Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ten pozitivní bilanční článek, co vždycky píšu na konci roku

Tak si tu píšu svůj tradiční článek k roku 2016 a pak mi při čtení zpráv o Rathovi, Zemanovu kroku ohledně Lex Babiš a nakonec ještě o hrůzách z Berlína, zhořkne ožižlaná tužka v koutku.

Jak si mám užívat předvánoční pohody, když svět je navzdory mojí nejlepší snaze občas tak odporné místo? Ve vzduchu visí emocemi nabité věty, které nás občas pronásledují všechny: „Kam se ten svět řítí? Co s námi bude? Co moje děti? Jak tomu do příště zabránit? Co dál?“ A pak mi dojde, že svět se bohužel s různou intenzitou „někam“ řítil celkem vždycky a když si vybavím různé historické mezníky, řítil se „tam“ občas opravdu nechutně.  A pak zas bylo líp, aby se zase mohl řítit trochu jinam, i když podobným směrem.
To, co s tím můžu opravdu reálně teď hned udělat, spadá bohužel do kategorie „skoro nic“. Leda žít, jak nejlíp umím, dokud to jde. Zajímat se o dění kolem, chodit k volbám, číst, psát, nevěřit hoaxům, pomoct tomu, komu můžu pomoct a bojovat právě s takovým zlem, na které stačím. A to zas asi až zas tak málo není.

Když se podívám zpátky na rok 2016 v osobní a pracovní rovině, tak překvapivě nevidím, kromě pár drobností, žádné velké průšvihy, ani katastrofy.  Byl to dobrý rok. Momentálně při hodnocení převládala vnitřní pohoda, což je něco, co nikdy netrvá věčně, proto si toho teď naleju hned plný horký voňavý hrnek a pomalu budu upíjet.

Děti mi dělaly radost. Byly hodné, milé, nadané, chytré a šikovné. (Stejně jako ty vaše, jen se stačí podívat zblízka). Pokud mi někdy lezly mírně na nervy, vím, že když se udělá součet, vždycky to vychází mnohonásobně v kladných položkách.  

Dobrá zpráva je, že náš malý rodinný tyránek babi (94) přežila další rok a zdárně pokračuje ve vymýšlení triků, jak všechny dostupné pečovatele psychicky rozhodit. Kolikrát jsem cestou od ní letos mlátila vzteky hlavou o volant, asi ani nespočítám. Nevím, jestli se nám ji podaří i letos nějakým trikem vylákat na Vánoce k nám. Leda by se mi ji podařilo přesvědčit, že nás svou návštěvou nepotěší, ale řádně potrápí, pak by to možná podnikla… Zapínám svoji nekonečnou fantazii na plné obrátky, ale zatím mě nic nenapadlo. Tipy vítány.

Byl to rok krásných výletů, dovolených, kulatých narozenin, ale i práce, kterou mám překvapivě dost ráda. Pár lidí mě zklamalo, pár potěšilo, jako to nakonec bývá v životě celkem pravidelně. Člověk chtě – nechtě „dospívá“, začíná si přátele vybírat mnohem pečlivěji a kvalita převažuje nad kvantitou.

Radost mi v závěru roku udělala i kauza Radka Bangy, který přestože dobře věděl, co bude následovat, prokázal velkou osobní odvahu a upozornil na problém, na který my tady na blogu narážíme už mnoho let. Rasisté a pseudovlastenci – tedy lidé plní primitivní nenávisti - získávají čím dál větší pocit, že jejich zvrácené názory o nadřazenosti jedné rasy nad druhou (popřípadě jednoho národa nad druhým) jsou jakousi „zakázanou pravdou“, kterou je potřeba (znovu) vytáhnout na světlo světa. Jenže ouha…  Ono to tak nějak popírá sebe samo…

Proti rasismu totiž tentokrát stojí poměrně silný protivník - talentovaný úspěšný pracující Rom, který každým dnem dokazuje, že úspěch nezáleží na barvě kůže, a když to dokáže on, může to dokázat každý, kdo se bude snažit. Tím, kam se vypracoval, dokazuje rasistické části společnosti, že jejich předsudky a házení všech Romů do jednoho pytle jsou hovadina. Stejně jako to ve společnosti plné předsudků dokazují další úspěšní integrovaní Romové – jen namátkou: Jarka Balážová, Richard Samko, Monika Bagárová, Vlasta Horváth, nebo můj šéf Patrik Banga a mnozí další, kteří třeba nejsou tak známí. Problém totiž není a nikdy nebyl v příslušnosti k etniku, ale ve snaze někam se dostat, v zázemí, výchově, vzdělání a příležitostech.

A i když se tentokrát hnus opět valil ze všech špinavých děr, odpor byl naštěsí dost velký a dost silný na to, aby ho převálcoval. Pro teď. Jako jednotlivci nemůžeme dělat mnoho, ale pořád ještě můžeme vyjádřit nesouhlas a dovést alespoň mlčící většinu k zamyšlení.

A k tolik ohýbané „pravdě a lásce“. Ty dvě bohužel nikdy nevítězí jen tak samy od sebe, zatímco vy ležíte na gauči. Občas je potřeba vstát a postavit se za věci, které považujete za zásadní. I když se vám nechce a není to pohodlné. I když se na vás lidé dívají jako na šílence, co jim narušují jejich cool lenošivý svět. Bohužel nikdo jiný to za vás neudělá. A když to neuděláte vy a včas, jednou se můžete (s velikým údivem… jak se to tak asi sakra mohlo stát) ocitnout v přecpaném vagonu směr smrt. Třeba proto, že se někomu nelíbí barva vaší kůže nebo náboženství vašich předků.  

Do roku 2017 vám přeji kromě zdraví, štěstí a lásky, také hodně osobní statečnosti a odvahy.

A nezapomeňte na známé rčení: „Nechme ty, co nás milují, ať nás milují a ti, co nás nenávidí, ať si zvrknou kotník a my je pak snadno poznáme podle kulhání.“ :-)

P.S. Milý Ježíšku, nic mi nedávej, všechno mám, ale prosím… nikoho mi neber a to ani příští rok. (zdroj: citáty z facebooku)

Autor: Tereza Boehmová | úterý 20.12.2016 13:42 | karma článku: 24,39 | přečteno: 768x
  • Další články autora

Tereza Boehmová

Knížka pohádek Zuzanka a Goldýš slavnostně pokřtěna a vypravena do světa

Publikuji (jako soukromý blog) pár fotografií z uvedení knížky pohádek Zuzanka a Goldýš na trh. Na křtu panovala veselá atmosféra, přišlo hodně lidí a spoustu podpisů si užily i dvě ilustrátorky Anna a Emma Boehmovy.

8.11.2018 v 17:03 | Karma: 5,71 | Přečteno: 299x | Diskuse| Média

Tereza Boehmová

Pozvánka na křest knihy Zuzanka a Goldýš

Milí čtenáři a blogeři, podařilo se mi dopsat knížku pohádek Zuzanka a Goldýš, která se teď objevila v kamenných obchodech i online knihkupectvích. Srdečně Vás zvu na křest 18.10. 2018, v 17:00. Neoluxor, Václavské nám. 41, PH 1.

30.8.2018 v 20:24 | Karma: 7,08 | Přečteno: 297x | Diskuse| Kultura

Tereza Boehmová

Milí voliči Andreje Babiše, prosím odpusťte si už…

Znáte ten příběh... Byla krásná, mladá, sexy, zdála se čestná, přímá a upřímná, přísahala vám věrnost a vy jste s ní vstoupili dobrovolně a s velkou parádou do svazku manželského.

11.10.2017 v 14:12 | Karma: 44,09 | Přečteno: 8154x | Diskuse| Politika

Tereza Boehmová

Nové články na boehmova.blog.sme.sk

Toto je soukromý článek, kam si budu postupně přidávat odkazy na texty, které zveřejním na blogu sme.sk. Je určen těm čtenářům, kteří rádi četli moje texty - aby je nemuseli hledat. Stačí prokliknout.

23.5.2017 v 11:29 | Karma: 12,65 | Přečteno: 558x | Diskuse| Společnost

Tereza Boehmová

Můj blog najdete nyní "v exilu" na sme.sk

Jak už víte, odešla jsem z pozice administrátorky blogu iDNES.cz na protest proti zneužívání médií vlastněných šéfem ANO Andrejem Babišem pro vlastní politické potřeby.

14.5.2017 v 17:38 | Karma: 15,79 | Přečteno: 725x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení

19. května 2024  9:19

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři...

Nizozemec si na zahradě postavil hrad, jeho interiér láká turisty z celého světa

19. května 2024  8:36

Šestasedmdesátiletý Nizozemec Gerry Halman si na své zahradě postavil pětipatrový hrad. V...

Poštovní známka po bagetě i voní. Francie uctila symbol gastronomie

19. května 2024  7:26

Francouzská pošta představila novou známku s obrázkem bagety převázané stužkou v barvách trikolory....

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 393
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4521x
Nová knížka pohádek Zuzanka a Goldýš mi vychází právě nyní, už je v knihkupectvích nebo možno koupit i přímo na www.boehmova.cz

Aktuálně spolupracuji s časopisem Reflex. Ráda píšu fejetony, pohádky a básničky. Vyšly mi zatím dvě knížky Matka z cukru a oceli a pohádky Zajíček Zlobílek.  Vystudovala jsem žurnalistiku, žila chvilku v USA, v Praze jsem pak pracovala například v rubrice názory MF DNES jako editorka.
Píšu články a fejetony do různých časopisů a zabývám se firemním PR.

Na svět se dívám optikou liberální feministky. Mám velmi ráda milé a chytré muže, kteří si nemyslí, že žena je jen služka a ozdoba, ale životní partnerka a u ženy ocení inteligenci a vtip.

Od roku 2007 do května 2017 jsem pracovala pro iDNES.cz - jako administrátorka tohoto blogu, pozici adminky jsem opustila na protest proti zásahům majitele Andreje Babiše do obsahu novin. Cítím, že nemohu být po těchto událostech součástí značky iDNES a MF DNES..
Odcházím sem: https://boehmova.blog.sme.sk/