Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Profesionální pacient, aneb jak přežít špitál

Zdravíčko máme jenom jedno, říká v legendárním Trháku rozčilenému producentovi jeho asistentka. Věčná pravda, ale na druhou stranu se i s nemocí dá zažít spousta legrace. Ne tedy přímo s ní, ale při pobytech ve zdravotnických zařízeních určitě. Někdy je to sice smích přes slzy, ale na některé zážitky člověk vzpomíná podobně jako třeba na maturitu. Zapomenete všechny krušné chvilky a vybavíte si jen ty vtipné momenty.

Když jsem před lety psal blog o svém pobytu v „Nemocnici“ Na Františku, netušil jsem, že se má hospitalizace stane každoročním rituálem. Někdo jezdí na dovolenou do Chorvatska, já mám už pár let oblíbený resort v Krči. Moje zdravotní problémy totiž byly a jsou vážnějšího rázu a tak jsem se z Legolandu na vltavském nábřeží dostal do IKEMu. A můžu vám říct, je to jako dostat se z herny na Palmovce do kasina v Las Vegas. Profesionalita, přístup doktorů a sestřiček na jedničku. Ale dostáváme se k tomu, že nikdy nemůže být všechno bezchybné. Jak Na Františku platilo, že zdravotnický personál byl nepsaným nepřítelem pacientů a kolektivně ho všichni nesnášeli, tady si jako jednotlivec začnete všímat, jak různé jsou povahy ostatních pacientů. Začnou vám vadit věci, kterých si v opravdickém světě vůbec nevšimnete, nebo je přejdete. Ale buď budete mít prdelní povahu a bude vás to neustále vytáčet, nebo na hru přistoupíte a začnete povahy studovat.

Najednou se smíříte s tím, že vedle vás leží slávista, ale daleko víc vás vytáčí člověk, který bezdůvodně nechává puštěnou vodu. Ještě se pak sám ptá, proč je tomu tak. Oblíbené je také nezavírání dveří na toaletu, ovšem v modelu obsazeno. Když už se vám potom poštěstí dostat parťáka, se kterým vám najednou vůbec nevadí, že ležíte ve špitále, standardně jde domů daleko dřív než vy a na jeho místo přijde nějaký pekelník. Přesně to se stalo mně. Nejdřív jsem zjistil, že má úcta ke stáří není tak neprůstřelná, jak jsem si myslel. Nikdy bych neřekl, že se pohádám se staříkem kvůli otevřenému oknu. No nic, aspoň jsem se, chlapeček, dozvěděl, že nemám zkušeností jako on a další perly. Stáří skutečně neberu jako zásluhu, to přiznávám, spíš mi jde o to, jak se člověk chová. No nic, další spoluvězeň měl být ještě větší pecka. Bodrý 140kilový pašák, byl na můj vkus bodrý až moc. Nejdřív mi sdělil, že bere 16.000 invalidní důchod, má čtyři děti (jedno prokazatelně není jeho), na které přeci neměl povinnost platit, kabelovku má napíchnutou načerno a jaký „kozy“ má jeho sousedka. Zakončeno povzdechem, že ministerstvo udělalo dobře, že zrušilo poplatek za pobyt v nemocnici. Musí se nechat, že v tomto ohledu nebyl první, ani poslední, kdo si postěžoval, že za 100 korun dostat tři jídla denně, pití, sprchu, nocleh, televizi, prášky a lékařskou péči je příliš drahé. Pravda, doma by vše pořídil daleko levněji. Nejlepší byl ovšem kolega, který (neznaje nový zákon) s rodinou při konzumaci proviantu z KFC řešil, jak vyčarovat slevu, protože mu před operací byl odepřen oběd. Věta od doktora - měl byste zhubnout tak dvacet kilo - jakoby najednou nezazněla.

Zvláštní kategorií jsou vládci ovladače. Pacoši, kteří mi velmi připomínají Fantozziho, když aspiroval na světový rekord v počtu přepnutí televizních kanálů. Těch jsem potkal nepočítaně. Sám se od jisté doby vzdávám možnosti volby. I když většinou na ubykaci bývám mazákem, přenechávám Svatý Grál nemocničních pokojů napospas ostatním. Nebaví mě totiž pořád poslouchat, jestli to nemůžu přepnout tam či onam. Přičemž se žádost opakuje minimálně dvakrát do pěti minut. Když máte štěstí, dočkáte se kombinace tolika vládců, že poznáte celou seriálovou tvorbu Novy i Primy, uvidíte zprávy tak 18 za den nebo je televize puštěna celý den, abyste slyšeli, že hraje, ale volume je na úrovni, že nerozumíte ani větě. Dobře mít s sebou notebook, tablet, telefon nebo cokoliv, co vám v tyto momenty nabídne trochu rozumné hudby nebo třeba blbý americký film, na který máte náladu.

Jak říkám, ve špitále je sranda, jen si ji musíte umět najít v každodenním stereotypu. A hlavně neupadat do deprese, vždycky můžete dostat horšího spolupacoše, než byl ten předešlý.

Autor: Vilém Besser | pátek 14.11.2014 19:22 | karma článku: 16,52 | přečteno: 1164x
  • Další články autora

Vilém Besser

Hledá se frajer roku. Odhodlá se někdo odmítnout vyznamenání od Zemana?

Odsouzeníhodné chování prezidenta čeká na ráznou reakci. Zatímco někteří zákonodárci nemají odvahu bojkotovat udílení státních vyznamenáních a hovoří o nutné oslavě 28.října, onen „frajer“ se může najít mezi plánovanými oceněnými.

24.10.2016 v 13:40 | Karma: 26,24 | Přečteno: 812x | Politika

Vilém Besser

Vzít si vyznamenání od Zemana je doživotní ostuda

Prezident republiky bude 28.října, stejně jako každý rok, vyznamenávat. Letos se však celá ceremonie ponese v duchu pohrdání Miloše Zemana lidmi, kteří něco dokázali a řády by si zasloužili, a naproti tomu adorování kamarádů.

22.10.2016 v 18:25 | Karma: 34,01 | Přečteno: 1264x | Politika

Vilém Besser

Zeman začal obírat veřejnoprávní média o peníze

Kritika prezidenta Miloše Zemana směřovaná na adresu veřejnoprávních médií přinesla první ovoce. I když tak trochu nechtěné. Hlava státu by si podle svých slov klidně dokázala představit, aby Česká televize byla zbavena koncesionářských poplatků. Vzhledem k tomu, že stejnou dotaci dostává i Český rozhlas, mělo by jeho doporučení padnout i na něj.

28.3.2015 v 20:03 | Karma: 14,60 | Přečteno: 535x | Ostatní

Vilém Besser

Moravec si dělal legraci z Babiše, nebude muset před Radu ČT?

Mimořádně lehkovážně se v nedělních Otázkách pustil do Andreje Babiše moderátor pořadu Václav Moravec. V době, kdy ministrův Agrofert podává Radě ČT stížnost na Českou televizi, je Moravcovo vtipkování na adresu elektronické evidence tržeb, kterou Babiš prosazuje, odvážné.

24.3.2015 v 12:33 | Karma: 20,36 | Přečteno: 1088x | Ostatní

Vilém Besser

Zelená karta není opakem červené, zemanovci

Prezident Zeman dostal v sobotu, den před jeho dvouletým výročím v úřadu, dárek od svých podporovatelů. Přišli mu na Hrad vyjádřit svou věrnost a nezapomněli ani na zelené karty. Tam ale šlápli trochu vedle. Myšlenka opačné karty, kterou prezidentovi průběžně vystavují jeho odpůrci totiž tak úplně není k věci.

8.3.2015 v 14:30 | Karma: 23,35 | Přečteno: 934x | Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44,  aktualizováno  21:11

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

Šlachta se v televizi hrubě pohádal s komentátorem, Schmarz pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Bouře nad Českem. Východem Čech a Moravou prochází silné bouřky s krupobitím

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  20:36

Pásmo velmi silných bouřek právě postupuje přes východní a střední Moravu. Je mezi nimi několik...

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

19. června 2024  19:47,  aktualizováno  20:10

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už...

  • Počet článků 81
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1886x
Člověk s názorem, který se ne každému a vždycky musí líbit. Redaktor webu Svobodné fórum.

Seznam rubrik