Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam se řítí to naše zdravotnictví mílovými kroky?

Právě jsem objevil před léty napsaný a dosud nepublikovaný článek. Přesto je vysoce aktuální! Jak je to možné? Žádná proměna zdravotní péče v duchu přirozených vztahů se od Listopadu nekonala. Proto ho předkládám.

Jako lékař jsem zastupoval kolegu. Jsem zděšen, do jaké černé díry naši politici tlačí naše zdravotnictví. Rozhodnutím politiků se proměnil trpící pacient v poroučejícího klienta a lékař se proměnil v hokynáře.

 

Černou dírou se ve světě myslí rozevírající se nůžky mezi vyšetřovacími a léčebnými možnostmi a mezi finančními prostředky na zdravotní péči. V Česku rozumíme černou dírou rozevírající se nůžky mezi neomezovanými požadavky klientů a omezenými finančními prostředky. Tyto nůžky se rozevírají stále mnohem rychleji. Již dávno nemají zdravotní pojišťovny na nákladnější zdravotní péči, na kterou se musí zcela nesystémově skládat občané po zveřejnění problému v televizi.

 

Ke mně do ordinace chodívávali trpící pacienti, kteří potřebovali moji pomoc. Využil jsem svých širokých, povšechných znalostí a pomohl jsem. Pokud problém přesahoval moje znalosti, požádal jsem specialistu o dovyšetření. Podobně byla odstupňována i nemocniční péče. V okresní nemocnici pracovali specialisté v rozsahu celého oboru, na krajské úrovni byli specialisté v podoborech a ve fakultních nemocnicích se pěstovala věda a výzkum. Za komunistů byla ještě jedna zvláštnost, paralelní komunistické zdravotnictví opírající se o zvláštního stranického lékaře v každém okrese, vojenské nemocnice a na vrcholu byla Ústřední vojenská nemocnice.

 

Dnes je skutečně trpících pacientů méně, převládají nikým neomezovaní, poroučející klienti, kteří samozřejmě nerozumí medicíně, ale požadují určitá, speciální vyšetření, speciální léky, které si vyčetli na internetu. A tak do ordinace převážně přicházejí zdraví klienti přinášející štos provedených vyšetření potvrzujících jejich zdraví. Svědomitý praktický lékař by měl dodatečně zjistit, kdo ho kam poslal a proč, nebo kam šel sám, co tím bylo sledováno, posoudit validitu přinesených vyšetření v hodnotě desítek až sta tisíc korun, jejichž negativní výsledek svědomitý praktický lékař většinou znal již předem. Na tato nesmyslná znehodnocení potřebnosti vyšetření však lékař nemá čas a ani mu ho klient nedopřeje. Spěchá. Tím ztrácí lékař zpětnou vazbu a možnosti dalšího odborného růstu.

 

Takovýto systém selhává již dnes. Takovýto systém nelze zaplatit. Proto nejsou peníze na personál, ani na léky. Jak hodlají tuto černou díru řešit naši politici? Levičáci, sociální demokraté nemají potřebu řešit, kudy se peníze ztrácejí, a budou to řešit jen doléváním peněz z našeho státního rozpočtu. Ale i tato cesta má svoje limity. Zdravotnictví postavené na socialistické ideji zdravotnictví zadarmo pro bohaté i chudé končí v nedostupnosti kvalitní zdravotní péče, i když dnes to většinou ještě nevnímáme.

 

Pravičáci to budou řešit přímými platbami klientů ve zdravotnictví a mohou si tak se sociálními demokraty do nekonečna podtrhávat politické stoličky, jako to dělají dosud. Budou nám tvrdit, že jde o pravicovou politiku. Ale to vůbec není pravicová politika! Pravicová politika staví na přirozených vztazích, na občanské svobodě a na nezávislosti na státu. Na rozdíl od levicové politiky, která staví na sociálním inženýrství, nectí přirozené vztahy, omezuje občanské svobody a pěstuje občanskou závislost na státu.

 

Jenže politika ODS a TOP 09 je ve zdravotnictví socialistická, staví na sociálním inženýrství, odmítá přirozené vztahy (kam patří i osobní odpovědnost pacienta za proplacení zdravotní péče), a odmítá svobodu lékaře léčit svého pacienta podle jeho potřeb. Ale pak i pravicová politika našich „pravičáků“ bude levicová, pak není možné postavit naše zdravotnictví na nohy, protože i pravičáci budou reformy zdravotnictví jen předstírat a budou dělat jen kosmetické úpravy našeho levicového, sociálního inženýrství.

 

Žijeme v době klientelismu a korupce a preferování manažerů nad ostatními odbornostmi. Bohužel vycházíme z moderní představy našich manažerů, že jakákoliv manažerská chyba se dá napravit, protože při každém porušení rovnováhy systému vznikne nová rovnováha. Je však scestnou chimérou, pokud si myslíme, že tato nová rovnováha bude zákonitě lepší. A to platí nejen ve zdravotnictví! Riziko je dnes o to větší, že místo kapitalismu Baťova střihu jsme zde vystavěli klausovský kapitalismus, který vnímám jako socialistický či mafiánský.

 

Bez sebevědomých občanů, svobodných a nezávislých na státu, kteří dokážou rozpoznat prázdné lži a falešná pozlátka, se komunistického marasmu nikdy nezbavíme.

 

MUDr. Bohumír Šimek, praktický lékař v.v.

Autor: Bohumír Šimek | středa 27.12.2023 21:29 | karma článku: 38,87 | přečteno: 4987x
  • Další články autora

Bohumír Šimek

Jsme jako malé děti

Politika má být služba občanům, má být produktem vlády lidu. Místo služby občanským svobodám a služby právnímu státu, si jen hloupě hrajeme!

28.6.2024 v 12:49 | Karma: 4,99 | Přečteno: 77x | Diskuse | Miniblogy

Bohumír Šimek

Sbohem, Slovensko!

Spolu se Zuzanou Čaputovou mělo Slovensko šanci definitivně se vzdát komunismu. Místo toho nastoupilo cestu zpět od liberální demokracie k autoritativní demokracii s potenciálním návratem k totalitě a vstřícností k Putinovu Rusku.

21.6.2024 v 20:52 | Karma: 17,89 | Přečteno: 290x | Politika

Bohumír Šimek

Volby jako lakmusový papírek

Volby do EP byly testem, jaká část z nás usiluje o liberální demokracii, občanské svobody a právní stát, a jaké části je budoucnost našeho státu lhostejná.

13.6.2024 v 14:00 | Karma: 15,99 | Přečteno: 330x | Politika

Bohumír Šimek

Strany demokratické a nedemokratické

Takto můžeme naše strany rozdělit podle jejich směřování a podle vnitřního fungování. V zájmu naší budoucnosti se nad tímto zamysleme.

5.6.2024 v 23:51 | Karma: 12,80 | Přečteno: 319x | Politika

Bohumír Šimek

Právo veta v EU

Jde o současný vážný politický problém v Evropské unii, který rozděluje politiky po celé Evropě. Pojďme si vysvětlit, o co jde.

2.6.2024 v 0:13 | Karma: 21,04 | Přečteno: 1555x | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

V cizině hlasovat, pak si to rozmyslet a volit jinak. Senátoři návrh nechápou

23. července 2024  10:41,  aktualizováno  13:20

Možnosti, kterou dá korespondenční volba Čechům v zahraničí, odvolit poštou a pak si případně...

Pořízek Oliver vážil po porodu přes pět kilo. Na svět přišel ve zlínské nemocnici

23. července 2024  13:04

Výjimečnou událost zažili v porodnici Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Před několika dny...

KOMENTÁŘ: Biden to vzdal, ale i tak má v ruce trumfy Trump

23. července 2024

Premium Joe Biden si přiznal, že je moc starý, aby obhajoval prezidentský post. Nahradit ho má...

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  12:40

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku je neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila...

  • Počet článků 646
  • Celková karma 17,53
  • Průměrná čtenost 1073x
Celý život jsem studoval medicínu a pracoval jako klíč ke zdravotní péči, jako venkovský praktický lékař. Po Listopadu jsem se zabýval organizací zdravotní péče a diskutoval v různých odborných časopisech. Po Listopadu jsem se účastnil politiky zakládáním Občanského fóra a Občanské demokratické strany v jedné pohraniční obci. Pak jsem postrádal u ODS nejprve konservativismus, ale posléze i pravicovost. Tak jsem vystoupil. Celý život od dětství jsem se snažil řešit vztah mezi determinismem a svobodnou vůlí. Zajímavé jsou konsekvence v teologii a justici. Celý život jsem řešil problémy věřících Bohu a atheistů. Klíčovým je, že Bůh není součástí tohoto světa. Sleduji polistopadový vývoj politiky a obávám se o naši liberální demokracii, naše občanské svobody a o právní stát, protože na můj vkus zde příliš mnoho občanů podléhá alternativnímu myšlení, jehož zdrojem je již desetiletí trvající ruská hybridní válka v Evropě, v Americe i v Africe. Pokud si chceme uchovat demokratické hodnoty, musíme se navrátit k Václavu Havlovi, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Bez těchto hodnot nefunguje demokracie, občanské svobody ani právní stát!