Některé mobily nezvládají tísňové volání
V průběhu letošního roku začaly na telefonická centra tísňového volání, která obsluhují linku 112, přicházet hovory na některou z národních tísňových linek. Ať už volající navolí kteroukoli z těchto linek (150, 155, 156 nebo 158), vždy se dovolá na linku 112. To s sebou samozřejmě přináší rozčarování volajících, kteří chtěli mluvit s někým "jiným" a při hovoru to často dávají najevo.
Když už to bylo operátorům této linky podezřelé, rozhodli se pátrat po příčině. Chyba se nenašla v technologii operačního střediska ani u mobilních operátorů, jejichž sítě přijaly požadavek na hovor přes linku 112 místo národního čísla. To už začínalo být jasné, že viníkem budou zřejmě samotné mobilní telefony.
Během roku se stížnosti nespokojených uživatelů začaly objevovat i v internetových diskusích a vždy šlo o nové modely telefonů značky Lenovo s operačním systémem Android.
Když se společnost Lenovo o problému dozvěděla, snažila se tvrdit, že je vše v pořádku a z technických důvodů jsou hovory na lokální tísňová čísla přesměrovány na linku 112. Otázkou zůstává, co je tím "technickým důvodem", který odporuje platné legislativě o přístupu k tísňovému volání.
Nicméně už během léta byla chyba u většiny modelů odstraněna a uživatelům stačilo aktualizovat operační systém telefonu.
Chyba odstraněna, problém přetrvává
Mohlo by se zdát, že vydáním nové verze systému problém zmizí. Opak je však pravdou a na lince 112 tak stále končí mnoho hovorů, učených "někomu jinému". Důvod je prostý - velká část uživatelů používá chytrý telefon pouze pro telefonování a SMS, takže ho nikdy nepřipojí k internetu a aktualizaci nenainstalují.
Celý problém může vypadat jako drobnost, protože volající se nakonec vždy dočká pomoci. To je sice pravda, ale přesto může tato chyba způsobit komplikace. Pro pochopení si řekněme, jaký je vlastně rozdíl mezi národní tísňovou linkou a linkou 112.
Použijeme typickou modelovou situaci, kdy jsme svědky náhlé zástavy oběhu a potřebujeme rychle záchrannou službu. Máme na výběr, jestli budeme volat staré známé číslo 155 nebo dnes tak propagované celoevropské číslo 112. Která varianta je výhodnější?
112
O lince 112 koluje jeden hodně rozšířený mýtus. Volající si často myslí, že je to společné centrum, kde vedle sebe sedí hasič, policista a záchranář, takže zavolat 112 je vždy nejlepší řešení. Tak to však nefunguje (s výjimkou Ostravy) a v jednotlivých krajích je svedena na telefonická centra tísňového volání u Hasičských záchranných sborů.
Operátor náš hovor přijme, vyptá se na podrobnosti, přesnou adresu a následně předá datovou větou informaci na operační středisko záchranné služby. Poté je zpravidla hovor přepojen na operační středisko záchranky, kde volajícímu radí, jak pomoci.
155
Linka 155 je v jednotlivých krajích svedena na krajská zdravotnická operační střediska, kde sedí zkušení zdravotníci. Operátor přijme hovor a pokud zjistí, že jde o ohrožení života, může hned v první chvíli vyslat potřebnou pomoc. Oproti lince 112 tak nedochází k (byť krátké) prodlevě při vyslání pomoci ani při zahájení telefonicky asistované resuscitace.
Michal Bareš
Povinné očkování dobrovolných hasičů?
V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.
Michal Bareš
Mohou být billboardy prospěšné?
Za chvíli nás čekají další volby, na některých místech hned dvojité. Ze spousty reklamních ploch na nás shlížejí postavy, které to s nám myslí zaručeně dobře. Billboardy však mohou mít mnohem lepší účel, než jen radit, koho volit.
Michal Bareš
Potok jménem Doubrava
Řeklo by se běžný potůček, kterých je všude plno a leckdy nemají ani svůj název. Tenhle ho ale má - Doubrava.
Michal Bareš
Švédský recept na krize
Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.
Michal Bareš
Městské weby a informace o možném ohrožení občanů. Jsou dostačující?
Podíval jsem se na to, jak si v oblasti ochrany obyvatel vedou internetové stránky obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji. Rozhodně musím pochválit Pardubice, Českou Třebovou a s malou výtkou i Žamberk.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028
Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...
Když se krávy nedají prodat. České chovatele ničí omezení kvůli horečce
Premium Miroslava Volavková, která provozuje farmu v Ústeckém kraji, každý podzim rozprodávala telata...
Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř
Premium Íránci zkusili na Izrael fintu, když složili útočnou vlnu svých 180 raket ze čtyř typů. Dva byly...
Pozor, migrace syslů. Dopravních značek je příliš, místy ohrožují bezpečnost
Premium Začátek stezky pro cyklisty a chodce. Konec. Začátek. Konec. Tak vypadá 200 metrů dlouhý úsek...
- Počet článků 147
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1117x
http://twitter.com/bares_michal