Diskuse
Končí evropská civilizace?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
D46a29n76i89e13l 33Ř61e16h13á34k
Hm, konzervativní hodnoty. Asi jste je měl specifikovat. Vnímám je tak, že ve feudálním světě nikdo nezpochybňoval nadřazenost mocenských struktur a mohl nebo spíš musel být bohabojným a poslušným. Jednak proti dnešním byli feudálové relativně chudí a bohatství odvozovali od pozemkového vlastnictví. O toto své zboží se starali lépe či hůře. Tento koncept byl nahrazen národním státem, za nějž ještě byli ochotni naši dědové ještě krvácet. Destrukce územního konceptu ideologiemi a mezinárodním kapitálem vyprázdnila loajaliu občanů k vyššímu správnímu celku. Demokracie se proměnila v prostředek k okrádání. Konzervativní postoje proti tomu nikoho neochrání a tradiční náboženství je duševnim únikem z takto pokřiveného světa a nemá nástroje k nápravě procesů, které nás přesahují. Zmiňoval jste závist a podobné negativní vlastnosti. Velké nadnárodní společnosti nás všechny teď okrádají takovým způsobem, který nemá obdoby a vámi zmiňovaný konzervativní občan je nejlepším terčem a zdrojem jejich zisků.
B44o96h19u28m69í41r 63Š25i40m62e49k
Pane Řehák, nemyslím si, že jsou to různé ideologie a kapitalismus, které by nám vzaly úctu k vlastenectví. Příčinou bude spíše morální destrukce naší politické elity. Demokracie není příčinou našeho okrádání. Příčinou jsou nemravní politici, kteří zneužívají demokracie.
Pokud konzervativní postoje prosytí naši společnost, budou nás bezcharakterní lidé hůře okrádat.
Ano, mnozí z nás přijímají tradiční náboženství jako formu úniku z našeho pokřiveného světa. A správně podotýkáte, že toto tradiční náboženství nedá společnosti sílu ke svojí nápravě. Potřebujeme náboženství, které vychází z moderní teologie, která se opírá o Pravdu, Lásku a Svobodu, o úctu k Bohu a úctu k druhému člověku. To je nyní aktuální. To je myšlení našich teologů budoucnosti.
Velké nadnárodní společnosti nás okrádají... Ale proč? Protože naše politické elity jim to za provize umožňují.
A recept na nápravu? V Evropě jej vidím jen v obnově naší společnosti v duchu Ježíše Krista, v duchu teologie budoucnosti, která respektuje současné poznání a odmítá veškerou neupřímnost a faleš.
R62a17d35e74k 11Š32t73e14m95b89e34r52a
Evropská civilizace už skončila, teď skončí i evropská ekonomika a životní styl.
B29o54h20u61m49í63r 23Š11i59m71e15k
Radku, to nemyslíš vážně!
Evropská společnost by skončila, pokud by nedošlo k její obnově v konzervativních hodnotách. A je povinností každého z nás usilovat o tuto obnovu, pokud máme zodpovědnost ke svým dětem.
M75i78r43o71s97l33a43v 74M91e12n18š83í21k
Ano, bez úcty k životu a všemu stvořenému, bez lásky, pravdy, etiky může civilizace tak akorát dojít do propasti a předat vše rase, která nám přináší hloupost a nevědomost, náboženský extremismus a nedostatek tolerance, kriminality a chudoby, protože se ji nechce pracovat, což se již děje. 20 miliónů muslimů v Evropě je toho důkazem. Život už není svatý jak je tomu u židů, ty v minulém století evropané spálili v Osvětimi. Teď je to na křesťanech a lidech dobré vůle, aby vytvářeli svědomí Evropy.
B50o25h11u10m87í12r 16Š43i19m53e89k
Židé nebyli spáleni do kořene a z toho kořene vyrážejí mnohé, nové letorosty!
Židokřesťanská kultura je šancí pro Evropu.
Na první pohled se zdá, že křesťanská kultura končí na scestí odklonem od prvotního křesťanství, a že byla spálena komunistickým materialismem a novodobým hedonismem. Ano. A to je dobře. Nebyla nositelkou života. Ale pro křesťany začíná návrat ke kořenům, návrat k Ježíši Kristu, jehož poselství je spásou i pro Evropu.
M72o58j78m24í60r 27R61o89d90e11n
Nekončí, končí jen další epocha a zkušenost, jež započala s epochou nacionalismu a rozpadem říší a kolonii. Dostáváme tvrdou lekci falešné identifikace o jednotném lidstvu a hodnotách člověka, tu zatím poslední nám dalo sociální a humanistické inženýrství. Společnost již není nosným a vše spasujícím činitelem a s tím padají společenské dogmata, mizí monarchové, šlechta, duchovenstvo, diktátoři, náboženské dogmata. Přichází bolestný proces dospělosti civilizace a ten je položen na individualitě lidí a pochopení smyslu lidské existence bez falešných identifikací, které pak přináší třeba dnešní EU humanismus. Dochází ke krizím a bolestným procitnutím. Vyspělost civilizace je dána učením se z krizí a obnovy, zde pak vzniká potenciál pro nový tah a směr. Zde je krize hodnot člověka a jeho duchovní nadřazenosti a diktátorské společnosti. Zde vzniká pnutí kdy kondice společnosti není už dána malou vrstvou, ale většinou a tím že vše doposud bylo pod "diktátem" společnosti jako jednoho stavu. Většina není zvyklá se starat o svůj osud a osud svého prostředí a společnost není zvyklá pojmout a uchopit decentralizaci správy země a proces přerozdělení moci. Tady je jádro krize. Obdobný děj zažívá každá lidská bytost a to v pubertě, která je dost destruktivní a zde jde vlastně o oddělení se od tradic, myšlení, ztotožnění s rodiči, rodinou a hledání sebe sama. Je to vzpoura proti rodičovskému domu, rodiče jsou najednou smrtelní, chybující atd. Zde postačí za rodiče (autoritu) zaměnit, řád dnešní společnosti. Jinak řečeno cestovní mapu nám už nevtlouká společnost, ale máme ji odjakživa v sobě. Krizí bych se zde nebál, neboť vytváří vlastně novou energii a tlak na změny. Zde je potřeba vnímat jinou hodnotu člověka vůči tomuto procesu a vlastně celé planetě, kde jsou přípustné a žádoucí ztráty, tak aby evoluce pokračovala dál, byť zde vznikne a zanikne několik evolučních větví člověka. Nelze naše podmínky promítat na zbytek Evropy, u nás nastal naprostý rozvrat organizmu společnosti
M59i94r67o60s75l80a62v 25M42e49n20š70í98k
U nás je tomu proto, že chybí úcta úplně ke všemu. Nevím kdo u nás blábolil, že nás trh vychová. Podle toho to taky vypadá.

F21r34a62n22t22i56š64e71k 65K35š52í97r
Už jsem to dával pod článek panu Oulickému, ale ono se to hodí i sem. I když jsem ateista, věřím, že církev by mohla sehrát pozitivní roli v obnově určitých hodnot.
........................................
Vlastníme jeden dar od Boha, který v sobě zahrnuje všechny ostatní, a sice život – fyzický, intelektuální a mravný život. Ale samotný život není schopen zachovat sám sebe. Stvořitel života nám svěřil odpovědnost za jeho ochranu, rozvoj a zdokonalování.
Proto nám také poskytl soubor zázračných schopností a umístil nás do samého středu různorodých přírodních zdrojů. Užitím našich schopností tyto přírodní zdroje přeměňujeme na výrobky, které používáme. Tento proces je nezbytný k tomu, aby život mohl plynout svým určeným směrem.
Život, schopnosti, výroba – jinými slovy individualita, svoboda, vlastnictví – to je člověk. Tyto tři dary od Boha, i přes vychytralost a lstivost politických vůdců, předchází veškeré legislativě a jsou jí nadřazeny.
Život, svoboda a vlastnictví neexistují proto, že by člověk stvořil zákony. Právě naopak – existence života, svobody a vlastnictví předcházela tomu co přimělo člověka zákony vytvořit. ... http://www.bastiat.kvalitne.cz/menu.htm
B48o53h29u23m73í50r 27Š92i19m90e30k
Františku, zajímavé myšlení, ale má slabší kořínky.
Vezmu to od konce:
Prvotní zákon Boha je Láska. Promysli si to sám. Kde je Láska, není třeba žádných jiných ohraničení, žádný jiný zákon.
Když člověk přestal ctít tento přirozený zákon, dostal člověk skrze Mojžíše Desatero.
Člověk, jak víš, obchází zákony již od Adama, obchází i Desatero. A tak člověk začal tvořit zákony až vytvořil současnou zákonnou džungli, ve které se už nikdo nevyzná.
Já vidím člověka jako obraz Boha. A jako základní atributy Boží vnímám Pravdu, Lásku a Svobodu. Pokud by člověk usiloval být věrným obrazem Božím, bylo by nebe na zemi...
K42a48r22e31l 53C28h75r14a78s12t59i67n89a
Bohužel, se západní civilizcí a speciálně se západoevropskou společností je to nahnuté. Autor má pravdu v tom, že bez úcty k hodnotám, na nichž Západ vyrostl, nemá naději přežít. Západní Evropa stárne, vymírá a mizí a je osídlována cizími národy, které tím, že zůstaly u svých původních hodnot, rostou a šíří se, zatímco my nevíme, kdo jsme, odkud jsme přišli, proč jsme vyrostli a proč máme chránit své kořeny. Bez tohoto vědomí je budoucnost západní Evropy beznadějná.
B97o14h48u42m35í39r 92Š69i24m62e36k
Samozřejmě!
Bez základních kamenů, na kterých byla Evropa postavena, ztrácíme smysl našeho bytí!
Pohleďme na židovský národ. Od svého vzniku trvale hubený a pronásledovaný. Židé jsou si vědomi svého vyvolení Hospodinem a to je veliká síla!
P36a42v11e67l 98K92u77c88h30t13a
Nejsem odborníkem na církve, ale myslím si, že protestantská církev, která sázela na myšlenky a oprostila se od pozlátka a zkamenění katolicismu, sehrála významnou roli při obdivuhodném budování USA. Něco takového, co by evropskou civilizaci spojovalo, bohužel postrádám.
B29o73h10u35m20í53r 88Š31i73m95e88k
Protestantská církev vzniklá jako obroda křesťanství katolického byla v té době životaschopnější a společensky efektivnější. Ale hlavně protestantská přísnost a poctivost umožnila rozvoj kapitalismus v Evropě i v Americe.
Uvolnění se společnosti z vlivu konzervatiních hodnot křesťanství mění kapitalismus v destrukční džungli.
A souhlasím s Vámi. Pokud nepostavíme sjednocující se Evropu zpět na konzervativní, křesťanské principy, Evropu nesjednotíme.

M85i39r25o68s11l84a66v 78M96a59c28e85k
současný režim je katastrofální hnůj, který nemá v dějinách obdoby, pane Šimku
B84o93h21u26m17í15r 85Š34i69m47e85k
A jak chcete ten Augiášův chlív vyčistit jinak, než nabízím já?
- Počet článků 705
- Celková karma 14,33
- Průměrná čtenost 1050x