CCS - další tunel do našich peněženek.

Tato relativně nová "ekologická" zkratka se vám asi bude v budoucnu plést s totožnou zkratkou, kterou používá Česká společnost pro "benzinové" platební karty. V Bruselu to znamená ale něco jiného: Carbon capture and storage, neboli CCS.

Evropská unie se k problému globálního oteplování postavila čelem a vydala po několikaleté přípravě Směrnici Evropského parlamentu a Rady číslo 2009/31/ES, ve které je definováno, oč běží:

"Zachytávání a geologické ukládání oxidu uhličitého (CCS) je překlenovací technologií, která přispěje ke zmírnění změny klimatu. Spočívá v zachytávání oxidu uhličitého (CO2) z průmyslových zařízení, jeho přepravě na úložiště a jeho injektáži do vhodné podzemní geologické formace za účelem trvalého uložení.
Podle předběžných odhadů, které byly provedeny za účelem posouzení dopadu směrnice a uvedeny v posouzení dopadů vypracovaném Komisí, by do roku 2020 mohlo být uloženo 7 milionů tun CO2 a do roku 2030 až 160 milionů tun za předpokladu, že do roku 2020 budou sníženy emise skleníkových plynů o 20 %, že se CCS dostane soukromé a státní podpory i podpory Společenství a že se CSS osvědčí jako technologie bezpečná z hlediska životního prostředí."

Tady to začíná: jak je již v EU zvykem, hlavní činností bruselské administrativy je vymýšlení a realizace nejrůznějších projektů, které ve svém důsledku znamenají jediné: přesun peněz z kapes daňových poplatníků formou podpory neboli finančních dotací do nejrůznějších "blahodárných organizací" a firem. Citovaná směrnice se dále zabývá problémem, kam vlastně ten CO2 uložit:

"Členské státy by si měly ponechat právo rozhodovat o oblastech na svém území, z nichž lze vybírat úložiště. To zahrnuje i právo členských států nepovolit ukládání na celém svém území či jeho části... ...Jako úložiště by proto měla být vybrána jedině taková lokalita, kde nehrozí významné riziko úniku a kde v žádném případě není pravděpodobný výskyt jakýchkoli významných dopadů na životní prostředí nebo zdraví."

Tak tohle začíná být zajímavé. Myšlenka stavět elektrárny, které vypouštějí do ovzduší jen vodní páry vypadá úžasně. Ale jak je známo CO2 neboli oxid uhličitý je sice bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, je ale těžší než vzduch a tak by jeho masivní výron ze země znamenal v okolí takového gejzíru smrt udušením pro všechny živočichy včetně člověka. Zdá se, že ukládání zkapalnělého CO2 pod tlakem do země bude nebezpečnější než ukládání jaderného odpadu. Směrnice ale pamatuje na vše:

"Úložiště by neměla být provozována bez povolení k ukládání. Povolení k ukládání by měla být klíčovým nástrojem zajišťujícím dodržování zásadních požadavků této směrnice, a tedy provádění geologického ukládání způsobem bezpečným pro životní prostředí. Při udělování povolení k ukládání by měli mít přednost držitelé povolení k průzkumu před jinými soutěžiteli, jelikož obvykle již do průzkumu značně investovali.!

Tomu se říká ochrana investic a tak již řada firem začala po celé Evropě s průzkumy. Kdo bude první dnes, bude mít šanci na dobrý byznys v budoucnu. V ukládání CO2 je ale ukryto čertovo kopýtko: když v elektrárně CO2 zachytíte a zkapalníte, musíte jej buď ihned natlačit pod zem nebo jej skladovat v nádržích a do vzdáleného úložiště převážet cisternami nebo tzv. produktovodem, který by se měl v tomto případě nazývat spíše odpadkovod. Takže ideální místo pro uložení CO2 by mělo být hned vedle elektrárny či spíše po ní. To ale ve většině případů kvůli geologickým podmínkám nepůjde a tak se bude CO2 někam dopravovat. Podle některých konceptů třeba až do prázdných podmořských naftových ložisek. Takže další náklady na dopravu!

Je zřejmé, že zavedením zachytávání a skladováním CO2 v tepelných elektrárnách vznikne nový průmyslový "odpadkový" obor podnikání a někdo to bude muset zaplatit. Ten někdo nebude samozřejmě nikdo jiný, než koncový spotřebitel elektrické energie a tedy i domácnosti.
"Cena elektrárny i CCS se liší projekt od projektu, ale obecně je možno říci, že technologie na zachytávání a ukládání CO2 výrazně zvýší náklady na stavbu a provoz elektrárny, a to až o 30 %. Tím se zvýší i cena produkované elektrické energie. Odhaduje se, že by se cena elektřiny mohla až zdvojnásobit, v případě Německa by tedy výrobní náklady na kWh stouply na 5 až 8 eurocentů," říká Edita Bromová ve svém rozsáhlém článku nazvaném CCS aneb Cam ten Carbon Složíme?

Takže věc jest jasnou: pokud se bude skutečně v rámci plnění evropské směrnice č.2009/31/ES v blízké budoucnosti ukládat zkapalněný CO2 do podzemních úložišť, můžeme očekávat další zdražení elektřiny a to až o 100 procent. Pozoruhodné na celé této kampani za záchranu klimatu je fakt, že se tohoto bohulibého projektu nepochybně nezúčastní státy jako je USA, Čína, Indie a všechny další tzv. rozvojové státy celého světa. Nejspíše proto, že si nebudou moci dovolit touto cestou zdražit svoje výrobky a ztratit tak konkurenceschopnost. My Evropané jim ale ukážeme tu správnou cestu, jak je možné omezením životní úrovně obyvatelstva zachránit naši zelenou, ne modrou, planetu. Až se všichni bez rozdílu ras a národů udusíme, upečeme nebo utopíme či zmrzneme, bude nás, obyvatele EU, ale hřát vědomí, že to nebylo naší vinou, protože naši a hlavně ti bruselští politici a poslanci Evropského parlamentu nejlépe vědí, co je třeba dělat. A kdyby náhodou v nějakém podzemním úložišti CO2 něco ruplo, nestalo by se nic zvláštního. Jen by se na povrchu objevil nový pramen minerální perlivé vody, že?

Kdy se má s ukládáním CO2 začít? Cituji: "Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do 25. června 2011." Tím budou vytvořeny právní podklady a může začít nový EU byznys s neviditelným plynem CO2. V té době bude již na ústupu investiční aktivita ve výrobě fotovoltaické elektřiny, větrné elektrárny jsou už také pasé a tak se otevřou nové doly na peníze.

Pro úplnost i pobavení přidávám několik odkazů na prameny dalších informací k tomuto médii poněkud opomíjenému tématu:

Takže si ještě dnes užívejte "levné" elektřiny v naší krásné ČEZké republice. Zítra to bude dražší díky fotovoltaickým elektrárnám a pozítří, kdo ví. Nepropadejte ale beznaději a pokud na vás poleze podzimní deprese, pak nejlépe podle lékařů uděláte, když si rozsvítíte více žárovek. Samozřejmě těch úsporných, kterými chráníte naší planetu. Kdyby vám ale náhodou některá přestala svítit, nezapomeňte, že se jedná o škodlivý odpad a že takovou úsporku musíte zlikvidovat výhradně ekologicky odevzdáním do sběrného dvora. Což vysvětluje i tu jejich nekřesťanskou cenu. Jak se říká u nás v ČEZku: každá sranda něco stojí.

Autor: Jan Bílek | úterý 28.9.2010 9:00 | karma článku: 21,06 | přečteno: 1702x
  • Další články autora

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13