Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co s tím Eurem?

Náš pan prezident generál Petr Pavel na Nový rok píchnul do vosího hnízda a v koalici se rozpoutala válka. Proč? Nabízím vám svoje subjektivní vysvětlení, ale nenutím nikoho, aby tomu věřil.

Naši svrchovanou suverenitu Česka jsme si zajistili v obranném společenství Severoatlantické aliance od 12/6-1999 a vstupem do Evropské unie dne 1/5-2004, pro který rok před tím v referendu hlasovalo 77% občanů. Součástí tohoto referenda byl příslib našeho vstupu do eurozóny.

 

Od té doby uběhlo již 20 let a my jsme se tak nějak bez veřejné diskuse promlčeli do současného stavu, který je podstatně ovlivněn alternativním myšlením, jehož zdrojem je ruská desinformační hybridní válka. Jakási diskuse ekonomů probíhá, ale spíše problém zastiňuje než vysvětluje.

 

Nepochybuji o tom, že bychom už dávno měli být v eurozóně. Naši podnikatelé již dnes převážně účtují v Euru, protože při všech převodech v těchto měnách na tom tratí velké peníze. Ale občanům to naši politici stále odpírají, i když se jich týkají podobné ztráty! Proč? Já nemohu vědět, jak mnoho pijavic je přisátých na těchto transferech, ale je zjevné, že tak málo to nebude. Falešně strašíme zchudnutím naši občanů a falešně tvrdíme, že naše ČNB uhlídá naše finance lépe než Evropská centrální banka. Ale inflaci řízenou naší ČNB jsme měli podstatně větší než mají v eurozóně.

 

A tak se se mnou zamyslete po příčině odmítání Eura. Nejsem ekonom, ale souhlasím s těmi ekonomy, kteří říkají, že v eurozóně jsme už dávno měli být. Dovídáme se, že je to čistě politická otázka. Proč tedy někteří naši politici stále odmítají Euro? Co je toho příčinou?

 

Zcela subjektivně racionálně uvažuji, že politici ukotvující suverenitu Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci usilují o vstup do eurozóny. A politici, kterým se nehnusí naši státní suverenitu opět odevzdat do rukou ruského imperialismu, Euro odmítají, protože bychom se dále vzdálili Východu a příliš se přiblížil sjednocující se Evropě.

 

Všichni víme, která strana Euro chce, a která ho nechce. Jen ODS vnímám jako rozpolcenou tímto problémem. Klausovská část odmítá Euro a hlubší integraci Evropské unie, ale novější část ODS od předsednictví Petra Fialy usiluje o Euro. Tak to vnímám já.

 

A kdo byl Václav Klaus? Zaměstnanec Prognostického ústavu, který pracoval pod dohledem ruských tajných služeb KGB, jak svědčil týdeník Respekt. Tito zaměstnanci u nás prováděli politickou a ekonomickou transformaci společnosti. A tak nám tu vládnou překabátění postkomunističtí oligarchové navyklí na spolupráci s ruskými tajnými službami, kteří Euro nepotřebují. A rubl zatím také ne.

 

Shrňme si to. Vstup do eurozóny nám usnadní financování našeho hospodářství a obchodování, ušetříme na transferech v těchto měnách, dojde k odstavení nejrůznějších pijavic, každému občanovi bude zjevné, jak si na tom stojíme vůči ostatním občanům ve státech Evropské unie a eurozóna nás bude více vázat do sjednocené Evropy.

 

Proto nemohu volit stranu, která odmítá Euro!

 

.……………..

 

PS: Alexej Navalnyj se dobrovolně obětoval za svůj národ. Čest jeho památce!

Autor: Bohumír Šimek | pátek 16.2.2024 13:44 | karma článku: 15,83 | přečteno: 499x
  • Další články autora

Bohumír Šimek

Jsme jako malé děti

Politika má být služba občanům, má být produktem vlády lidu. Místo služby občanským svobodám a služby právnímu státu, si jen hloupě hrajeme!

28.6.2024 v 12:49 | Karma: 4,99 | Přečteno: 77x | Diskuse | Miniblogy

Bohumír Šimek

Sbohem, Slovensko!

Spolu se Zuzanou Čaputovou mělo Slovensko šanci definitivně se vzdát komunismu. Místo toho nastoupilo cestu zpět od liberální demokracie k autoritativní demokracii s potenciálním návratem k totalitě a vstřícností k Putinovu Rusku.

21.6.2024 v 20:52 | Karma: 17,89 | Přečteno: 290x | Politika

Bohumír Šimek

Volby jako lakmusový papírek

Volby do EP byly testem, jaká část z nás usiluje o liberální demokracii, občanské svobody a právní stát, a jaké části je budoucnost našeho státu lhostejná.

13.6.2024 v 14:00 | Karma: 15,99 | Přečteno: 330x | Politika

Bohumír Šimek

Strany demokratické a nedemokratické

Takto můžeme naše strany rozdělit podle jejich směřování a podle vnitřního fungování. V zájmu naší budoucnosti se nad tímto zamysleme.

5.6.2024 v 23:51 | Karma: 12,80 | Přečteno: 319x | Politika

Bohumír Šimek

Právo veta v EU

Jde o současný vážný politický problém v Evropské unii, který rozděluje politiky po celé Evropě. Pojďme si vysvětlit, o co jde.

2.6.2024 v 0:13 | Karma: 21,04 | Přečteno: 1555x | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Žraloci u pobřeží Brazílie měli pozitivní test na kokain. Vědce to znepokojuje

23. července 2024  14:28

Mohou drogy vypuštěné do moře ovlivnit podvodní živočichy? Vědci z Brazílie se domnívají, že ano. V...

V Brně odchovali vzácné ptáky z barevných vajec, servírují jim i trus rodičů

23. července 2024  14:06

Po dlouhých osmatřiceti letech se podařilo v Česku odchovat mláďata tinamy koroptví, což je...

Hrubka na dopravní značce baví obyvatele Milířů, zhotovitel se omluvil

23. července 2024,  aktualizováno  13:55

Slyšet, mlýn, blýskat se, Milýře… Podobně poupravená verze vyjmenovaných slov pravděpodobně zněla v...

V Jičíně po výbuchu hoří bytový dům. Zemřel jeden člověk, další dva jsou zranění

23. července 2024  13:55

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahuje u požáru bytového domu v Jičíně....

  • Počet článků 646
  • Celková karma 17,53
  • Průměrná čtenost 1073x
Celý život jsem studoval medicínu a pracoval jako klíč ke zdravotní péči, jako venkovský praktický lékař. Po Listopadu jsem se zabýval organizací zdravotní péče a diskutoval v různých odborných časopisech. Po Listopadu jsem se účastnil politiky zakládáním Občanského fóra a Občanské demokratické strany v jedné pohraniční obci. Pak jsem postrádal u ODS nejprve konservativismus, ale posléze i pravicovost. Tak jsem vystoupil. Celý život od dětství jsem se snažil řešit vztah mezi determinismem a svobodnou vůlí. Zajímavé jsou konsekvence v teologii a justici. Celý život jsem řešil problémy věřících Bohu a atheistů. Klíčovým je, že Bůh není součástí tohoto světa. Sleduji polistopadový vývoj politiky a obávám se o naši liberální demokracii, naše občanské svobody a o právní stát, protože na můj vkus zde příliš mnoho občanů podléhá alternativnímu myšlení, jehož zdrojem je již desetiletí trvající ruská hybridní válka v Evropě, v Americe i v Africe. Pokud si chceme uchovat demokratické hodnoty, musíme se navrátit k Václavu Havlovi, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Bez těchto hodnot nefunguje demokracie, občanské svobody ani právní stát!