Nenechme se ovládat parazity

Každý parazit je naprogramován tak, aby jeho hostitel nepoznal, že je jím ovládán a tváří se, že jeho parazitování na hostiteli je něco přirozeného a samozřejmého.  Je velice přizpůsobivý a bojovat s ním není jednoduché. Ve většině případů proti němu hostitel ani nebojuje, protože se s ním již dokonale sžil a dokonce považuje parazitování na sobě za něco užitečného. Stejně je tomu i v případech parazitování na veřejných rozpočtech. Kolik procent státních zakázek je uzavřeno v rozporu se zákonem o zadávání státních zakázek?! A někteří z nás to přijali jako něco, s čím se nedá nic dělat.  S tím bychom se ovšem neměli nikdy smířit.

Stejně jako v jakémkoliv jiném právním vztahu, tak i při podpisu státních zakázek, jsou za dodržování právních norem zodpovědny obě strany. Nemůže nikdo prohlásit, že vina je pouze na straně státu nebo státních institucí a podobně. Všeobecně se ujal postoj, že nevýhodně podepsané smlouvy nelze vypovědět, z důvodu nebezpečí různých arbitráží. Tato mnohaletá mediální masáž od zainteresovaných osob, firem a institucí, které se na tomto rozkrádání veřejných prostředků podílejí, nás již tak zpracovala, že jsme přestali používat zdravý rozum.

Pokud stát nebo státní instituce, obec, apod. uzavřou nevýhodnou smlouvu porušující zákon, tak to není pouze problém na straně státu, jak se nám různí pseudoodborníci snaží namluvit, ale i druhé strany. Strašení arbitrážemi, milardovými náhradami ušlého zisku má pouze zamaskovat, že se jedná o rovnoprávný vztah dvou stran, se stejnou mírou zodpovědnosti.

Státní podnik Řízení letového provozu během 12 let neoprávněně vyplatil 60 milionů firmě FBA, jíž vlastní žena spojená s ředitelem tohoto úřadu. Jaké je řešení? Okamžité ukončení tohoto protiprávního jednání a důsledné požadování navrácení těchto prostředků, ato včetně penále. Přesně jako se to děje v případech neoprávněného čerpání státních dotací. Problém je to firmy FBA, měla vědět, že inkasuje prostředky v rozporu se zákonem. NEZNALOST ZÁKONA NEOMLOUVÁ!

Na jedné straně stát požaduje navrácení státního příspěvku od tělesně postiženého občana, jemuž odcizili vozidlo pořízené s pomocí tohoto příspěvku, jelikož ho nebude provozovat po zákonem určenou dobu. Tato nepřiměřená tvrdost přijde státnímu úředníkovi naprosto v pořádku. Ano na těchto lidech, postižených neštěstím, to se to úředníkovi naparuje. On je zákon.

Tak úředníku konej svoji povinnost a vyžaduj navrácení neoprávněně inkasovaných peněz firmou FBA a dokaž, že zákony platí pro všechny stejně. Že umíš bránit veřejné prostředky před těmi, kteří parazitují  na nás všech. Dokaž, že žijeme v právním státě. Ukaž i těm ostatním, jak se mohou vypořádat s pijavicemi přisátými na veřejné rozpočty.

Zainteresovaní státní úředníci mají povinnost, pokud se dovědí o tom, že je některá smlouva podepsána v rozpotu se zákonem, neprodleně činit odpovídající kroky. Podání žaloby na neplatnost těchto smluv je naprosto nezbytné. V případě, že tak nečiní, dopouštějí se sami porušení zákona. Možná mají k dispozici posudky, dokládající rizika následných arbitráží podaných firmami, postiženými zrušením takovýchto nezákonně podepsaných smluv. Tyto posudky ovšem zřejmě vypracovávají osoby spojené s nechvalně známými událostmi na právech v Plzni, a tak by k nim nemělo být přihlíženo.

V případech státních zakázek musí být stejná odpovědnost za dodržování zákonů vyžadována i po firmách uzavírajících se státem smlouvu. Nejvyšší kontrolní úřad by měl v případě jakéhokoliv porušení zákona, ať již o zadávání státních zakázek nebo jiného, okamžitě podávat terstní oznámení a iniciovat žaloby na zrušení těchto smluv. A to bez ohledu v jaké fázi se realizace těchto nevýhodných smluv nachází.

Firma, která se státem uzavírá smlouvu, si musí být vědoma toho, jestli ta smlouva je v souladu se zákony této země, či nikoliv. Je to její povinnost a soulad podepisované smlouvy se zákonem by měla, ve svém vlastním zájmu, pečlivě prozkoumat.  

Dokud se bude stát chovat jako oslíček, na kterého si kdykoliv vyvolení šíbři provázaní se státními úředníky zavolají "Otřes se" a shrábnou nepoctivě nabyté prostředky z veřejných peněz, nemáme šanci se z tohoto bludného kruhu dostat. Vypovídání nevýhodných a nezákonně podepsaných smluv je jedinou cestou. První podaná žaloba na neplatnost uzavřené smlouvy, z důvodu toho, že byla sjednána v rozporu se zákonem, ukáže zda žijeme v právním státě..

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin BartošMartin | středa 9.12.2009 10:29 | karma článku: 26,62 | přečteno: 1537x
  • Další články autora

Martin BartošMartin

Soudce idiot

22.10.2010 v 14:46 | Karma: 36,02

Martin BartošMartin

Hazard s hazardem

17.8.2010 v 9:19 | Karma: 11,46

Martin BartošMartin

Volební zázrak!?

2.6.2010 v 9:21 | Karma: 11,71