Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úcta ke stáří – ne za každou cenu

Každý, kdo se neumí chovat ke starým lidem, by měl přijít do pekla. Minimálně takový náhled se společnost snaží vytvořit jako dogma. Proč má ale stáří být zásluhou, neměl by se člověk hodnotit spíš podle toho, jak se chová, než podle data narození? Pokud člověk důstojně „svému věku“ nevystupuje, mou úctu, za každou cenu, čekat nemůže.

Kolikrát se vám stalo, že jste se dostali do konfliktu se seniorem například v dopravním prostředku. Tam se mi to vůbec zdá jako bitevní pole osob se starším ročníkem výroby. Není výjimkou, že jste vykázáni ze sedačky stařenkou, která sice má v prázdné tramvaji na výběr desítky volných míst, ale to vaše je její oblíbené. Aby ne, když většinu času tráví právě v tramvaji, kterou cestuje napříč hlavním městem, aby zjistila, kde mají o třicet halířů levnější rajčata. Chápu, že výše důchodu není zrovna podobna jackpotu jakékoliv loterie, ale beztak ten ušetřený mrzký peníz utratí za něco, co je sice taky v akci, ale jinak by si to v životě nekoupila. Leč kratochvíle máme každý jiné, jen někdo přitom naštve tolik lidí naráz.

Moje poslední zkušenost s chodící dlouhověkostí mě ale překvapila daleko víc, než MHD zkušenosti, na které už jsem za léta zvyklý a celkem s nimi i smířený. Už tak, několikátá a ne docela příjemná a hlavně dlouhá návštěva nemocničního zařízení, mi byla zpříjemněna několika typy „pacošů“. Milými, nepříjemnými, s divnými zvyky, přechytralými, vyděšenými. Tentokrát jsem ale nedokázal odhadnout, jak pekelného spoluvězně mi hospitalizace přihrála do cesty. Po prvním dni se jednalo o docela příjemného, bodrého staříka, kterému člověk i nabídl pomoc, protože se pán po zákroku nemohl vzdalovat z postele. To přísloví s prstem a celou rukou funguje nekompromisně. Jen se obávám, že úbytek částí těla nekončí pouze u horní končetiny a dokud se, v tomto případě, necukáte důchodci v posmrtné křeči v ústech, nedobrovolná solidarita neskončí.

Leda by vás dokázal průběžně něčím vytáčet a vy jste oproti dobrým zvykům zjistil, že nemáte problém otevřít si ústa i na nebohého starce. A tak se stane, že už váš točí, že neustále zavírá okno a nenechá vyvětrat přetopenou místnost, kdykoliv se vzdálíte od televizního ovladače, už je u něj a neomylně ladí na svůj oblíbený kanál. Samozřejmě je jedno, co na něm zrovna dávají, hlavně, že nehraje nic jiného. A věřte tomu, že MTV to skutečně nebývá.

Tak se jednou stane, že zrovna nemáte ústa plná snídaně, nejste mimo pokoj nebo už vás prostě nasere a musíte se projevit. Nu což, dozvěděl jsem se, že nemám věk a zkušenosti na to, abych mu mohl něco říkat o vydýchatelnosti pokojového vzduchu a že se přece nenachladí. Nejroztomilejší ovšem byl výraz, se kterým mi to onen pán sděloval. Až jsem měl strach, že mu praskne cévka a já budu mít ještě popotahování u soudu.

Díky této konfrontaci s šedými skráněmi jsem se naučil, že svým způsobem bych měl být jedincům toho druhu a typu vděčný za spoustu věcí. Rádi se hádají a své zvyky nemění. Napjatou atmosférou v dopravních podnicích počínaje a prezidentem Zemanem konče. Svědomití důchodci totiž nedovolili svou účastí u voleb, abychom skončili ve špatných rukou. Ale v tento moment můžeme nadávat jen sami sobě, oni k těm volbám aspoň došli.

Autor: Vilém Besser | neděle 26.10.2014 19:11 | karma článku: 13,82 | přečteno: 963x
  • Další články autora

Vilém Besser

Hledá se frajer roku. Odhodlá se někdo odmítnout vyznamenání od Zemana?

Odsouzeníhodné chování prezidenta čeká na ráznou reakci. Zatímco někteří zákonodárci nemají odvahu bojkotovat udílení státních vyznamenáních a hovoří o nutné oslavě 28.října, onen „frajer“ se může najít mezi plánovanými oceněnými.

24.10.2016 v 13:40 | Karma: 26,24 | Přečteno: 812x | Politika

Vilém Besser

Vzít si vyznamenání od Zemana je doživotní ostuda

Prezident republiky bude 28.října, stejně jako každý rok, vyznamenávat. Letos se však celá ceremonie ponese v duchu pohrdání Miloše Zemana lidmi, kteří něco dokázali a řády by si zasloužili, a naproti tomu adorování kamarádů.

22.10.2016 v 18:25 | Karma: 34,01 | Přečteno: 1264x | Politika

Vilém Besser

Zeman začal obírat veřejnoprávní média o peníze

Kritika prezidenta Miloše Zemana směřovaná na adresu veřejnoprávních médií přinesla první ovoce. I když tak trochu nechtěné. Hlava státu by si podle svých slov klidně dokázala představit, aby Česká televize byla zbavena koncesionářských poplatků. Vzhledem k tomu, že stejnou dotaci dostává i Český rozhlas, mělo by jeho doporučení padnout i na něj.

28.3.2015 v 20:03 | Karma: 14,60 | Přečteno: 535x | Ostatní

Vilém Besser

Moravec si dělal legraci z Babiše, nebude muset před Radu ČT?

Mimořádně lehkovážně se v nedělních Otázkách pustil do Andreje Babiše moderátor pořadu Václav Moravec. V době, kdy ministrův Agrofert podává Radě ČT stížnost na Českou televizi, je Moravcovo vtipkování na adresu elektronické evidence tržeb, kterou Babiš prosazuje, odvážné.

24.3.2015 v 12:33 | Karma: 20,36 | Přečteno: 1088x | Ostatní

Vilém Besser

Zelená karta není opakem červené, zemanovci

Prezident Zeman dostal v sobotu, den před jeho dvouletým výročím v úřadu, dárek od svých podporovatelů. Přišli mu na Hrad vyjádřit svou věrnost a nezapomněli ani na zelené karty. Tam ale šlápli trochu vedle. Myšlenka opačné karty, kterou prezidentovi průběžně vystavují jeho odpůrci totiž tak úplně není k věci.

8.3.2015 v 14:30 | Karma: 23,35 | Přečteno: 934x | Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Nejezdí vlaky, nejde elektřina

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  22:07

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Nejezdí vlaky, nejde elektřina

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  22:07

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Putin dorazil do Vietnamu, předtím podepsal dohodu s KLDR

19. června 2024  21:31,  aktualizováno  21:55

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl na návštěvu do Vietnamu, kde bude do 20. června....

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44,  aktualizováno  21:11

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 81
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1886x
Člověk s názorem, který se ne každému a vždycky musí líbit. Redaktor webu Svobodné fórum.

Seznam rubrik