Káhira

Po příletu na letiště v Káhiře, ujištění, že Egypt neznamená jen poušť a nic jiného, jsme se mohli s mým doprovodem vydat na cestu( něčím , čemu by se i dalo možná říci auto) k jeho rodině...

Na konci minulého roku jsem měla možnost strávit několik týdnů v Káhiře, ne jako "obyčejný " turista( tedy spíše turistka v mém případě) , a co všechno jsem musela " strávit" se pokusím vylíčit.

Po příletu na letiště v Káhiře, ujištění, že Egypt neznamená jen poušť a nic jiného, jsme se mohli s mým doprovodem vydat na cestu( něčím , čemu by se i dalo možná říci auto) k jeho rodině. Vzhledem k neexistujícím jakýmkoli pravidlům, včetně těch silničních, jsem si krásně užila cestu, která se dá lehko přirovnat k jízdě na horské dráze. Asi po hodině jsme dorazili na místo. O přes hlubokou noc byl vidět neuvěřitelný nepořádek všude kolem...

Druhý den začalo seznamování s rodinou. Na mojí počest" mi předvedli za hlasitého Allahu Akbar, jak zabít, stáhnout a vykuchat králíka během pěti minut. Celkem jsem litovala, že nejsem vegatarián ,...

Další den jsem měla vidět přípravu arabského domácího chleba, jenže se mi podařilo zaspat( i když zaspat , no jen jsem nevstala ve 4) Tak jsem dorazila akorat na pečení. Přiznám, že když jsem viděla ženy šlapající v mouce, v ní pobíhající děti a v té STEJNÉ mouce rozvalující se chleba, nebylo to nic příjemného. Ale nemohla jsem přece urazit a chleba byl moc dobrý. Jen nevím, jestli žaludeční a jiné problémy, které se mě držely následující týden, byly právě z této lekce hygieny, nebo z čaje, který se u toho podával. Z toho důvodu jsme museli zrušit plánované výlety.Celou dobu jsem přemýšlala, jak je možno vůbec v takových hygienických podmínkách přežít...Jde to !

recept na chléb ( není nutno předem šlapat v mouce - mám vyzkoušeno)

1/2 kostky droždí, trochu cukru, pár lžic teplé vody, z toho udělat kvásek, přidat asi 500g polohrubé mouky ,teplou vodu, 1 lžíce soli, 1 lžíce oleje, zadělat tužší elastické těsto, nechat hodinu vykynout, vyválet placky na 0,5 cm. Mezitím maximálně rozpálit troubu , a pečeme po obou stranách ( nejvíce se mi osvědčilo přímo na dně elektrické trouby, bez plechu, pozor hlídat at se nepřipálí!)

Několik následujících dnů ( nebo všechny? ) probíhalo podle stejného scénáře: nějaký výlet, nějaká návštěva. Dávno jsem vzdala zkoušet si zapamatovat všechna jména, stačilo ostatně říci...." no , ta tvoje setřenice, teta, tvůj strejda, ..." Na konci mi bylo řečeno, že jsem nepoznala ani půlku rodiny, uff..

Najíst se v centru Káhiry a levně nebyl nejmenší problém, ceny tam jsou výrazně nižší než u nás, a když máte arabského průvodce při ruce ( a to jsem měla) , pak je to úplně jednoduché. Můj žaludek už začal akceptovat, trošku jinou egyptskou stravu, tak jsem se mohla pustit do ochutnávání :).

Nejvíc mě očarovalo" Koshari :

uvařit malá kolínka, pár rozlámaných špaget, zvlášť čočku, a zvlášť rýži. Z rajského protlaku uvařit omačku, možno přidat chilli.římský kmín, trochu octa, sůl, pepř, nše smíchat dohromady, navrh opraženou cibulku a mňam

Protože se měl za pár dní slavit svátek eid adha, přípravy v rodinách se točily kolem toho, úklid, pečení různých dobrůtek, již zmiňovaný chléb,....to vše za dodržování půstu od rána do západu slunce.Když nadešel ten slavný den, ráno proběhla specialní modlitba v mešitě, po které následovalo to, že každá rodina před domem, případně v domě! zabíjí ( přesněji řečeno obětuje krávu, ovci, ...). Podle toho ulice take vypadaly. Take jsem měla možnost ( pod lehkým nátlakem ) pozorovat toto zabíjení ( omlouvám se obětování , v našem případě "jen" ovce). Byla to hruuuuuuza, a sledovala jsem tuto podívanou asi tak, jako když jsem se jako malá dívala na strašidelný film- také přes prsty :).

Když jsem za hodinu po obětování ovečky dostala na talíři maso , ani mě nenapadlo, že už je to ta chudinka. Byla !!. Téměř na konci jídla jsem byla tázána jak mi ovečka chutnala. Zachovala jsem profesionální úsměv, dokonce i ovečku v puse, a zmohla se jen na : " moc dobré, ale už nebudu :)). A od té doby jsem byla po celou dobu v Egyptě za vegetariana, ...co kdyby náhodou .

Naštěstí jsem letěla za pár dní domů, tak mé tělo nedostatkem masa ani netrpělo. A ze všeho nejvíc jsem se těšila na horkou vanu a nerozbitou sprchu, kde teče pořád teplá voda.

O dalších zážitcích třeba zase někdy příště ...

a ještě jeden recept na závěr :

Falafel

3 sklenice cizrny{hommosu}nebo velkozrnneho bobu,popripade soje{ soja se velmi osvedcila}
1 velká cibule
3-5 stroužku česneku
1 svazeček zelene petrželove natě
sůl
1 lžička mleteho černeho koření
1 lžička mleteho kminu
1 lžička strouhaneho muškatoveho orišku
1 lžička cayenskeho koření {popřípadě mleté červené papriky}
2 vejce
5 lžic strouhanky
olej na smaženi

1.Luštěninu namočime přes noc do velkeho množstvi vody.Můžeme použít take kombinaci cizrny a bobu

2.Luštěninu umeleme společně s cizrnou,česnekem a zelenou petrželovou nati.
3.Osolime,okořeníme,prřdáme vejce a strouhanku,dobře promícháme a necháme stát aspoň 1 hodinu.Lžící tvoříme placičky a smažíme

A.

Autor: Samira Ben Yacoub | sobota 26.4.2008 12:50 | karma článku: 14,55 | přečteno: 1621x
  • Další články autora

Samira Ben Yacoub

Kde zit?

21.6.2008 v 16:22 | Karma: 13,23