Jak jsem studovala teologii aneb největší z té trojice je láska..

Studium teologie je myslím docela náročné a dotýká se mnoha vědních oborů. Filozofie, historie, religionistiky apod. 

Když jsem se minulý rok do online studia katolické teologie pustila, tak jsem si myslela, že to docela zvládnu snadno. Jednu vysokou školu mám, tak co.

Na začátku, když jsem začínala nás bylo přes 300, pak všichni začali odpadávat.

První věc, která mi studium paradoxně komplikovala, byla moje víra v Boha.

Možná se jednou do studia teologie ještě pustím, ale nemůžete dělat dvě věci dobře. Učit děti hrát na klavír a zpívat, do toho skládat vlastní muziku a snažit se nějak hudebně posunout a studium teologie? Bylo toho na mne moc.

Studium je myslím dost náročně, protože teprve po splnění 70 procent z jednoho předmětu při testech, jste měli možnost dostat se k 1. termínu zkoušky. A že těch videí a literatury, k jednomu náhodně generovanému testu, bylo.

Možná se to dalo nějak ošidit, některé věci si naskenovat či vytisknout a pak mít nějaký tahák, ale takhle mne studovat nebaví.

Největší oříšek byla pro mne Bible tedy z pohledu historického. V podstatě nešlo ani o to, že člověk věří, ale prokousat se vším, nejen kolik je oddílů Starého zákona, ale kdo. kdy na jaký druh pergamenu napsal a jakým jazykem, řecky, latinsky. A ty data. Ne, ke zkoušce se vše biflovat, by mi nevadilo.

Na jeden náhodně generovaný test, mi to přišlo moc.

Nakonec vám dojde, že jeden předmět přednáší člověk, který tuto část Bible studoval v Jeruzalémě 5 let, následně pět na české teologické fakultě a k tomu má dva doktoráty a profesuru.

A co já tedy, po 25 letech živé víry, kdy jsem byla pokřtěna jako evangelík a "jenom "s magisterským studiem o Bohu vůbec vím?

A teď se dostávám k hlavnímu problému. Myslím, že mi kolegové, kteří začali studovat jako nevěřící museli mít v hlavě pěkný zmatek.

Asi se dá studovat teologie i když nevěříte, ale dá se poznat Pán Bůh díky studiu teologie?

Nejsem si tím úplně jistá.

Nakonec jsem se rozhodla pro svojí hudbu a ve studiu už nepokračuji, i když mne to velice bavilo a naplňovalo. A také jsem vážně nestíhala.

Chvíli jsem se zabývala myšlenkou, že bych mohla jednou i kázat.

Jenže v katolické církvi, ženy kázat nesmějí a přecházet na jiný typ studia by znamenalo začít studovat na denním studiu teologii evangelickou či husitskou. A to ještě pět let. Otázka zněla chce vážně po mne tohle Bůh?

Husitská teologie je v mnoha směrech otevřenější než evangelická. 

V něčem je to myslím dobře a v něčem už ne. Jenže, když se tolik let pohybujete v evangelickém prostředí jako já, tak se nemůžete ze dne na den stát husitou. To myslím nejde.

Náš malý katolický kostel v Praze 6 Liboci se mi moc líbí.

Miluji internetové přednášky otce Vojtěcha Kodeta s kterými každý večer usínám, ale stejně mne v katolické církvi stále hodně věcí zaráží.

Hlavně problematika zneužívání kněžími, která je myslím veřejnosti často špatně prezentována a církev se od ní úplně ještě veřejně nedistancovala.

Je to škoda, protože současný papež to udělal.

Lidé, kteří v Boha nevěří právě okamžitě zaujmou negativní stanovisko k církvi a víře všeobecně, protože tohle je vážný problém.

Je to velký paradox, protože církevní celibát a následně pokoušení toho Zlého, udělalo z některých duchovních zvrhlíky a ne Boží posly.

Budhismus, Islám, Judaismus atd. Když jsem otevřela trochu tato vrátka, tak jsem pochopila jak je lehké soudit či manipulovat celou společností. A že to někteří lídři a politici umně dělají a používají si k tomu náboženství, která májí v té či oné zemi tradici a původ.

Moc mne mrzí a historie na to poukazuje často, jak je čistá víra v Pána Boha překrucována, manipulována či zneužívána.

Ať už slovy nebo bohužel i činy. 

Studovat teologii a Bibli a uvěřit v Pána Boha, jsou myslím dvě odlišně věci.

Ale pokud to chcete zkusit, tak doporučuji Nový Zákon nebo Žalmy ve Starém Zákoně. 

Jak říká kazatel Vojtěch Kodet, tak číst Bibli jako beletrii nelze. Na to je příliš náročná.

Ale občas, pokud si to přejete můžete Pána Boha mezi řádky opravdu najít.

Křesťané věří a Bible je zkoumána desítky let, že všichni pisatelé Písma, byli vedeni Duchem Svatým, tedy samotným Bohem.

Bůh k nám může slovy v Bibli promlouvat, tedy pokud se ztišíme a najdeme si na Pána Boha čas.

A tak se s vámi rozloučím verši z 13.kapitoly z Prvního listu Korintským.

13,1-3

Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon.

Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všechno poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem.

13,3

A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší  z té trojice je láska..

Autor: Blanka Fay | neděle 2.1.2022 7:16 | karma článku: 14,34 | přečteno: 380x