Další teroristické útoky a opět stejná písnička z řad politiků
Při teroristickém útoku v Paříži trvalo několik hodin, než se aktivisté a politici oklepali a začali kázat na stejnou notu. Dnes jsou již vyškoleni, a tak již ve chvíli, kdy Brusel sčítá své mrtvé a raněné, Miroslav Kalousek perlí a hlásá, že hlavně se nesmíme nechat zastrašit, protože to teroristé chtějí. Tolik mi to připomíná přímou linku do nebe, kterou bezpochyby vlastní někteří kněží, kteří vždy lidu tlumočí, co chce a nechce Bůh.
Ta písnička má stále stejné noty a komedie stále stejný scénář: Trochu předstíraného dojetí (ve skutečnosti je to jen úleva, že oni a jejich blízcí to přežili bez úhony) a řeči typu: Hlavně se nesmíme nechat zastrašit a někomu ukřivdit. A bude následovat bezpochyby ještě: Teroristické útoky jsou vlastně normální, v 70. letech jich bylo ještě víc, zvykejte si na ně a buďte rádi, že nežijete v pásmu Gazy a relativizování a rozmělňování útoků a ujišťování, že to nesouvisí s migrací (co na tom, u ďasa, jestli teroristé jsou migranti v první nebo následující generaci?) a hlavně musíme být hodní, aby se na nás přicházející migranti nenaštvali a že se vlastně nic moc nestalo a je to akce pár šílenců, kterou každý odsuzuje a hlavně nesmíme pošlapat v zájmu naší bezpečnosti jejich lidská práva.
Pak nepochybně ještě levicoví aktivisté vytasí všeobecný koncept viny, aby nás ujistili, že jsme si to zasloužili. A kdyby to nezabralo, nejnovější komunikační bomba to jistí: Kdo se zříká politiky EU, je kryptokomunista a ruský šváb či agent a chce tady Putina. To na lidi zabírá docela dobře, po nácících a xenofobech tento komunikační šrapnel stále ještě nevyčpěl, protože nadvládu Kremlu tu lidi ještě většinou pamatují a neznám nikoho, kdo by po ní toužil, takže zmateně zmlknou ve strachu, aby nebyli považováni za komunisty a ruské přisluhovače. Málokdo si uvědomí, že je vlastně tvrdě manipulován.
Politik, pro kterého bezpečnost vlastních lidí není absolutní prioritou, jako je Miroslav Kalousek, který reaguje tím, že se hlavně nesmíme nechat zastrašit, protože to teroristé chtějí (a před tím stejně reagoval Karel Schwarzenberg, který měl starost hlavně o lidská práva migrantů a bagatelizoval v odkazovém vystoupení v TV pařížské útoky tím, že se víc bojí jezdit autem než terorismu), by měl okamžitě odstoupit, protože není schopen plnit základní a nejdůležitější funkci státu, kterou je ochrana vlastních občanů. Stejně zareagoval v tomto článku i Jiří Dienstbier.
Znovu se tedy ptám: Kolik mrtvých ještě bude potřeba, aby politici místo toho, aby někomu neukřivdili a neohrozili sebe, svou kariéru a zájmy, se začali starat o své občany a jejich bezpečí a kdo se stará o křivdu, která byla spáchána na nevinných obětech teroristických útoků v Evropě? Nebát se a vesele tancovat po palubě Titanicu nestačí!
Obávám se, že veškeré diskuze se ve finále štěpí na dva myšlenkové základní proudy - jeden říká, že bližší košile než kabát a je čas se starat o své bezpečí a o budoucí bezpečí našich potomků. Druhý říká, že navzdory jakémukoliv nebezpečí musím pomáhat druhým, i kdyby mne to mělo stát život, že se nechám raději zabít nebo obsadit, ale hlavně nebudu bojovat. A tyto proudy se nikdy nedomluví.
Nezažili jsme válku, nezažili jsme obranu území, hlad, zabíjení druhých, náš blahobyt, území a bezpečí jsou pro nás samozřejmostí a nevážíme si jich. Kdybychom to zažili, bude tu jen málo lidí, kteří by se klonili ke druhému proudu. Část z nás stále věří tomu, že když budeme hodní, tak ostatní budou hodní na nás. Já už tomuto proudu po svých zkušenostech věřit nemohu, i když bych moc ráda.
Dana Bočková
Pojďme kromě symbolických gest udělat něco, co naše zdravotníky opravdu podpoří

Každé lidské gesto sympatie a podpory je moc pěkné, povzbudivé a dojemné, ale je tu doba, kdy jen gesta nestačí a naši zdravotníci potřebují podporu skutečnou.
Dana Bočková
Ochota pomoci sirotkům nebo mediálně vzedmutá emoce?

Milí pomáhající a ochotní Češi, nenasedejte jen na mediální přestřelku pánů Kalouska s Babišem, pojďte pomoci doopravdy těm, o kterých neslyšíte denně, ale opravdu vás potřebují.
Dana Bočková
Stavět či nestavět další pomník v Letech? A musí to být zrovna pomník?

Potřebujeme opravdu zrovna památník v Letech? Nešlo by utrpení zdejších lidí uctít jiným a daleko funkčnějším způsobem? Do jaké míry jsme obětí manipulace a komu poslouží takový památník?
Dana Bočková
Čipování psů je dobrá věc a funguje, odpolitizujme toto téma a zbavme ho hysterie

Bohužel čipování psů bylo schváleno v době různých nepopulárních buzerací a represí a ne zrovna v optimální podobě, i tak jsem za to vděčná. Níže rozeberu proč a podíváme se spolu i na námitky veřejnosti.
Dana Bočková
Učila jsem tři roky v cirkuse. Byly to nejlepší roky mého života

Rozhovor s bývalou učitelkou Ivou Rosovou o tom, jak se učí a vychovávají cirkusové děti, čím ji obohatila tato práce a jak se s dětmi cestovalo a učilo zároveň.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan
Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...
Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská
Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...
Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče
Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...
Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu
Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

Provozovna/nebytové prostory Štěpánská Praha 1
Štěpánská, Praha 1 - Nové Město
137 500 Kč/měsíc
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
- Jaroslav Novák Večerníček
- Ivana Kochaníčková
- Radomír Kůla
- Ivana Vejvodová
- David Glockner
- Jarka Sedláčková
- Stanislav Wiener
- Jan Borovička