, jsem upozornil.

0 0
možnosti
K

Kozlík_

17. 11. 2009 20:53
Autor to vícekrát předvedl marxistické uvažování

Podobně to říkal Lukašenko - za Sovětského svazu nebylo všechno špatné, jak se dnes říká. To je docela oblíbený argument. Doslovně vzato, ano, nebylo. Jak v Rusku, tak u nás. Ovšem podobně by šlo i říci, že za Hitlera a Protektorátu taky nebylo vše špatné a některé věci skutečně fungovaly lépe. Namátkou, nebyla tak přebujelá kriminalita, nikde ne nepoflakovali bezdomovci, neobtěžovali svým zápachem v tramvajích. Nezaměstnanost vysoká nebyla, naopak, leckomu systém práci zaručil, i když nechtěl. Základní zboží bylo na lístky, ale ty věci byly - stejně pro bohaté i chudé. Kvalita středních i základních škol byla tehdy podstatně lepší jak za socialismu potom i vůči dnešní době. Kdo nebyl aktivní proti vládnoucí moci, tak tomu dávali pokoj. Ne všichni se měli špatně, nemálo lidí se vedlo docela dobře. Jistě, nesvoboda, ale jídlo bylo pro všechny.

Autor zřejmě nebyl v ksč dříve, přesto má typicky marxistický styl uvažování. Není typ vyčůraného komunisty, jak vlastík vířivka, jde o skutečné

0 0
možnosti
J

JiriVysocina

17. 11. 2009 20:59
Re: Autor to vícekrát předvedl marxistické uvažování

Můžete být konkrétní? Které věty Vám vadí? Kde je v článku uvedena obhajoba minulého režimu?

0 0
možnosti
S

sulak1

17. 11. 2009 20:53
otázka_?

  Soudruzi,kontrolní otázka-jestli pak Víte kdo je největším věřitelem USA---ta zpropadená Čína;myslím si ,že naši politici by to měli vzít v úvahu. 

0 0
možnosti
JK

Majkyho_pupik

17. 11. 2009 20:19
ta narazka na

Cinu a jeji ekonomicky vzestup je pomerne smesna... Cinska ekonomika nema naprosto nic spolecneho se socialismem. je to presne naopak Cina ekonomicky predstavuje kapitalismus 19. stoleti a spolecensky stalinisticky socialismus. Ale neprekvapuje me ze nekterym lidem to imponuje....

0 0
možnosti
J

JiriVysocina

17. 11. 2009 20:30
Re: ta narazka na

Já jsem se nezabýval detaily fungování Číny. Jen by bylo vhodné připomenout, že není pravda, co se obecně traduje o komunistických režimech.

Naši rychlokvašení pravicoví politici, kteří studovali za komunistů, mylně tvrdili, že nelze jít tzv. třetí cestou, protože to nelze z podstaty systému. Všichni její obhájci byli prohlášeni za utopisty.

0 0
možnosti
MJ

Martin Jirousek

17. 11. 2009 19:56
Máte karmu

A obdivuji, s jakým klidem čelíte hrubým urážkám různých "diskutérů" jen za to, že máte jiný, než ten správný "modrý" názor. R^

0 0
možnosti
J

JiriVysocina

17. 11. 2009 20:31
Re: Máte karmu

Děkuji za podporu.

0 0
možnosti
  • Počet článků 56
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1628x
Člověk nevybočující z průměru s obyčejnými radostmi a starostmi.Nyní žijící na Českomoravské vysočině.

Seznam rubrik