Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Jak si lidé hrají na chatech

Jste přáteli inetové komunikace zvané chat? Setkali jste se tam s podivnými, konfliktními osobnostmi, které vám pily krev? Pohráváte si s myšlenkou pořádat nebo navštívit sraz chatařů? Pak se vyvarujte níže popsaných osobností.

Podotýkám, že následující členění se netýká paušálního rozdělení všech lidí na netu, ale jen malé hrstky. Většinou je člověk barevný a mění se v čase, takže může komunikovat v různých rolích podle své nálady. Může být přesně takový v reálu, jaký byl na netu, může být daleko zábavnější na netu než v reálu a naopak. Kromě řady skvělých nebo normálních lidí, jsem tu však objevila některé podoby poruchové komunikace a jejich typické představitele:

Bědovač:
Zasype vás pokaždé výčtem potíží, které ho potkaly, lidí, kteří ho zranili a občas (anebo pořád) hovoří o sebevraždě. Pokud se ho snažíte rozveselit a poradit mu něco, začíná každou větu úslovím. "No jo, ale...." a následuje výčet toho, jak to nejde a proč to nejde. Pokud vaši radu poslechne, provede to VŽDY takovým způsobem, aby se to minulo účinkem, často dokonce v přímém rozporu s tím, co jste mu radili, zato vám pak vyčiní, jak mu ublížilo to, co jste mu poradili. Co tím sleduje? Zahnat vás do kouta, abyste se cítili mizerně a neschopně a uznali, že jeho problémy jsou největší na celém světě, neřešitelné. Účel je sešlapat vás do podoby, kdy byste mu kdykoliv pomáhali s čímkoliv a ujišťovali ho pořád o tom, že je přece tak báječný.

V reálu to zdaleka nemusí být tak beznadějné, jak to vypadá, pokud ho ovšem dovedete kormidlovat k jinému tématu nebo zabavit nějakou činností.

Poslední spravedlivý:
Chodí na net upozorňovat na lidskou hloupost, kárat a kritizovat. Většinou málokdy projevuje nějakou znalost čehokoliv, takže například sedí na auditoriu Vtipy a neřekne ani jeden, ale pokaždé poplive vše, co se mu nelíbí. Může se také projevovat neuvěřitelně sprostě, kdy si sám zdůvodňuje, že trestá hloupé a zlé lidi. Jako skvělá zbraň mu slouží spam a anonymní info.

V reálu ho uvidíte málokdy, protože je tak vyděšený z toho, že by ho někdo mohl zabít za to svinstvo, co sype na netu, že vynaloží velkou důmyslnost a řadu jiných ID k maskování své osobnosti. Nejčastější výmluva, kterou používá, když ho vybídnete k osobnímu setkání je: "Rozlišuju přísně virtuální a normální svět a nemísím je, v reálu mám řadu skvělých přátel." Pokud se s ním v reálu někde setkáte, zapře své ID a tvrdí, že to nebyl on :-) 

Energetický upír:
Adrenalin ze vzrušení z nových setkání a her pomine a on už najednou nemá co říct. Nic ho nebaví a má velmi málo trpělivosti někoho poslouchat. Číhá na nově se připojující a nadupané lidi na netu, aby si z nich nasál trochu energie a radosti ze života. Vyslechne si jejich příběhy, humory, nedá nic a zmizí, aby opustil své oběti vyždímané jako houby na mytí tabule.

V reálu si často počíná úplně stejně. Zapíná se k roztomilosti jen v přítomnosti pro něj vlivných a prospěšných profesí, o kterých tuší, že se dají nějak využít.

Bojovník s autoritou:
Hraje do omrzení stále stejnou hru. Vybočuje z obecně platných pravidel, je sprostý, nepříjemný nebo mluví úplně o něčem jiném, než o čem je téma. Pokud ho ve vámi spravovaném auditoriu smažete, začne vás napadat, že jste nedemokratičtí, dogmatičtí a bojovat s vámi velice úporným způsobem. Ve skutečnosti mu jde o prosazení vlastní identity a o poslední slovo.

V reálu překvapivě nebývá tak hustý, jak se zdálo, protože mu chybí odvaha.

Vyžírka:
Roztomilý a velice komunikativní človíček, ze kterého jste většinou nadšeni, takže si ani nevšimnete, jak difundoval do vašeho života, až jednou procitnete a zjistíte, že používá vaše pyžamo, mobil, auto, zubní kartáček, bankovní konto a vy jste na mizině a chmurně přemýšlíte o léčivém tichu hrobky, případně vám orličtí vrazi začnou připadat jako šaramantní cháska, se kterou by nebylo marné se seznámit.

Osobní psychoanalytik:
Jakékoliv teoretické či neutrální téma se snaží převrátit do polohy: A jak je tomu u tebe? Snaží se vás přesvědčit, že jste zakomplexované trosky, které jsou na netu proto, že kdyby vylezly do reálu, na světě by vznikla panika. Podle něj byste se měli okamžitě odlogovat z netu a navšívit Centrum krizové intervence Bohnice. Pokud vás někdy zasáhnou na citlivém místě, a nutno poznačit, že takové místo má každý z nás a není vaše povinnost si do něj nechat strkat nos, je dobré si uvědomit, že pracují převážně podle hesla: Každý Cikán soudí podle své planety, neboli Podle sebe soudím tebe, že na nás hledají své vlastní chyby.

V reálu to jsou hodně plaší a nejistí lidé, kteří pořád nemůžou uvěřit tomu, že jim opravdu nerozbijete ústa, když jste poznali, kdo jsou na netu. Pokud ustojíte jejich rejpání s úsměvem a oni vám uvěří, v reálu se z nich někdy vyvinou nečekaně obětaví lidé, považující si přátelství s vámi, protože lidí, kteří by vydrželi jejich chování, je opravdu velmi málo.

Úchyl:
Můžete se od nich dozvědět věci, o kterých jste neměli ani tušení. Často to taky byvá stylizace a pubertální nezralost, nadrženost a neschopnost myslet na něco jiného.

Pokud byste měli dost odvahy se s nimi setkat v reálu, můžete být překvapeni, jak tiší a neškodně vypadající a někdy i krásní mládenci to mohou být. Řada z nich dává průchod své úchylce jen na netu a v reálu k tomu nebudou mít odvahu. Net jim slouží jako ventil. Někdy dokonce mohou zvrátit pojem "normy" na netu. Nenechte se mýlit! Vzhledem k tomu, že netová komunikace o sexu je často jejich jediný ventil a normální jedinec netrpící žádným deficitem v této oblasti sex spíše praktikuje než o něm hovoří, můžou se tito úchylní jedinci snažit vám nasugerovat, že normální je pedofilie, sadomasochismus a podobně, když je tento jev tak rozšířený na internetu. Ovšem častý bývá i opak, že tady se teprve rozjedou a odváží se udělat něco, na co by před tím v reálu odvahu neměli.

Bývají to hodně osamělí lidé, a pokud se na vás navážou, někdy můžete mít opravdu ošklivé problémy. Když nemůžu někdy usnout, vzpomínám na roztomilého klučinu, který svrhl vyfetovaný svoji dívku ze skály a uzavřeli to jako nehodu a on má od té doby nutkání házet děti pod metro; na tichého chlapce, který cestoval na nákladních vlacích a v tašce nosil mechanickou hračku psa, pak si vzal auto a najížděl do lidí na Karlově mostě a pak si rozřezal bok atd. atd. atd.

Nudič:
Nudí se a okamžitě to oznámí. Odpovídá většinou jednoslabičně a málokdy ho zaujme cokoliv, co byste mu poslali nebo čím byste se ho snažili zabavit. Je pozoruhodný tím, jak úporně a stále se dokáže nudit a vycpávat za to telefonní společnosti.

V reálu je úplně stejný a když popisuje srazy lidí z netu, dává to, že mlčí, za přednost a chlubí se tím, že někde v koutku sedí a posmívá se v duchu nebo s druhým takovým exotem lidem, kteří se baví. Vysoce neurotoxický už po několika minutách! Často zjistíte, že se vám začínají třást v jeho přítomnosti ruce, ošíváte se a pomýšlíte na to, že byste si zapálili, ač už třeba pět let nekouříte. Po dvou hodinách procházky s takovým člověkem jsem mlátila pěstí do automatu na jízdenky a posléze nastoupila na obráceně jedoucí schody v metru a zatančila si fakt šílený tanec dervišů, jak si asi dovedete představit:)

Světec:
Komunikují způsobem, který je pro většinu lidí nesrozumitelný. Jako hotovou věc berou existenci Satana, Boha, minulých a budoucích životů a komunikují s Marťany a duchy, přečetli množství knih a budou vás někdy zalívat citáty. Pokud budou hovořit o svých zkušenostech s meditací, budete mít pocit, že je to nový živočišný druh a vy jste nenapravitelní materialisti, plazící se v šedé realitě, protože jíte maso a nečistíte si čakry. Nedělejte si starosti, někdy bývá důvodem schizofrenie a narkomanie, popřípadě přímo toxická psychóza a ta se normálně pochopit nedá. Překvapivě se mezi sebou navzdory své duchovnosti a povznesenosti dokážou hádat, dokonce od jednoho jsem slyšela nadávku, kterou jsem ještě neznala. :-)

V reálu jsou každý úplně jiný, jsou to moji miláčci a já na ně nedám dopustit. :-)

Lovec žen:
Tapetuje několika hláškami v poště každé ženě, která se objeví v jeho dosahu. Celkem přímočaře a jednoznačně směřuje komunikaci k sexu. Na auditkách zasvěceně kritizuje ženské vnady, striptýz a dává k dobru historky z postelí svých milostenek.

V reálu je to překvapivě často unavený strejdínek s povislým vším nebo nadržený sameček, který kvalitu zaměňuje za kvantitu. Bojí se zamilovat, aby citově netrpěl a sex mění na tělocvičnou a prestižní záležitost. Jak se chová v posteli, to fakt nevím, protože já se takovým lidem vyhýbám, ale myslím, že docela výstižně to popsala naše kamarádka z Magea ve své knížce Všichni jste prasata, když ještě byla příliš mladá a důvěřivá a odvážila se takových experimentů :-)

Rádobyhacker a počítačový znalec:
Straší vás pojmy jako netbus, odposlech klávesnice, viry, nefunkčními antitiviráky, nabourají se někdy do vaší schránky apod. Ve skutečnosti dovedou poslat neviditelný obrázek, který vám shodí počítač, přilepením javaskriptů do pošty nebo na auditko, které začnou otevírat jedno okno za druhým až do zahlcení počítače, což lze eliminovat vypnutím javaskriptů a obrázků. Pokud vám hacknou poštu, není to jejich inteligence, ale mikrosoftí prográmek, který jim umožní nacpat se vám do seznamové pošty a přilepit si tam filtr. Když si je pustíte fyzicky ke kompu, můžou vám opravdu odkouřit počítač, ač už cíleně nebo omylem - díky svému břídilství a ignoranci.

Ve skutečnosti je málokdy uvidíte, protože se taky velmi bojí pomsty, a pokud je vidíte, je jim nejčastěji něco mezi 14 až 20ti lety a na srazech tvoří hloučky, kde se nadšeně trumfují těmito triky. Počítačová moudra, která rozsévají, hrajíc si na experty, jsou překvapivě povrchní, chybná až po naprosté pověry a pro skutečné znalce tématiky jsou vítanými šašky a komiky, se kterými se však tito znalci ani nepouští do polemik.

Opravdoví hackeři jsou vystíhovaní, mlčenliví a nikdy se nevytahují. Na komunikačních chatech se téměř nevyskytují, sbírají cracky a programy po netu, mají otevřených sto padesát oken naráz a komunikují roztržitě a krátce a nikdy ne o hackingu. Osobně jsem přesvědčená, že jsou to spíš jakési pohádkové bytosti, něco jako yetti nebo bílý jednorožec. Každý o nich ví a nikdo je neviděl :-)

Sociofobik:
Tichý, zakomplexovaný človíček, který má panickou hrůzu z osobních setkání. Projevuje se velmi různorodě.

V reálu, když máte dostatek trpělivosti ho do toho dotlačit, žasnete, jak nádherní lidé to někdy bývají.

Koníčkář:
Velice příjemný člověk, se kterým se snadno hovoří, máte-li stejné téma. Většinou si na nic nehraje a je v reálu stejný. Skvělá komunita jsou pejskaři, kočičkáři, filatelisti, jeskyňáři, vandráci, automilci, motorkáři. Snadno se setkávájí a tvoří poměrně homogenní a trvanlivé skupinky.

Narkoman:
Někteří dovedou komunikovat ještě o jiných tématech, než je jejich droga, mají vlastní slang a auditka a jsou přesvědčeni, že jejich droga je ta nejlepší a ostatní jsou mimo. Jsou hodně rozlišní od příležitostných uživatelů drogy, pózérů, až po končíčí smažky, které se na net dostanou málokdy, protože už vše prodaly. Když se s nimi setkáte na netu, připojují se v nejnemožnějších ranních hodinách z nějakého cizího počítače a jejich řeč je nesouvislé blábolení, kde nejste schopni identifikovat jediné české slovo.

V reálu buď pospávají a usínají uprostřed věty (heroinisti) a šilhají po vaší kabelce, takže nemůžete jít ani tančit, ani na WC, pochechtávají se a jsou společenští (huliči) nebo rozebírají chemické vzorce, vybavení své laboratoře a kvalitu lakmusových papírků a falšování receptů (vařiči pika a brauna).

V žádném případě nechci být osobní a nerada bych, abyste byli i vy. Pokud vám členění připomene nějaké ID, nechte si to, prosím, pro sebe. Neboť i pro vážně psychicky či charakterově nemocné lidi je tu net jako pomoc a já věřím, že pro sebe zkoušeli udělat to nejlepší, aby si pomohli. Někdy to holt nejde a já jsem ráda, že tu jsou, pokud jim to přináší něco pozitivního do života a neubližují druhým. Nečiním si taky nárok na rozlišení jakékoliv chatové komunikace, jedná se jen o pár vzorců a her, které se mi podařilo vypozorovat u některých jedinců, tak prosím, berte to trochu s humorem a nadhledem a hlavně se mne neptejte, kam patříte vy, já doufám, že nikam :).

Převzato z mých stánek www.dejavu-clanky.estranky.cz a dříve vyšlo v dnes již zrušeném časopisu Internet a stránkách meredit.cz. Zkušenosti jsem čerpala na serveru xchat a mageo, inspiraci pak z knihy E. Berneho Jak si lidé hrají.

Autor: Dana Bočková | sobota 11.7.2009 8:27 | karma článku: 24,76 | přečteno: 1949x

Další články autora

Dana Bočková

Otevřený dopis k obraně státu a důvěře občanů

Ve veřejné debatě o bezpečnosti přibývá silných slov, ale ubývá srozumitelných odpovědí. Jako občan nechci slyšet jen varování. Chci vědět, jaký je plán, kdo za něj nese odpovědnost a jakou roli v obraně státu mají obyčejní lidé.

16.12.2025 v 14:45 | Karma: 25,58 | Přečteno: 717x | Diskuse | Politika

Dana Bočková

Pojďme kromě symbolických gest udělat něco, co naše zdravotníky opravdu podpoří

Každé lidské gesto sympatie a podpory je moc pěkné, povzbudivé a dojemné, ale je tu doba, kdy jen gesta nestačí a naši zdravotníci potřebují podporu skutečnou.

24.3.2020 v 3:18 | Karma: 19,50 | Přečteno: 614x | Diskuse | Politika

Dana Bočková

Ochota pomoci sirotkům nebo mediálně vzedmutá emoce?

Milí pomáhající a ochotní Češi, nenasedejte jen na mediální přestřelku pánů Kalouska s Babišem, pojďte pomoci doopravdy těm, o kterých neslyšíte denně, ale opravdu vás potřebují.

18.9.2018 v 5:19 | Karma: 41,96 | Přečteno: 2772x | Diskuse | Společnost

Dana Bočková

Stavět či nestavět další pomník v Letech? A musí to být zrovna pomník?

Potřebujeme opravdu zrovna památník v Letech? Nešlo by utrpení zdejších lidí uctít jiným a daleko funkčnějším způsobem? Do jaké míry jsme obětí manipulace a komu poslouží takový památník?

6.2.2018 v 19:27 | Karma: 42,23 | Přečteno: 2087x | Diskuse | Společnost

Dana Bočková

Čipování psů je dobrá věc a funguje, odpolitizujme toto téma a zbavme ho hysterie

Bohužel čipování psů bylo schváleno v době různých nepopulárních buzerací a represí a ne zrovna v optimální podobě, i tak jsem za to vděčná. Níže rozeberu proč a podíváme se spolu i na námitky veřejnosti.

3.7.2017 v 11:02 | Karma: 18,60 | Přečteno: 769x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Nejčtenější

Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku

Pavučinec plyšový, smrtelně jedovatá houba.
1. června 2026  9:56

Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?

Legendární Britská Guyana má hodnotu přes čtvrt miliardy českých korun.
1. června 2026  4:54

Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...

Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů

Akce Pradědečkův traktor vždy přitáhne hodně návštěvníků.
1. června 2026  11:29

Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
8. června 2026  9:51

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

ÚOHS zrušil výběr firmy na stavbu náměstí v Hradci Králové, město chybovalo

ilustrační snímek
8. června 2026  19:20,  aktualizováno  19:20

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zrušil výběr sdružení firem Gardenline a BAK...

V Plzni se zřítila část činžáku. Dům má neslavnou minulost

Dům v Resslově ulici v Plzni.
8. června 2026  20:42,  aktualizováno  20:42

V Resslově ulici v Plzni se v pondělí zřítila část činžovního domu, který byl dlouhodobě v...

Dálnici D2 na Brněnsku uzavřela nehoda tří kamionů. Dva lidé utrpěli zranění

Dálnici D2 na Brněnsku uzavřela nehoda tří kamionů (8. června)
8. června 2026  19:12,  aktualizováno  19:53

Nehoda tří kamionů v pondělí po 17:00 na víc než dvě hodiny zcela zastavila provoz na D2 na Brno na...

Přerov poskytne dotaci 5,6 milionu korun na odhlučnění estakády na D1 u Dluhonic

ilustrační snímek
8. června 2026  18:13,  aktualizováno  18:13

Přerov se rozhodl poskytnout Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dotaci 5,6 milionu korun na úpravu...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.