Ferdinand Porsche - slavný rodák, zároveň ostuda obce

V roce 1875 se ve Vratislavicích narodil Ferdinand Porsche, pozdější slavný konstuktér automobilů, který dosáhl světového věhlasu. Před několika měsíci však z obce zmizely cedule připomínající rodiště tohoto slavného rodáka, protože část občanů mu vytýká jeho nacistickou minulost. Celý případ byl silně medializován.

Historii nezměníme, je pouze otázkou, jak se k historii postavíme a jak jí vnímáme. Tedy snažit se nějak ospravedlnit nacistickou minulost pana Porscheho nebo ji obhajovat je z dnešního pohledu úplně zbytečné. Nacistickou minulost pana Porscheho je nutné brát jako fakt. Otázkou však zůstává, zda je vhodné mít cedule upozorňující na tohoto slavného rodáka u vjezdu do obce, zda mají tamní obyvatelé být hrdí, nebo se naopak mají stydět za to, že se v jejich obci narodil "zlý" nacista.

 

Obec Vratislavice je neznámá a nenápadná obec, nikdy by o ní nikdo pořádně neslyšel, nebýt slavného rodáka - Ferdinanda Porsche. Tento slavný konstruktér přišel mj. s unikátním vozem - tzv. broukem, který je dodnes jedním z nejslavnějších aut automobilové historie. Dějiny Volkswagenu brouka však sahají do dob nacistického Německa, a právě v této době se začala rýsovat nacistická kariéra tohoto slavného konstruktéra. Po skončení války se dál věnoval automobilovému průmyslu a byl vyhlášen za nejlepšího automobilového konstruktéra minulého století.

 

Za jeho nacistickou minulost byl dokonce vyšetřován francouzským tribunálem, avšak byl shledán nevinným - tedy podle práva nespáchal žádný válečný zločin. Zdánlivě by tedy nic nebránilo tomu, aby se obec Vratislavice stala vyhledávaným místem příznivců vozidel značky VW Brouk nebo sportovních vozů pozdější výroby pod značkou Porsche. V obci dokonce vzniklo muzeum a památník, při příjezdu do obce návštěvníky vítala cedule s nápisem "Rodiště Ferdinanda Porscheho". To je však již minulostí.

 

Bývalý starosta L. Pohanka na toto téma pronesl: "Tyto cedule jsme nechali instalovat na všechny vjezdy do Vratislavic v roce 2007. Tehdejší rada se rozhodla, že by bylo dobře, kdybychom tyto cedule před vjezdy do Vratislavic instalovali z toho titulu, že jsme chtěli občanům ve Vratislavicích, ale samozřejmě všem občanům, kteří navštíví Vratislavice, říct, že Ferdinand Porsche se ve Vratislavicích narodil, že tady má své kořeny."

 

Jeden z vratislavských občanů, konkrétně Pavel Hrstka, však s postojem bývalého starosty zásadně nesouhlasí: "To je principelně podobné,  jakobychom tam dali rodiště Ferdinanda Porscheho a rodiště Konráda Henleina. Vždyť jaký v tom je rozdíl?! V podstatě jsou to dvě známé osobnosti, nechvalně známé osobnosti, a myslím si, že tímto způsobem by se to řešit nemělo." Spolu s dalšími občany se pan Hrstka zasadil o odstranění cedulí u vjezdu do obce a o přeměnu patnátníku na poněkud neutrálnější expozici. Toto jednání však mělo v konečném důsledu za následek i ukončení spolupráce vratislavského muzea a německé automobilky, která do Vratislavic zapůjčila některé exponáty. Ty se musely pochopitelně vrátit zpět do Německa.

 

Diskuse mezi těmito stranami se však zvrtla v něco horšího, došlo totiž k podání trestního oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu propagace nacismu. Toto trestní oznámení podával právě výše zmíněný pan Hrstka. Jako právník samozřejmě vím, že takové trestní oznámení je zcela bezpředmětné. Je zřejmé, že podání trestního oznámení je pouze prostředkem ke zviditelnění sama sebe a svých názorů. Památník Ferdinanda Porscheho přeci nebyl oslavou jeho nacistické minulosti, nýbrž jeho konstruktérských schopností.

 

Pokud bych se měl přiklonit na jednu z těchto dvou znesvářených stran, určitě se přidám na stranu příznivců slavného konstruktéra. Jeho život a dílo je celosvětově uznávané a značka Porsche je jedna z nejhodnotnějších obchodních značek současnosti. Cedule oznamující, že vjíždíme do rodiště Ferdinanda Porscheho je tedy zcela na místě. Fakt, že se někteří tamní obyvatelé za tohoto slavého rodáka stydí, je až zarážející.

 

Některé argumenty protistrany lze pokládat za absurdní. Bylo například zmíněno jméno Konrada Henleina, který se ve Vratislavicích také narodil, ovšem porovnávat z hlediska historie tyto dvě osobnosti je jako sčítat jablka s lahvemi od piva. Navíc pochybuji o tom, že je pan Ferdinand Porsche "nechvalně známá osobnost", jak prohlásil pan Hrstka. Ferdinand Porsche v první řadě znám svou konstruktérskou činností, která ho proslavila po celém světě.

 

A já se musím zeptat, co ti pánové, co tolik energie vložili do zrušení památníku a výstavy a do odstranění cedulí u vjezdu do obce, vlastně za svůj život dokázali? Kdo jim dal právo hanět jiné, úspěšnější? Kdyby svoj energii místo do boje proti panu Porsche, který stejně nemohou vyhrát, vložili do jiných, obecně prspěšnějších aktivit, mohlo se ve Vratislavicích žít o něco lépe. Zajímalo by mě také, jak se tito oddaní bojovníci proti autům ve Vratislavicích zasadili o boj proti komunismu za minulého režimu?! Nebo ideologicky zbrojí jen dnes, kdy je to pohodlné a bezpečné?

 

Celý svět Ferdinanda Porsche uznává jako velkého konstruktéra, jen ve Vratislavicích dávají od slavného rodáka občané ruce pryč. Nejspíš mají za to, že celý svět by ho měl i s jeho auty zavrhnout jako válečného zločince, podobně jako se tomu stalo ve Vratislavicích. Asi se celý svět zkrátka mýlí, zatímco vratislavští občané mají jako jediní nezlomnou pravdu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bohdan Procházka | pátek 21.3.2014 15:09 | karma článku: 38,74 | přečteno: 3852x