Co to je celostní medicína?

Pod pojmem celostní medicína chápu vše, co slouží úzdravě člověka a je postaveno striktně na bazi racionální exaktnosti. Ostatek je podvrh hodný ocenění bludným balvanem od Sisyfa.

Byl jsem na přednášce z celostní medicíny. Jakmile přednášející opustila pole exaktnosti a vstoupila na pole vymyšlených, tajemných schémat, stala se pro mne nevěrohodnou.

 

Do celostní medicíny tedy rozhodně nepatří vedlejší cesty medicíny vypomáhající si legendami o mimopřirozených silách, jejichž existence prokázána nebyla.

 

Jako celostní medicínu nechápu ani přístup Jana Hnízdila. Jde pouze o součást celostní medicíny postavené na nevědomých mechanismech. Neupírám mu jeho exaktnost, ale jde jen o výseč z celostní medicíny.

 

Nemoci člověka mají mnoho příčin a do celostní medicíny je nutné zahrnout celý jejich soubor, všechny možné příčiny. Dnes už nikdo nepopírá viry, bakterie a plísně za potenciální příčinu nemoci. Příčinou rakoviny je včas organismem nerozpoznaná a nezlikvidovaná buňka, která se vymkla celotělovému řízení a začala se autonomně šířit bez ohledu na celek. Příčinou naší bezmoci jsou i úrazy.

 

Do celostní medicíny patří i přístup Jana Hnízdila, který svoji diagnostiku staví na podvědomých mechanismech vyrůstajících z porušených mezilidských vztahů. Narovnáním těchto interpersonálních vztahů dochází k úzdavě jedince.

 

Do celostní medicíny patří i porušené intrapersonální vztahy. Jde o přístup Sigmunda Freuda, který vnímá v člověku tři komponenty. Ego, to jsem já neboli moje jájství, Id, to je to všechno tělesné ve mně, a Superego, což je souhrn norem ve mně uložených. Příliš zjednodušuji, ale zbytek si můžete najít u citovaného autora. Svatý Pavel totéž nazývá jen jinými pojmy: duše, tělo a duch. Pokud jsou tyto tři intrapersonální komponenty v tvůrčí rovnováze, ani o nich nevíme. Pokud se dostanou do konfliktu mohou být zdrojem nejrůznějších nemocí.

 

Do celostní medicíny rozhodně nepatří nejrůznější léčebné metody, které jsou v rozporu s našimi současnými exaktními poznatky, i když jsou u některých lidí oblíbené. A že se těch falešných neexaktních metod v současnosti vyrojilo! Někdy je podporují i někteří politici a pojišťovny. Namítnete, že se těmito metodami lidé také uzdravují. Ano, uzdravují. Ale pro mne je žinantní, dělat z pacientů hlupáky a vykládat jim cosi o mimozemských nebo mimopřirozených silách.

 

Do celostní medicíny také nezahrnuji nejrůznější úzdravy zázračnou cestou. Ano, zázraky se dějí. To je nepopíratelné. Některé jsou exaktně zdokumentované. Jsou však mimořádné a s exaktní logikou jsou v rozporu.

 

Jak se postavit k těmto úzdravám postrádajícím exaktnost z pozice celostní medicíny? Mohu zde pronést hypotézu, která se jednou potvrdí nebo vyvrátí. Všichni vnímáme, že v existenci člověka jsou zakódovány síly integrační, konstruktivní, samoúzdavné, které nějakým způsobem musíme vybudit k aktivitě. Cesta vyburcování k životu je rozdílná podle rozdílného našeho vztahu k našemu bytí.

 

Ale jsou v nás i síly desintegrační, destruktivní, jejichž vybuzením dojde ke zničení vcelku i zdravého člověka. Nejspíše jsme se s nimi též každý setkal. Je ještě mnoho tajemství, která čekají na své objevení.

 

A na závěr bych toto zamyšlení chtěl ukončit tím, že celostní medicína v její plné šíři patří do rukou schopného praktického lékaře, který nejen koordinuje léčbu specialistů, pokud mu to pacienti dovolí, ale i dle své medicínské zkušenosti vybírá léčebný postup odpovídající osobnosti pacienta.

Autor: Bohumír Šimek | pondělí 26.10.2015 23:12 | karma článku: 20,31 | přečteno: 503x

Další články autora

Bohumír Šimek

Mír bude do 24 hodin!

Dnes si nerozebírejme, jaká porucha osobnosti za tímto výrokem stojí, ale všimněme si toho, kteří lidé ctí jeho autora, a proč. Jde o vážné zamyšlení pro naši budoucnost!

11.4.2025 v 13:44 | Karma: 34,23 | Přečteno: 2376x | Diskuse | Politika

Bohumír Šimek

Putin musí být poražen!

Nejsem politolog, ale absolutně nechápu váhání evropských politiků, kteří bezradně stojí na místě a neví, co by měli dělat. Už by si měli dávno být vědomi, že ruské GRU štěpí naši společnost, a že je nejvyšší čas Rusko zastavit!

6.4.2025 v 20:59 | Karma: 35,84 | Přečteno: 2636x | Diskuse | Politika

Bohumír Šimek

Komu slouží naše opozice?

Náš pan prezident Petr Pavel, v současné nebezpečné geopolitické situaci, usiluje o sjednocení naší obranné politiky mezi naší vládou Petra Fialy a naší opozicí. Marně! Proč? Rozumíš tomu?

29.3.2025 v 13:58 | Karma: 18,85 | Přečteno: 573x | Diskuse | Politika

Bohumír Šimek

Co nás čeká na podzim?

POSSE REM ESSE, říkával můj táta a překládal to co češtiny „Všechno se může stát“. Na gymnasiu měl 7 hodin týdně latinu. Proč bych mu to nevěřil. Otrocky se to tak asi přeložit dá.

25.3.2025 v 20:57 | Karma: 17,92 | Přečteno: 502x | Diskuse | Politika

Bohumír Šimek

Opozice a Putin

Opozice je konstruktivní a destruktivní. Konstruktivní opozice se účastní na tvorbě zákonů, účastní se na naší bezpečnosti a usiluje o naši liberální demokracii s občanskými svobodami. Destruktivní opozice dělá opak.

21.3.2025 v 20:30 | Karma: 17,88 | Přečteno: 479x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Záchrana před ptačí chřipkou. V USA roste obliba veganských vajec

23. dubna 2025  7:43

Výrobci rostlinných náhražek vajec v USA rozšiřují výrobu a doufají v prudký nárůst cen slepičích...

Celní válka se blíží konci. Trump věří, že se dohodne s Pekingem

23. dubna 2025  7:05

Americký prezident Donald Trump předpokládá, že se dohodne s čínským protějškem Si Ťin-pchingem o...

Brutální šikana dívky v Hodoníně. Inspekce zveřejní výsledky kontroly na školách

23. dubna 2025

Ministerstvo školství (MŠMT) svolalo na středu tiskový brífink, na kterém představí výsledky...

Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO

23. dubna 2025  6:48

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a

Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...

  • Počet článků 688
  • Celková karma 25,06
  • Průměrná čtenost 1065x
Celý život jsem studoval medicínu a pracoval jako klíč ke zdravotní péči, jako venkovský praktický lékař. Po Listopadu jsem se zabýval organizací zdravotní péče a diskutoval v různých odborných časopisech. Po Listopadu jsem se účastnil politiky zakládáním Občanského fóra a Občanské demokratické strany v jedné pohraniční obci. Pak jsem postrádal u ODS nejprve konservativismus, ale posléze i pravicovost. Tak jsem vystoupil. Celý život od dětství jsem se snažil řešit vztah mezi determinismem a svobodnou vůlí. Zajímavé jsou konsekvence v teologii a justici. Celý život jsem řešil problémy věřících Bohu a atheistů. Klíčovým je, že Bůh není součástí tohoto světa. Sleduji polistopadový vývoj politiky a obávám se o naši liberální demokracii, naše občanské svobody a o právní stát, protože na můj vkus zde příliš mnoho občanů podléhá alternativnímu myšlení, jehož zdrojem je již desetiletí trvající ruská hybridní válka v Evropě, v Americe i v Africe. Pokud si chceme uchovat demokratické hodnoty, musíme se navrátit k Václavu Havlovi, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Bez těchto hodnot nefunguje demokracie, občanské svobody ani právní stát!